17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak czyścić meble ze skóry? Domowe sposoby

Meble tapicerowane wymagają uważnego czyszczenia i pielęgnacji. Jeśli są wykończone skórą naturalną, dobrze dobrane metody czyszczenia i środki pielęgnujące skórę mogą przedłużyć ich trwałość. Jak dbać o meble ze skóry? Czym je czyścić i w jaki sposób je konserwować?

Udostępnij:
Jak czyścić meble ze skóry? Domowe sposoby

Rodzaje skóry w meblach tapicerowanych 

Meble skórzane to nie tylko produkty wykończone gładką skórą, ale też wyroby obite skórą wytłaczaną, celowo postarzaną lub welurową, dlatego też przed rozpoczęciem czyszczenia mebli tapicerowanych, warto upewnić się, z jakim rodzajem skóry ma się do czynienia.

  • Skóra anilinowa – często stosowana skóra gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Ma otwarte pory, przez co łatwiej o jej zabrudzenia lub uszkodzenia. Z uwagi na delikatność skór anilinowych, ich czyszczenie warto przeprowadzać przy pomocy miękkich ściereczek i szczoteczek o delikatnym włosiu. Korzystanie z szorstkich szczotek i mocne pocieranie jest niewskazane.
  • Skóra semianilinowa – ma półotwarte pory, również jest gładka, a jej struktura jest bardziej jednorodna. Jest to skóra odporniejsza na uszkodzenia, dlatego też jej czyszczenie powinno być nieco łatwiejsze.
  • Skóra welurowa i nubuk – charakterystyczne rodzaje skór z meszkiem. Nubuk przypomina w dotyku brzoskwinię, a welur jest zdecydowanie bardziej szorstki. W tym wypadku czyszczenie musi być dobrane właśnie do skór szorstkich, jak zamsz, nubuk i welur, gdyż specyfiki do skór gładkich mogą zaszkodzić meblom o tak wyjątkowej tapicerce.
  • Skóra pigmentowana – najczęściej ma zamknięte pory, jest gładka i może być wykończona dodatkową warstwą ochronną. Jeśli po dłuższym czasie meble ze skóry barwionej zbledną, można zastosować na nich renowator do tapicerki skórzanej, który przywróci im blask i wzmocni kolor.

Wypoczynki ze skóry mogą być więc wykonane z różnych rodzajów skór. Znając typ użytego materiału, łatwiej będzie dobrać specyfiki do jego czyszczenia i pielęgnacji. Skóry gładkie można z łatwością czyścić na mokro, a skóry szorstkie (welur, nubuk, zamsz) bardziej chłoną wilgoć, dlatego trzeba do nich dobierać nieco inne specyfiki.

Kolekcja Be Pure

Kolekcja Be Pure

Jak dbać o meble ze skóry? 

Regularna pielęgnacja mebli skórzanych może przedłużyć ich trwałość. Ważne jest nie tylko czyszczenie mebli, ale też dbanie o ich dobry stan na co dzień, a nie jest to wcale takie trudne. Kwestią priorytetową pozostaje utrzymywanie mebli wypoczynkowych w czystości – okruchy warto odkurzyć lub zmieść, a plamy najlepiej usuwać od razu, ale to nie wszystko, co można zrobić, by zestaw wypoczynkowy wyglądał doskonale przez długi czas.

Warto już podczas zakupu lub jakiś czas później zainteresować się zaleceniami producenta dotyczącymi pielęgnacji skóry, jaką użyto do wykończenia mebli. Niektóre firmy oferują nawet konkretne specyfiki do czyszczenia i pielęgnacji wypoczynków skórzanych. Takie środki mogą zabezpieczyć skórę przed wchłanianiem zabrudzeń, zwiększyć jej elastyczność i wytrzymałość. Zawsze warto sięgnąć po oficjalnie rekomendowane produkty, gdyż z pewnością zostały one przetestowane przez producenta i będą bezpieczne dla mebli.

W codziennym użytkowaniu należy pamiętać o tym, by nie siadać na skórzanych meblach w ubraniach z ostrymi elementami (cyrkonie, dżety i ćwieki mogą porysować skórzaną tapicerkę), a także nie stosować ostrych narzędzi do czyszczenia mebli ze skóry. Powierzchnię skórzanego wypoczynku warto regularnie odkurzać i dbać o to, by nie pozostawiać na niej dziecięcych zabawek, biżuterii i innych elementów, które mogłyby się w nią wbić lub ją zarysować. Ważne jest również to, by mebli skórzanych nie narażać na nadmierne ciepło i nasłonecznienie, co sprzyja ich wysychaniu. Należy też uważać, by nie pozostawiać na ich powierzchni elementów mogących zafarbować – niektóre ubrania mają taką tendencję, a w szczególności wówczas, gdy długotrwale się w nich siedzi i pod wpływem ciepłoty ciała może dojść do zafarbowania mebli.

