Oddzielenie salonu od sypialni
Sypialnia i salon to dwa zupełnie różne miejsca w domu, które jednak czasami są ze sobą połączone. Najczęściej wynika to z niewielkiego metrażu mieszkania lub domu albo z jego specyficznego układu. Aranżacja sypialni w salonie jest dość dużym wyzwaniem, a szczególnie wówczas, gdy ma to być pełnoprawna sypialnia z wolnostojącym łóżkiem. Jeśli udało się tak zaaranżować przestrzeń, trzeba jeszcze pomyśleć, jak oddzielić ją od salonu.
Oddzielenie salonu od sypialni ma znaczenie praktyczne, ale też symboliczne. Sypialnia to prywatna przestrzeń, a w salonie przebywać mogą wszyscy domownicy. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, jak oddzielić salon od sypialni i wcale nie są to zabiegi skomplikowane i kosztowne.
Kolekcja Bed Concept do sypialni
Drzwi przesuwne
Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, by oddzielić salon od sypialni, jest zastosowanie przesuwanych drzwi. Rozwiązanie to sprawdzi się najlepiej, gdy część sypialna znajduje się we wnęce, albo za niepełną ścianką działową. W takich wypadkach wystarczy tylko wstawić drzwi przesuwne, by zyskać całkowicie oddzieloną przestrzeń.
Zaletą zastosowania drzwi przesuwnych jest fakt, że można je w dowolnym momencie zamknąć lub otworzyć – w zależności od tego, jaka jest pora dnia i jakie są potrzeby domowników. Jeśli jednak sypialnię urządzono w całkowicie otwartym i pozbawionym wnęk lub ścian działowych w salonie, drzwi przesuwane nie wystarczą – konieczna byłaby cała konstrukcja z drzwiami i ścianką, na którą te drzwi mogłyby się otwierać. Takie rozwiązania są realizowane na wymiar i nie wymagają tradycyjnego murowania.
Oddzielenie kotarą lub parawanem
Chcąc szybko i niedrogo oddzielić salon i sypialnię od siebie, nie trzeba za wszelką cenę stosować ścianek, drzwi i innych skomplikowanych konstrukcji. Odpowiednim wyborem mogą okazać się bowiem kotary oraz parawany.
Masywna i efektowna kotara może oddzielić salon od części sypialnej. Jeśli w salonie znajduje się także karnisz, to zarówno kotary, jak i zasłony mogą być identyczne, a przez to tworzyć spójną i estetyczną całość. Za pomocą kotary można stworzyć tekstylną, ruchomą ściankę działową albo otoczyć część sypialną z dwóch lub nawet trzech stron – to kwestia zakupu odpowiedniej liczby kotar i zastosowania sufitowych karniszy, które można wygiąć w łuk.
Alternatywą dla kotary będzie wolnostojący parawan. Jest to rozwiązanie pozwalające oddzielić łóżko od sypialni, ale wyłącznie w sposób symboliczny – parawan nie stworzy pełnej ścianki i pełnej osłony, ale subtelnie zaakcentuje podział przestrzeni w pomieszczeniu. Zaletą parawanu jest możliwość jego przestawiania, składania i rozkładania według potrzeb.
Regał z książkami
Ciekawym pomysłem na to, jak oddzielić salon od sypialni może być również regał na książki. Może to być zarówno regał ażurowy, obustronny, w którym pozostaną subtelne prześwity pomiędzy książkami, ale może to być również zestaw dwóch regałów klasycznych, które można ustawić plecami do siebie – w tym wypadku sypialnia będzie bardziej oddzielona.
