17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Drzewko szczęścia — pielęgnacja i uprawa grubosza jajowatego

Drzewko szczęścia to określenie, które wręcz błyskawicznie działa na wyobraźnię. Pod tą nazwą kryje się roślina znana w przyrodzie jako grubosz jajowaty. Zobacz, jak wygląda pielęgnacja oraz uprawa tej niewielkiej rośliny doniczkowej.

Grubosz jajowaty (Crassula ovata) zwany też drzewkiem szczęścia to bardzo popularna roślina doniczkowa. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród początkujących miłośników ogrodnictwa, gdyż uprawa grubosza jajowatego nie wymaga większych umiejętności. Jest to roślina niezwykle prosta w utrzymaniu, którą bez problemu można postawić w wielu miejscach swojego domu.

Drzewko szczęścia w naturze występuje w Afryce Południowej. Podobnie jak większość roślin doniczkowych, grubosz jajowaty trafił również do Europy, gdzie szybko zyskał popularność w naszych domach. W warunkach naturalnych drzewko szczęścia, co ciekawe, może urosnąć nawet do 4 metrów. Oczywiście odmiany stosowane w uprawie domowej nie osiągają nigdy takich rozmiarów. Zazwyczaj zatrzymują się na około 1 metrze, na co i tak trzeba dość długo czekać. Wszystko przez dość powolny, zazwyczaj wynoszący kilka centymetrów rocznie, wzrost drzewka szczęścia. Sprawdź, na czym polega pielęgnacja drzewka szczęścia w domu i jak dbać o grubosza jajowatego, by ten żył możliwie jak najdłużej.

Udostępnij:
Drzewko szczęścia — pielęgnacja i uprawa grubosza jajowatego

Wybór odpowiedniego stanowiska dla drzewka szczęścia w domu

Jak w przypadku każdej innej rośliny doniczkowej: drzewko szczęścia wymaga odpowiedniego stanowiska. Na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca, w którym postawimy grubosza jajowatego? Najlepiej doniczkę postawić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Drzewko szczęścia nie ma większych problemów nawet z bezpośrednią ekspozycją na promienie słoneczne. Z tego powodu wiele osób stawia je przy oknie południowym, gdzie dociera najwięcej słońca w trakcie całego dnia.

Dobrze nasłonecznione stanowisko jest niezwykle ważne. Promienie powinny padać na drzewko szczęścia przynajmniej przez 4 godziny dziennie. W innym wypadku liście grubosza zaczną się nienaturalnie wydłużać oraz tracić swój owalny kształt. Po pewnym czasie zbledną, a roślina zacznie zmagać się z chorobą. Jeśli ominiemy ten aspekt, to drzewko szczęścia zacznie po prostu zamierać.

Stanowisko to jednak nie tylko ekspozycja na światło słoneczne. Liczy się także odpowiednia temperatura. Większość osób za optymalny uznaje zakres od 20 do 22 stopni w skali Celsjusza. Drzewko szczęścia wytrzymuje jednak też nieco większe temperatury, więc nie trzeba się martwić o nie latem. A jak grubosz zareaguje na temperatury na zewnątrz? O ile nie będą niższe niż 10 stopni w skali Celsjusza, można być spokojnym o naszą roślinkę. Według wielu osób jest to nawet dla niej korzystne. Wszystko dzięki temu, że ta będzie przebywać w warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych.

Krok po kroku: sadzenie i zakładanie ogrodu z gruboszem jajowatym

Po wybraniu odpowiedniego stanowiska czas na sadzenie i opiekę nad drzewkiem szczęścia. Do tego potrzebna będzie naturalnie doniczka i ziemia. Optymalna dla grubosza jajowatego ziemia musi być dość luźna. Nie obędzie się także bez drenażu na dnie. Dlatego do doniczki trzeba wsypać drobne kamienie, które stworzą około 2 centymetry warstwy. Następnie przysypujemy je ziemią odpowiednią dla kaktusów oraz sukulentów. Mieszankę powinno wzbogacić się o gruboziarnisty piasek. Odpowiednie proporcje to 3:1.

W przyszłości roślinę można też rozmnażać. Najpopularniejsze są dwie metody. Jedna zakłada wykorzystanie sadzonek pędowych. W tym celu wystarczy odciąć krótkie, nieco ponad 5-centymetrowe pędy, usunąć dolne liście i odczekać dwa dni. Następnie tak przygotowane sadzonki powinny znaleźć się w ziemi złożonej z wilgotnego torfu przysypanego 5-centymetrową warstwą piasku. Wtedy wystarczy poczekać, aż drzewko się ukorzeni.

