Pochodząca z tropikalnych oraz subtropikalnych regionów dracena bardzo dobrze zadomowiła się w europejskich wnętrzach. Świadczy o tym między innymi to, że może cieszyć się pozycją drugiej najpopularniejszej rośliny pokojowej w Europie. Posiadanie jej w domu ma wiele zalet i mowa tu nie tylko o kwestiach estetycznych. Stanowi nie tylko doskonałą ozdobę półki do salonu. Stanowi też doskonałą parę dla większych mebli takich jak np. narożniki z funkcją spania. Wiele zależy jednak od gatunku rośliny. Jeśli chodzi o draceny — rodzaje i odmiany są niezwykle zróżnicowane. Do całej grupy należy aż 188 gatunków! Jeśli chcesz zdecydować się na hodowanie draceny w domu — poradnik przygotowany przez nas z pewnością Ci w tym pomoże.
Wśród gatunków, które cieszą się największą popularnością, wyróżnia się przede wszystkim dracenę obrzeżoną. Pochodzi z Madagaskaru i w naturalnym środowisku osiąga wysokość rzędu nawet 3 metrów. W przypadku hodowli doniczkowej nie jest ona tak duża, lecz niecałe 2 metry to wciąż dość imponujący wynik. Często spotykana jest też dracena wonna, a także dracena Sandera zwana szczęśliwym bambusem. Ten przydomek wynika z tego, iż roślina jest bardzo podobna właśnie do bambusa i pochodzi z Azji, gdzie często przez przypadek bywa za niego uznawana.
Wybór odpowiedniego stanowiska dla draceny
Pierwszą i najważniejszą kwestią chcąc wzbogacić swoje wnętrze o dracenę, jest wybór właściwego stanowiska. Przede wszystkim musi panować w nim odpowiednia temperatura. Wynosi ona co najmniej 15 stopni.
Równie ważne są wymagania świetlne dla draceny. Jest to roślina pochodząca z terenów subtropikalnych oraz tropikalnych. Z tego powodu dla tej rośliny trzeba przygotować bardzo dobrze nasłonecznione stanowisko. Jednocześnie należy uwzględnić, że zbyt ostre światło potrafi poparzyć liście. Z tego powodu warto, by było to światło rozproszone. W ten sposób dracena będzie miała odpowiednie warunki do wzrostu. Promiennie słoneczne powinny też równomiernie padać na całą roślinę, gdyż jej wierzchołek zwraca się w kierunku słońca. Dlatego dodatkowo zalecane jest regularne obracanie donicy, w której hoduje się dracenę.
Dobre stanowisko to także takie, gdzie powietrze nie jest zbyt suche. Dlatego należy unikać stawiania tej rośliny w miejscach, gdzie powietrze jest zbyt suche, na przykład w bliskim towarzystwie grzejnika. Dotyczy to szczególnie okresu zimowego, gdy pracuje on naprawdę intensywnie.
Podczas szukania odpowiedniego stanowiska nie można zapomnieć też o donicy. Przez to, że niektóre odmiany tej rośliny osiągają naprawdę spore rozmiary, musi być ona dość duża. Wszystko przez dość rozbudowane korzenie. Poza samą wielkości donicy trzeba też zadbać o jej stabilność. Powinna być więc ciężka, a także musi mieć solidną podstawę. Dzięki temu, gdy roślina zrobi się większa, a ziemia przeschnie, nie wystąpi ryzyko przewrócenia.
Do donicy powinna trafić gleba bogata w składniki pokarmowe z warstwą drenażu na dnie. Najlepiej wykonać go z niewielkich kamyków lub gruboziarnistego perlitu ogrodniczego. Podłoże nie może też być zbyt przepuszczalne. Za najlepszy odczyn pH udaje się ten mieszczący się w zakresie 6,3-6,8.
Podstawy podlewania draceny: jak utrzymać odpowiednią wilgotność
Podlewanie draceny to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli roślina ma osiągnąć swój pełny potencjał. Mimo tego, że jest to roślina tropikalna, nie można jej przelać. Dracena ma dużo mniejsze zapotrzebowanie na wodę, niż może się wydawać i gdy będzie jej zbyt dużo, korzenie zaczną po prostu gnić. Brak wody z kolei objawia się opadającymi liściami rośliny.
Nadmierne podlewanie odradza się szczególnie jesienią oraz zimą. Wtedy roślina udaje się w stan spoczynku, przez co ma dużo niższe zapotrzebowanie na wodę. Najlepiej jest podawać jej niewielkie ilości, dopiero gdy gleba zrobi się naprawdę sucha. W ten sposób unikniemy przelania draceny.
Nie można też zapomnieć o wilgotności powietrza. Ta musi być na odpowiednim poziomie, by dracena mogła się prawidłowo rozwijać. Jak zadbać o jej podwyższenie? Najprostsza metoda to spryskiwanie rośliny wodą. Można też ustawić ją w pobliżu nawilżacza powietrza. Dracenie pomaga także regularne ścieranie kurzu zbierającego się na jej liściach i wysuszającego roślinę. O wilgotności powietrza trzeba pamiętać szczególnie w sezonie grzewczym. Wtedy przez intensywne korzystanie z ogrzewania powietrze w domu jest dużo bardziej suche.
