Tapicerowanie fotela – czy jest konieczne?
Zanim skupisz się na wyborze nowej tapicerki i poszukiwaniu tapicera, oceń to, czy Twój fotel aby na pewno potrzebuje wymiany obicia. Niektóre mankamenty można bowiem usunąć lub zamaskować dużo niższym kosztem.
-
Poplamioną tapicerkę spróbuj doczyścić – istnieje wiele sposobów na wywabianie plam z mebli tapicerowanych. Jeśli nie wypróbowano wszystkich, warto to zrobić. Wiele plam usuniesz przy pomocy wody i płynu do mycia naczyń. Niektóre poddadzą się po potraktowaniu ich papką z wody i sody oczyszczonej. Na najtrudniejsze plamy możesz zastosować specjalny szampon do prania dywanów i tapicerki – można użytkować go ręcznie lub wraz z odkurzaczem piorącym. Jeśli żadna z tych metod nie pomoże, a plamy są wyjątkowo widoczne, to faktycznie warto pomyśleć o zmianie tapicerki.
-
Niewielkie pęknięcie tapicerki, jakie mogło powstać na skutek kontaktu z ostrym przedmiotem lub pazurkami kota można spróbować zacerować. Nie jest to łatwe, ale w sytuacji, gdy fotel jest stosunkowo nowy, można podjąć próbę. Jeśli draśnięcie jest w bardzo widocznym miejscu, pewną opcją może być takie rozwiązania, jak cerowanie artystyczne – najczęściej produkt należy oddać do zakładu, który specjalizuje się w tego rodzaju działaniach i polegają na zacerowaniu dziur w sposób ozdobny, a także na umieszczeniu podobnych haftów w kilku innych punktach, by wyglądało na to, że hafty są celową ozdobą, a nie sposobem na ukrycie dziury.
-
Jeśli plamka lub niewielkie rozdarcie tapicerki znajduje się mniej więcej na dole oparcia od strony siedzenia lub na siedzeniu nieopodal oparcia, to po zacerowaniu lub starannym czyszczeniu tapicerki miejsce to można przysłonić poduszką dekoracyjną.
Znaczne zabrudzenia lub rozdarcia tapicerki wykluczają raczej jej doczyszczenie lub naprawę. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wymiana pokrycia fotela na nowe. Można zająć się tym samodzielnie lub zlecić specjaliście.
Samodzielne tapicerowanie fotela – wykonanie i koszty
Mając do dyspozycji niewielkie środki finansowe, warto rozważyć samodzielne obicie fotela – będzie to dużo tańsze rozwiązanie niż oddanie mebla do tapicera, ale też bardziej pracochłonne i obarczone ryzykiem niepowodzenia. Jeśli ma się smykałkę do majsterkowania, podstawowe narzędzia i trochę czasu, można spróbować swych sił.
Co jest potrzebne do wymiany tapicerki w fotelu?
-
Nowa tkanina z lekkim zapasem.
-
Zszywacz i zszywki tapicerskie.
-
Ostre nożyczki, szpilki, ołówek krawiecki, miarka.
-
Ewentualne ozdoby w postaci szpilek do pikowania, taśm z pomponikami lub frędzlami (w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać).
Koszt niezbędnych materiałów (bez ozdobnych dodatków) zależy głównie od ceny za wybraną tkaninę. Można zamknąć się w kwocie około 200 złotych, a można zapłacić wielokrotnie więcej.
Jeśli wypełnienie fotela jest w dobrym stanie, nie trzeba go wymieniać. Jeśli to stary mebel, warto dokupić także gąbkę tapicerką – ilość i grubość zależy od konkretnego mebla i najlepiej najpierw rozkręcić fotel, zdjąć tapicerkę i zmierzyć, jaka ilość gąbki będzie potrzebna.
Jak wymienić tapicerkę w fotelu?
-
Pierwszy krok to zdjęcie starej tapicerki. Jeśli fotel ma odkręcane boki lub oparcie, to warto to zrobić. Tapicerkę należy zdjąć ostrożnie – idealnie, jeśli uda się usunąć ją bez rozcinania i targania, gdyż będzie mogła wówczas posłużyć za wykrój nowej tapicerki.
-
Po usunięciu tapicerki, warto zweryfikować stan wypełnienia – jeśli jest w porządku, nie trzeba go ruszać. Gdyby miało znaczne ubytki lub było punktowo wygniecione, warto wymienić choć część pianki.
-
Jeśli udało się usunąć tapicerkę bez jej potargania, należy przyłożyć ją do nowej tkaniny, odrysować z lekkim naddatkiem i wyciąć.
-
Nową tapicerkę należy montować dokładnie w ten sam sposób, w jaki przytwierdzona była poprzednia – najczęściej wystarczy zszywacz tapicerski i zszywki. Tkaninę należy dobrze naciągać, by nie robiły się na niej zmarszczki.
-
Jeśli fotel był pikowany, można ponownie ozdobić go w ten sposób – najłatwiej zrobić to z pomocą szpilek/gwoździ, które wbija się już od góry w gotową tapicerkę.
Koszt samodzielnej zmiany tapicerki zamyka się więc w kwocie, jaką wydano na materiały. Jeśli nie dysponujemy zszywaczem tapicerskim, to również warto go kupić – może się przydać do wielu innych metamorfoz domowych.