Taka ścianka z regałów schodkowych to tylko jedna z propozycji, które można wykorzystać, by subtelnie przysłonić łóżko. Decydując się na rozwiązanie tego rodzaju, trzeba pamiętać o tym, by wybrać regały o solidnej konstrukcji, które nie wymagają przykręcenia do ściany, by zachować pełną stabilność. W tej roli lepiej sprawdzą się głębsze regały, a nie płytkie konstrukcje przyścienne. Oczywiście regał nie jest jedyną opcją, w roli meblowej ścianki działowej może wystąpić także dowolna szafa, szafka lub zestaw meblowy, ale najczęściej wybierane bywają właśnie regały obustronne, które zarówno od strony sypialni, jak i od strony salonu są ozdobne i umożliwiają wygodne przechowywanie księgozbioru.
Ścianka działowa między salonem a sypialnią
Oddzielenie salonu i sypialni przy pomocy mebli, drzwi przesuwanych lub kotar nie każdemu musi się podobać. Jest wiele osób, które preferują nieco bardziej wyraźne i trwałe podziały przestrzeni. Taki efekt można uzyskać stawiając ściankę działową. Co ważne, wcale nie musi być ona murowana.
Ściankę działową pomiędzy sypialnią i salonem można wykonać z aluminiowych profili i lekkich płyt z gipsu i kartonu. Taka konstrukcja może zostać dodatkowo wyciszona przy pomocy wełny mineralnej, którą umieszcza się wewnątrz aluminiowej konstrukcji. Ogromną zaletą ścianek działowych o lekkiej konstrukcji jest to, że można stawiać je w dowolnym miejscu i momencie – nie trzeba nawet demontować podłogi w miejscu, w którym będzie osadzona ścianka. Po wykończeniu taka ścianka działowa może do złudzenia przypominać ściany murowane – można osadzić w niej drzwi, powiesić na niej półki, obraz lub oprzeć o nią dowolny mebel.
Alternatywą dla ścianek z profili i płyt mogą być również ścianki wykonane z drewna, konstrukcje ażurowe i przeszklone. Takie rozwiązania zazwyczaj bywają robione na wymiar. Ścianka drewniana o pełnej lub ażurowej konstrukcji może być wykonana z tego samego materiału, co rama łóżka w sypialni, komoda, szafa lub stolik w salonie. Ścianka transparentna może zostać wykonana ze szkła albo z luksferów – oddzieli sypialnię od salonu jedynie symbolicznie. Ewentualnie można wykonać ją ze szkła ze strukturą lub wzorem albo zabarwionego na dowolny kolor. Niektórzy decydują się też na zastosowanie żaluzji, rolet lub kotar na takich przeszklonych ścianach.
By sprawnie i skutecznie oddzielić salon od sypialni, które urządzono w jednym pomieszczeniu, nie trzeba za wszelką cenę urządzać solidnego remontu. Alternatywą dla murowania nowych ścian są bowiem różnorodne konstrukcje o lekkim lub nawet mobilnym charakterze. Podział tych stref można zaaranżować przy pomocy mebli, szkła, drewna, kotar lub parawanu. Możliwości jest wiele, a wybór warto uzależnić od estetyki tych pomieszczeń. Parawan może mieć kolonialny lub orientalny charakter, ale pasuje także do wnętrz romantycznych i klasycznych. Kotary to świetny wybór niemal do każdej aranżacji, bo ich kolor i wzór można dopasować do dowolnego trendu wnętrzarskiego. Ścianka działowa to także uniwersalne rozwiązanie, a szklana lub drewniana przegroda pasuje do estetyki nowoczesnej, minimalistycznej, skandynawskiej i do trendu eko. Regał na książki w roli ścianki działowej pasuje również do wielu aranżacji, a szczególnie dobrze sprawdzi się w domu miłośników czytania książek.
Oddzielenie sypialni od salonu, choćby w sposób symboliczny, to doskonały pomysł. Dzięki temu obie strefy będą bardziej komfortowe dla wszystkich domowników. Możliwe będzie jednoczesne użytkowanie salonu i sypialni bez wzajemnego poczucia przeszkadzania sobie. Warto więc już teraz zastanowić się, jak oddzielić te pomieszczenia, a możliwości jest wiele.