Sekrety długowieczności drewnianych komód
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka tajemnica tkwi w długowieczności estetycznych drewnianych komód. Czy to tylko zasługa ich wysokiej estetyki, ponadczasowości oraz naturalnego piękna drewna? Zdecydowanie nie tylko. Drewno ma wiele zalet, które sprawiają, że możemy liczyć na pełną takich trwałość mebli.
Po pierwsze, każdy drewniany mebel jest wyjątkowo wytrzymały. Dodatki z tego materiału odznaczają się wysoką odpornością na zużycie i prawdziwą stabilnością. Nie bez przyczyny drewno stanowiło dawniej główny budulec statków czy elementów wyposażenia wnętrza, które wytrzymywały w dobrym stanie przez kolejne stulecia! Dziś to surowiec wykorzystywany przede wszystkim w meblarstwie, ponieważ zapewnia tu doskonałą i wyjątkowo solidną strukturę.
Ponadto ważnym sekretem drewna jest też możliwość naprawy. To naturalny materiał, który zawsze można zetrzeć, wyszlifować czy polakierować, gdy chcemy odświeżyć daną powierzchnię. W przeciwieństwie do mebli wykonanych z płyt, drewniana powierzchnia jest o wiele bardziej uniwersalna. To sprawia, że meble w drewnie są dodatkami na lata!
Praktyczne porady konserwacyjne dla mebli drewnianych
Chcesz dowiedzieć się, jak dbać o piękne komody z barkiem, estetyczne komody z drzwiami czy inne modele wykonane z jakościowego drewna? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci opracować najlepsze zabiegi konserwacyjne:
-
Konserwacja drewna olejowanego – jeśli Twoja drewniana komoda wykończona jest warstwą oleju, pamiętaj, że ta powierzchnia dodatkowo chroni mebel przed uszkodzeniami. Codzienne czyszczenie warto więc zaplanować tak, aby nie naruszyć struktury. Przyda się tu miękka, lekko zwilżona ściereczka. Przetrzyj nią powierzchnię w kierunku ułożenia słojów, a następnie wytrzyj całość na sucho (drewno nie lubi wilgoci!).
-
Ochrona mebli woskowanych – drewniane komody, które zostały dodatkowo woskowane, są synonimem trwałości i unikalności. Tutaj również należy uważać na szkodliwe działanie wody. Meble woskowane są wyjątkowo chłonne i woda może pozostawić na nich ślady nie do usunięcia. Na drewnie nie można też ustawiać ciepłych przedmiotów (np. filiżanki bez spodka), ponieważ może to doprowadzić do stopienia się wosku. Wosk jest też wrażliwy na zarysowania, stąd warto zawsze dobrze chronić powierzchnię. Idealnym sposobem na konserwację są tu preparaty z dodatkiem wosku.
-
Konserwacja drewna lakierowanego – jeśli chcesz zadbać o drewnianą komodę, która ma dodatkową warstwę lakieru, nie używaj m.in. tłustych mleczek, które mogą zmatowić powierzchnię czy preparatów na bazie wosku (stworzą warstwę, która będzie przyciągała kurz). Staraj się natomiast prewencyjnie czyścić mebel z kurzu suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Zawsze wycieraj też całość do sucha.
Jak zachować piękno drewnianych komód na lata?
Lubisz majestatyczne komody z szufladami, a może chętnie wstawisz do swojej przestrzeni komodę narożną? Nieważne, który mebel jest bliższy Twojemu sercu – w przypadku mebli drewnianych koniecznością jest odpowiednia konserwacja. Tylko dzięki prawidłowemu zadbaniu o drewniane komody mamy szansę na zachowanie ich oryginalnego wyglądu. Jak zachować piękno mebli wykonanych z drewna?
Przede wszystkim należy pamiętać o regularnej konserwacji, która obejmuje czyszczenie mebli, ale nie tylko. Równie ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów zabezpieczających drewno. To dzięki nim drewniany mebel nie straci swoich walorów nawet po kilku latach użytkowania. Istotne jest również chronienie powierzchni przed działaniem wody. Wilgoć to wróg drewna, który potrafi wyrządzić tu nieodwracalne szkody.
Ponadto jednym z sekretów dbania o długowieczność mebli z drewna jest unikanie eksponowania ich bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Słońce może doprowadzić do trwałych zniszczeń powierzchni, która zacznie z czasem blaknąć, tracić swój oryginalny, żywy kolor, a przy tym mogą pojawić się tu drobne pęknięcia czy nawet deformacja struktury.
Konserwacja komód
Konserwacja to szereg zabiegów, które mają na celu utrzymać drewniane meble w idealnym stanie. Co jeszcze warto robić, aby zachować na dłużej piękno drewna? Na pewno dobrze jest przeprowadzać regularną inspekcję stanu naszych drewnianych komód. Polega ona na oszacowaniu, czy meble wymagają pilnej interwencji. Co więcej, przyglądanie się swojemu wyposażeniu pozwala szybko znaleźć uszkodzenia czy też ekspresowo zareagować na pojawiające się oznaki zużycia.
Kolejnym sposobem na konserwację komód jest stałe dbanie o meble. Oznacza to, że poprzez działania prewencyjne dodatkowo chronimy powierzchnię naszej drewnianej komody. Pomocne mogą okazać się tutaj wszelkiego rodzaju podstawki, bieżniki, serwetki czy inne tekstylia, dzięki którym unikamy bezpośredniego ustawiania przedmiotów na powierzchni komody.
Co więcej, choć może to brzmieć jak banał, zawsze należy pamiętać regularnym ścieraniu kurzów i pojawiających się na powierzchni mebla zabrudzeń. Najlepiej używać w tym celu miękkich ściereczek lekko nasączonych wodą lub wodą z dodatkiem delikatnego mydła. Po takim sprzątaniu należy wytrzeć powierzchnię do sucha. To pozwoli utrzymać naturalny blask i czystość mebla drewnianego.
Konserwacja drewna i ochrona mebli nie muszą być skomplikowane. Wystarczy dobrze dbać o nasz drewniany mebel, bacznie obserwować jego powierzchnię i reagować od razu na pojawiające się zabrudzenia czy kurz. Dzięki temu mamy pewność, że będziemy cieszyć się idealną trwałością mebli przez lata.
Jeśli szukasz drewnianej komody, która posłuży Ci przez długi czas, koniecznie sprawdź ofertę naszego internetowego salonu meblowego. Tutaj odkryjesz, czym jest prawdziwe piękno drewna i zachwycisz się rozwiązaniami dopasowanymi do estetyki każdego oryginalnego wnętrza!