Wymiana tapicerki fotela u tapicera
Choć samodzielna wymiana tapicerki może być rozwiązaniem najtańszym, to jednak nie każdy się na to decyduje. Brak czasu lub niepewność, co do własnych talentów manualnych skłaniają wiele osób do skorzystania z usług profesjonalistów – to dobre i wygodne rozwiązanie, które będzie droższe, ale za to można mieć pewność, że efekt będzie zadowalający.
Tapicerowanie fotela najlepiej zlecić osobie doświadczonej – jeśli już ma się to wiązać z większym wydatkiem, nie warto ryzykować i oddawać mebla w ręce kogoś niesprawdzonego. Tapicerowaniem zajmują się zarówno specjalistyczne zakłady, jak i działający w pojedynkę rzemieślnicy i pasjonaci, którzy często efektami swej pracy dzielą się w sieci. Najwygodniejszą opcją jest znalezienie tapicera w okolicy – niekoniecznie zaraz po sąsiedzku, ale jednak w okolicy, by do kosztów przedsięwzięcia nie trzeba było doliczyć wysokich kosztów transportu lub dojazdu.
Ile kosztuje wymiana obicia fotela u tapicera? Koszt wymiany tapicerki fotela u specjalisty zależy od kilku czynników:
-
Koszt wybranej tkaniny obiciowej – ceny różnych rodzajów tkanin są bardzo rozbieżne i dlatego to właśnie ta kwestia ma największy wpływ na koszt całego przedsięwzięcia. Wyjątkowo kosztowna tkanina może spowodować nawet, że koszt odnowienia mebla znacznie przewyższy cenę zakupu nowego.
-
Kształt, rozmiar, skomplikowanie fotela – to kwestie, które wpływają zarówno na zużycie materiału tapicerskiego, jak i na ilość pracy, jaką musi włożyć tapicer w wymianę tkaniny.
-
Ewentualne ozdobniki – w nieznacznym stopniu także mogą podnieść ostateczną cenę.
-
Stawka tapicera – warto ustalić ją już na początku współpracy, by nie być zaskoczonym, gdy przyjdzie moment pokrycia rachunku.
Koszt odnowienia fotela u tapicera będzie wyższy niż wykonania tych działań we własnym zakresie. Różnica wynosi zazwyczaj kilkaset złotych, ale szczegóły zależą od konkretnego mebla i od wykonawcy.
Jak dbać o odnowioną tapicerkę fotela?
Zarówno samodzielna wymiana tapicerki, jak i zlecenie tego działania profesjonaliście to spore przedsięwzięcie i to zarówno finansowe, jak i czasowe. By praca nie poszła na marne, warto dbać o odnowiony fotel, by posłużył w odświeżonej wersji przez jak najdłuższy czas. Co zrobić, a na co uważać, by przedłużyć trwałość tapicerki?
-
Na meblach tapicerowanych nie warto siadać w odzieży mającej ostre elementy: ćwieki, ostre zamki, cekiny i inne metalowe lub plastikowe naszywki. Szczególnie dotyczy to tylnej części spodni oraz elementów znajdujących się na plecach. Zbyt ostry element może bowiem zarysować lub nawet rozciąć tapicerkę.
-
Na meblach tapicerowanych, które mają dość jasny kolor, nie należy siadać w ubraniach, które mają skłonność do farbowania. Często farbujące bywają jeansy, ale też różne inne ubrania. Jeśli wybrana odzież farbuje podczas prania, to może również pozostawić plamy pod wpływem ciepłoty ciała.
-
Tapicerkę fotela należy regularnie odkurzać. W ten sposób można pozbyć się bieżących zabrudzeń, a w szczególności kurzu, okruchów i włosów.
-
Jeśli w domu są zwierzęta, którym zdarza się drapać meble, należy starać się ich tego oduczyć – zwracając uwagę podczas każdej zauważonej próby drapania mebli.
-
Jeśli na tapicerce fotela dostrzeżemy plamy, należy spróbować je usunąć niezwłocznie. Stare zabrudzenia usuwa się o wiele trudniej.
-
Dla bezpieczeństwa i wygody, na fotelu można rozkładać miękki pled lub narzutę. Tkanina tego typu ochrania siedzenie i oparcie przed wycieraniem się i zabrudzeniami, a przy okazji może służyć za okrycie, gdy jest chłodniej.
-
Na fotelu warto również ułożyć dekoracyjną poduszkę, która zapewni jeszcze wygodniejsze oparcie, a przy okazji przysłoni połączenie siedziska z oparciem – w miejscu tym najczęściej zbiera się kurz i okruszki, a poduszka powinna temu zapobiegać.
Regularne odkurzanie fotela, czyszczenie go rolką do odzieży z włosów i sierści zwierząt, a także ostrożne użytkowanie go podczas jedzenia i picia to kwestie, które naprawdę mają ogromny wpływ na trwałość tapicerki. Warto wdrożyć choć część z przytoczonych zasad, by móc cieszyć się nowym lub odnowionym meblem przez długi czas.
Odnawianie mebli tapicerowanych to zajęcie, które można wykonać samodzielnie lub zlecić profesjonaliście. Decydując się na skorzystanie z usług fachowca można mieć pewność, że nowa tapicerka zostanie założona fachowo, ale trzeba przygotować się na większy koszt przedsięwzięcia.