Czym czyścić skórzane meble? 

Jeśli skórzana sofa, fotel lub narożnik ulegną zabrudzeniom, nie warto zwlekać i odkładać sprzątania na później. Większość plam można bowiem z łatwością usunąć, gdy są świeże, a po czasie czyszczenie będzie o wiele trudniejsze. W jaki sposób czyścić meble skórzane i czego używać?

  • Czyszczenie na mokro – skóra naturalna może być czyszczona na mokro, a w szczególności wówczas, gdy jest to skóra gładka. Do usuwania z niej kurzu i drobnych zabrudzeń wystarczy lekko zwilżona szmatka. Skóry nie należy zbyt mocno pocierać. By wyczyścić mocniejsze plamy, lepiej sięgnąć po specjalne ściereczki do czyszczenia skóry, które zazwyczaj są nasączone delikatnym środkiem czyszczącym i pielęgnującym. Dopuszczalne jest również umycie skóry wodą z mydłem, ale wykorzystywanie mocniejszych detergentów, które nie są dedykowane do czyszczenia skóry, nie jest zalecane.
  • Czyszczenie na sucho – o skórzany wypoczynek warto dbać na bieżąco i regularnie usuwać z niej wszelkie zabrudzenia. Jeśli wypoczynek jest zakurzony, są na nim drobinki jedzenia lub sierść zwierząt, warto taki mebel dokładnie odkurzyć. W tym celu najlepiej sięgnąć po specjalną końcówkę odkurzacza z długim i delikatnym włosiem, która służy właśnie do tego, by czyścić meble. Większość takich zabrudzeń można również usunąć zmiotką lub ściereczką z mikrofibry.

Jeśli delikatne czyszczenie przy pomocy powyższych metod nie przynosi spodziewanego efektu, warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. W pierwszej kolejności warto poszukać ich u producenta mebli, które kupiono lub sprawdzić, jakie preparaty rekomenduje. W sprzedaży są bowiem obecne różnorodne środki, którymi można myć, czyścić i konserwować tapicerkę skórzaną. Najdelikatniejsze w użyciu są ściereczki nawilżane, ale sprawdzić mogą się również różnego rodzaju produkty z atomizerem i mleczka, która mogą przywrócić skórze naturalny wygląd.

Kolekcja Salmo

Kolekcja Salmo

Jak zabezpieczyć skórę na meblach? 

Sofa, kanapa lub fotel skórzany to meble, o które warto dbać regularnie, a nie tylko wówczas, gdy w domu urządzane są większe porządki. Regularne czyszczenie tych mebli, jak również ich właściwa pielęgnacja to najlepszy sposób na to, by nowoczesny lub tradycyjny zestaw wypoczynkowy ze skóry służył użytkownikom przez długi czas.

Powierzchnię skórzaną można pielęgnować i impregnować dedykowanymi specyfikami. Ich rolą jest poprawa elastyczności skóry, co chroni ją przed pękaniem i uszkodzeniami. Niektóre preparaty mają również działanie nawilżające, a także mogą tworzyć ochronną warstwę na powierzchni skóry, dzięki czemu zabrudzenia są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu.

Do pielęgnacji mebli skórzanych można wybrać specjalne mleczko lub balsam, które zawierają środki nawilżające i odbudowujące strukturę skórzanej tapicerki. Do wypoczynków skórzanych, które są już długo użytkowane, warto zakupić specjalistyczny renowator w mleczku lub balsamie. Preparat tego typu odświeży strukturę tapicerki, przywróci jej miękkość i pierwotny kolor. Nawet podczas codziennego czyszczenia mebli ze skóry warto stosować nawilżane ściereczki dedykowane do mebli skórzanych, gdyż zawierają one cenne substancje nawilżające i olejki, które każdego dnia pielęgnują skórę i zapobiegają jej zużywaniu się.

Meble skórzane są bardzo chętnie wybierane do salonu, ale też do innych pomieszczeń. Wygodny fotel skórzany, pufa lub ławeczka ze skórzaną tapicerką sprawdzą się bowiem także w sypialni, gabinecie lub garderobie. Meble te nie należą do najtańszych i dlatego warto dbać o nie ze szczególną starannością. Podstawą jest ich odpowiednie użytkowanie, czyszczenie na bieżąco i stosowanie specyfików do pielęgnacji oraz konserwacji.

Meble ze skóry