Nawożenie draceny: kiedy i jak dostarczyć składniki odżywcze
Jeśli roślina ma prawidłowo rosnąć, nawożenie draceny to rzecz, której nie można pominąć. Nie jest to jednak rzecz, o której trzeba pamiętać przez cały rok. Podawanie nawozu jest konieczne tylko w okresie, gdy dracena rośnie. Mowa tu o czasie od marca do października. Najlepiej w tym celu sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy. Roślina nie jest przesadnie wymagająca pod tym względem.
Aby dobrze nawozić dracenę, wystarczy co około 2 tygodnie podać jej dawkę wcześniej wspomnianego nawozu wieloskładnikowego. W okresie odpoczynku, czyli jesienią oraz zimą roślina odpoczywa i przestaje rosnąć. Wtedy nawożenie nie jest więc konieczne i można je odpuścić, gdyż nie przyniesie zbyt dużych efektów.
Przycinanie draceny: sposoby pielęgnacji i kształtowania
W przypadku draceny pielęgnacja polega nie tylko na podlewaniu i nawożeniu. Roślinę można dowolnie kształtować po to, by wyglądała jak najlepiej i uzupełniała stojące w jej pobliżu meble do salonu, takie jak stoliki kawowe, narożniki skórzane, czy komody do salonu. W ten sposób można też zadbać o jej prawidłowe zdrowie. Jak jednak powinno wyglądać prawidłowe przycinanie draceny?
Właściwy moment na podcięcie draceny to wiosna. Wtedy zaczyna się okres jej intensywnego wzrostu, więc roślina szybko nadrobi stracony rozmiar. Sama czynność przycinania jest niezwykle prosta. Wystarczy odciąć górę rośliny o około 10 do 15 centymetrów. Niezwykle ważny jest oczywiście moment, w którym to zrobimy. Znaki, które wskazują na to, że dracenę należy przyciąć, są na szczęście łatwo widoczne. Taka czynność powinna być wykonana, gdy roślina stanie się zbyt krzaczasta i bardzo wysoka. Inna oznaka to wyginające się gałęzie.
Problemy i choroby draceny: jak rozpoznać i leczyć
Wśród najczęstszych problemów z draceną: choroby i rozwiązywanie ich to jedna z najważniejszych kwestii, gdy zależy nam na tym, by roślina mogła rosnąć przez wiele lat. Draceny są narażone na kilka chorób, które trzeba jak najszybciej zwalczyć, by uratować swojego cennego, zielonego przyjaciela. W przypadku draceny spotykane są między innymi choroby grzybowe. Ważne jest ich odpowiednie rozpoznanie. Objawy takiego schorzenia to pojawiające się na liściach nieregularne plamy o żółtym, a następnie ciemnym kolorze. Czasem można też zauważyć skupiska wywołujących je zarodników. Z chorobą grzybową najłatwiej poradzić sobie za pomocą oprysku środkiem grzybobójczym.
Sytuacja nie jest taka prosta w przypadku choroby bakteryjnej. Uratowanie draceny, która z nią walczy, bardzo często jest po prostu niemożliwe i roślinę trzeba wyrzucić. Najczęstszy objaw choroby bakteryjnej to wodniste plamy. Szybko zaczynają się powiększać i – co gorsza – wydziela się z nich nieprzyjemny zapach. Ich obecność to najczęściej wyrok śmierci dla rośliny.
Draceny dotyka również choroba zwana fytoftorozą. Jest to schorzenie, które wynika zazwyczaj z przelania rośliny. Dlatego podlewanie odpowiednią ilością jest tak ważne. Objawy fytoftorozy to zaprzestanie wzrostu rośliny oraz brązowiejące podstawy pędu draceny. Na szczęście ze schorzeniem można sobie poradzić. Na tę chorobę najlepszy jest oprysk z zastosowaniem specjalnego preparatu przeznaczonego do zwalczania właśnie fytoftorozy.
Oprócz tego draceny mogą być atakowane przez niektóre szkodniki. Na szczęście roślinę charakteryzuje dość wysoka odporność na nie. Mimo wszystko warto zwrócić uwagę na obecność wełniaków, przędziorków, wciornastków, a także tarcznikowatych lub mszyc.
Rozmnażanie draceny: propagacja z użyciem sadzonek i innych metod
Draceny można też rozmnażać we własnym domu. Najprostszy i najskuteczniejszy sposób zakłada wykorzystanie sadzonek wierzchołkowych. W tym celu wystarczy odciąć wierzchołek rośliny. Umieszcza się go w wodzie bądź mieszance torfu i piasku. Gdy sadzonka się ukorzeni, można umieścić ją w doniczce z ziemią i zacząć pielęgnować. Ważne, by zrobić to dopiero po pełnym ukorzenieniu się.
Do rozmnażania mogą posłużyć także fragmenty łodygi, gdy jest ona wystarczająco długa. Służy do tego gruba na około 2 centymetry łodyga pokrojona na 5-centymetrowe kawałki. Tak przygotowane sadzonki wystarczy umieścić poziomo w wilgotnej glebie.
Ostatni ze sposobów to wykorzystanie tak zwanych odkładów powietrznych. Na nacięty pęd draceny trzeba nałożyć woreczek foliowy z ziemią, a po pojawieniu się korzeni zasadzić w oddzielnej donicy.