Rozmnażanie jest też możliwe z użyciem zielonych, mięsistych liści drzewka szczęścia. Najbardziej zdrowe i jędrne należy usunąć z rośliny, a następnie umieścić na wilgotnym podłożu. Może być to mieszanka ziemi i perlitu, lub gleba dedykowana dla kaktusów. Następnie trzeba czekać przez około 2 do 8 tygodni, aż roślina się ukorzeni. W tym trakcie ziemia musi być podlewana tak, by pozostawała bez przerwy lekko wilgotna.

Kolekcja Buffalo

Kolekcja Buffalo

Skuteczne techniki pielęgnacji drzewka szczęścia: podlewanie i nawożenie

W przypadku grubosza jajowatego: właściwości i pielęgnacja to rzeczy, które sprawiają, że jest to roślina tak popularna. Drzewko szczęścia ma bowiem niewygórowane wymagania. Jeśli chodzi o podlewanie, to powinno być wykonywane dość rzadko, ale za to bardzo obficie. Po mocnym nawodnieniu, zanim zdecydujemy się ponownie podlać roślinę, należy odczekać, aż ziemia będzie mocno wysuszona. Dlatego z reguły grubosza jajowatego podlewa się około raz w miesiącu.

Niezbyt obfite podlewanie jest niezwykle istotne. Zbyt duża ilość wody może na przykład doprowadzić do tego, że liście utracą swoją jędrność. Bardzo ważne jest także uważanie na właśnie liście w trakcie podlewania rośliny. Zbyt mocne zamoczenie ich może skutkować pojawieniem się chorób grzybowych. Bardzo często atakuje na przykład mączniak.

Mimo niewielkich wymagań, drzewko szczęścia trzeba też regularnie nawozić. Dotyczy to jedynie okresu wzrostu rośliny.  W normalnym okresie nawożenie powinno być wykonywane raz na około 4 tygodnie. Najczęściej poleca się w tym celu nawóz płynny, rozpuszczalny w wodzie. Aby nie zapomnieć o zapewnieniu składników odżywczych roślinie, można ją nawozić w trakcie comiesięcznego podlewania.

Kolekcja Cestino

Kolekcja Cestino

Przycinanie i formowanie: jak zadbać o estetyczny wzrost grubosza jajowatego

Grubosz jajowaty swoją popularność zawdzięcza też sporym możliwościom przycinania oraz formowania. To roślina, która świetnie się do tego nadaje i umożliwia tworzenie naprawdę ciekawych kształtów. Niska, pięknie uformowana roślinka będzie idealną ozdobą szafy. Trzeba jednak pamiętać, że przycinanie nie jest czynnością konieczną w przypadku drzewka szczęścia. Grubosz jajowaty rośnie na tyle wolno, że po prostu nie trzeba tego robić. Warto jednak o tym pomyśleć, na przykład roślina straci sporo liści. Wtedy przycięcie jej zrobi miejsce dla nowych pędów.

Kolekcja Quant

Kolekcja Quant

Właściwości i bezpieczna manipulacja z gruboszem jajowatym w domowym otoczeniu

Ze względu na swój wygląd grubosz jajowaty w aranżacji wnętrz to bardzo cenna roślina. Jest on wiecznie zielony i można go dowolnie formować, w ten sposób ozdabiając różne meble. Grubosze jajowate niejednokrotnie trafiają na komody do salonu, stoły do jadalni, czy też stoliki kawowe do salonu. Oczywiście najczęściej zdobią parapety. Tam nie zawsze uda się jednak wykorzystać ich pełne piękno.

Stawiając w towarzystwie grubosza jakiekolwiek meble, na przykład narożniki do salonu trzeba też pamiętać o jednym. Jest to roślina, która bardzo kiepsko znosi brak promieni słonecznych. Z drzewkiem szczęścia trzeba także uważać, jeśli posiadamy w domu różnego rodzaju zwierzęta. Niestety ta roślina jest trująca dla zwierząt, takich jak koty oraz psy. Nie wykazuje ona bardzo dużego stopnia toksyczności, ale warto mieć to na względzie. Zwierzaki, które miały kontakt z gruboszem jajowatym mogą mieć takie problemy jak wymioty. Do symptomów zalicza się także spowolnioną akcję serca.

Grubosz jajowaty jest też nieznacznie szkodliwy dla ludzi. Aby tak było trzeba mieć jednak częsty kontakt z liśćmi lub sokami tej rośliny. Dlatego w trakcie normalnej pielęgnacji nie trzeba martwić się o wszelkie ryzyko. Ewentualny kontakt z sokami drzewka szczęścia może skutkować swędzeniem oraz pieczeniem skóry. Poza tym grubosz jajowaty nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi.