Jak zaaranżować komodę?
Komody to zróżnicowana grupa mebli, wśród których można znaleźć niższe i wyższe egzemplarze w wielu różnych stylach i rozmiarach. Zazwyczaj meble te nie są jednak przesadnie wysokie – ich blat pozostaje w zasięgu ręki i dzięki temu można pomyśleć o jego praktycznym i efektownym zaaranżowaniu. O czym pamiętać? Od czego uzależnić sposób zaaranżowania komody?
-
Warto zastanowić się, czy aranżacja komody ma być przede wszystkim ozdobna, czy może raczej głównie funkcjonalna – w mniejszych pomieszczeniach, w których częściej odczuwa się niedosyt powierzchni do przechowywania różnych przedmiotów blat komody można (choć częściowo) wykorzystać właśnie w tym celu i wcale nie musi to być nieestetyczne. W przestronnych salonach i dużych sypialniach na komodzie nie trzeba raczej zostawiać miejsca na książki i inne przedmioty użytkowe – można natomiast postawić na niej kwiaty, elegancki zegar lub ozdobną rzeźbę.
-
Aranżację komody warto dopasować do wystroju i charakteru pomieszczenia – w eleganckim salonie o klasycznej estetyce na komodzie można ustawić kolekcję wazonów, kwiaty lub klasyczny zegar stołowy. We wnętrzu utrzymanym w estetyce skandynawskiej na komodzie można umieścić kolekcję książek i magazynów, kwiaty doniczkowe i rodzinne fotografie w białych lub drewnianych ramkach. Takich przykładów jest wiele, a najważniejsze to, by dopasować aranżację komody do otoczenia.
-
Aranżacja komody to nie tylko kwestia zagospodarowania jej blatu, ale również ściany nad nim – w wielu domach i mieszkaniach miejsce to wykorzystuje się do zawieszenia telewizora, obrazów, zdjęć lub innych elementów dekoracyjnych.
Komoda nie powinna być raczej przesadnie przeładowana – lepiej postawić na niej jeden lub kilka subtelnych przedmiotów niż przysłaniać jej cały blat nadmiarem drobiazgów, co mogłoby wprowadzić chaotyczny efekt do aranżacji. Komodę warto potraktować jako mebel o reprezentacyjnym charakterze i ustawiać na jej blacie tylko to, co warte podkreślenia i zaakcentowania – czy to ze względów estetycznych, czy też z uwagi na wartość sentymentalną.
Co postawić na komodę w salonie?
Pojemne i praktyczne komody są często stosowane w salonowych aranżacjach. Zazwyczaj zajmują dość reprezentacyjne miejsce w pokoju dziennym i dlatego są meblami, których blat można wykorzystać do stworzenia efektownej i przemyślanej aranżacji. Co można umieścić na komodzie w salonie?
-
Rośliny – mogą to być zarówno żywe rośliny doniczkowe lub cięte kwiaty w wazonie, jak również kompozycje z roślin suszonych, a nawet ozdobne gałązki w subtelnych wazonach. Kwiaty na komodzie to jedna z najczęstszych ozdób do salonu – wprowadzają one zarówno elegancki efekt, jak również sprawiają, że pomieszczenie staje się jeszcze bardziej przytulne i domowe. Jeśli na komodzie ustawione zostaną rośliny żywe, a w szczególności doniczkowe, warto zadbać o ich regularne podlewanie i pielęgnację, by faktycznie były ozdobą tego miejsca. Rośliny na komodę warto dobrać w zależności od ilości światła w pomieszczeniu, by nie okazało się, że szybko stracą swój urok lub będą zbyt kłopotliwe w pielęgnacji.
-
Ozdobne wazony i naczynia – na komodzie w salonie można umieścić misę z owocami, jak również dwa lub trzy wazony o różnorodnej wysokości. Wazony nie muszą być wypełnione kwiatami – będą pod ręką na wypadek, gdyby okazały się potrzebne, a poza tym będą stanowiły ozdobę same w sobie.
-
Książki – w wielu domach i mieszkaniach można zobaczyć komody udekorowane książkami. Warto postawić na taki akcent, a szczególnie, jeśli faktycznie przepada się za czytaniem. Raczej niezbyt dobrym pomysłem jest dobór książek na komodę wyłącznie na bazie ich estetyki, jeśli nie zamierza się po nie sięgnąć – niektórzy goście chętnie zagadują o tak wyeksponowane lektury, a wówczas warto mieć na ich temat coś do powiedzenia.
-
Ramki ze zdjęciami – kolejny popularny akcent, który może znaleźć się na komodzie w salonie. Ramki z rodzinnymi fotografiami albo z efektownymi grafikami, które pasują do wystroju to bardzo dobry pomysł. Ramki te można ustawić na komodzie – modnym rozwiązaniem jest opieranie sporych ramek o ścianę pod lekkim skosem, ale jeśli w domu mieszkają zwierzęta taka opcja może się nie sprawdzić. Decydując się na umieszczenie ramek ze zdjęciami na komodzie, warto dobrać fotografie w zgodzie z określonym kluczem – na przykład zadbać o to, by były w zbliżonej kolorystyce lub formacie.
-
Zegar – komoda to znakomite miejsce na postawienie zegara stołowego. W sprzedaży można znaleźć zarówno egzemplarze klasyczne, jak również nowoczesne i w wielu innych stylach. Zegarek na komodzie powinien być jednak ozdobny i dopasowany do wystroju.
-
Lampę stołową – blat komody to świetna przestrzeń, na której można znaleźć miejsca na lampę, która doświetli pomieszczenie, wprowadzi przytulny nastrój i będzie ozdobnym akcentem nawet wówczas, gdy nie będzie użytkowana.
-
Świeczniki, latarenki i kaganki – wprost idealnie nadają się do postawienia na komodzie w salonie. Mogą być użytkowane po zmroku lub tylko sezonowo – na przykład w zimie – ale przez cały czas będą przyjemną ozdobą.
Blat komody warto zaaranżować przy pomocy kilku przedmiotów, ale niezbyt wielu, by uniknąć chaosu. Wszystkie wybrane elementy powinny pasować do siebie nawzajem, jak również do otoczenia.
Komoda z kolekcji Gent, Meble Wójcik
Co postawić na komodzie w sypialni?
Komody to niezwykle popularne meble do sypialni – ich pojemne szuflady i półki pomieszczą odzież i bieliznę, a na ich blacie można również umieścić kilka przydatnych i efektownych przedmiotów. Co postawić na komodzie w sypialni?
-
Źródło ciepłego, nastrojowego światła – w sypialni mile widziane są zarówno świece w eleganckich świecznikach, jak również lampki nocne i stołowe, które będą emitowały rozproszone, miękkie i ciepłe światło. Na komodzie warto więc ustawić lampkę lub dwie (w zależności od rozmiaru komody i wybranych lamp) albo dużą latarenkę na sporą świecę lub kilka świec.
-
Lustro stołowe – jeśli w sypialni brak miejsca na typową toaletkę, to blat komody może ją zastąpić. Można na nim ustawić lustro stołowe, które będzie nie tylko praktycznym, ale i ozdobnym akcentem w pomieszczeniu.
-
Świece dekoracyjne – a w szczególności duże świece w eleganckich opakowaniach, a także świece zapachowe, które roztaczają wokół siebie przyjemną woń.
-
Stojak na biżuterię lub kasetkę – na komodzie w sypialni warto przewidzieć miejsce na elegancką szkatułkę, kasetkę na biżuterię lub na efektowny stojak, na którym można będzie odwieszać kolczyki, łańcuszki i inne ozdoby.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na komodzie w sypialni ustawić także książki, zegarek lub inne przedmioty, które wymieniono jako odpowiednie do aranżacji komody w salonie. Aranżując komodę w sypialni warto jednak postawić przede wszystkim na elementy pasujące do wystroju i charakteru tego pomieszczenia – ewentualne bibeloty nie powinny więc wprowadzać estetycznego chaosu, ale raczej podkreślać nastrój i harmonię tego pomieszczenia.
Jak udekorować ścianę nad komodą?
Aranżacja komody to coś więcej niż tylko zagospodarowanie blatu mebla – do dyspozycji pozostaje bowiem również przestrzeń ponad nim. Ściana nad komodą to doskonałe miejsce do wyeksponowania kolejnych ozdób i przedmiotów. Co można na niej umieścić?
-
Lustro – to jeden z najpopularniejszych akcentów, jakie zwykło się wieszać na ścianie nad komodą. Lustro pasuje zarówno nad komodę w sypialni, jak również w salonie albo w przedpokoju. Optycznie powiększy przestrzeń, wprowadzi do niego sporą dozę elegancji i będzie miało również zastosowanie praktyczne – szczególnie w przedpokoju.
-
Półkę na książki i drobiazgi – elegancka półka lub kilka półek ściennych to znakomity wybór nad komodę. Można zawiesić je fantazyjnie i asymetrycznie i zaaranżować przy pomocy kilku drobiazgów, by uniknąć efektu przeładowania i przytłoczenia.
-
Plakaty, obrazki lub zdjęcia – ściana nad komodą to świetne miejsce na ozdobne ramki ze zdjęciami, obrazkami lub z plakatami. Typ dekoracji warto dopasować do wystroju. Plakaty filmowe pasują świetnie do pokoju dziennego w nowoczesnym stylu lub o estetyce pop-art. Modne grafiki w stylu botanicznym będą idealne także do sypialni, a zdjęcia rodzinne pasują praktycznie do każdej aranżacji. Decydując się na zawieszenie wielu grafik lub zdjęć, warto postawić na jedno z dwóch rozwiązań: albo wszystkie ramki powinny być identyczne i w tym samym formacie, albo należy zastosować kompilację przeróżnych kształtów i rozmiarów ramek (mogą one być również w różnych stylach i kolorach).
-
Kwietnik – na ścianie ponad komodą można umieścić także efektowny kwietnik z rośliną, która będzie majestatycznie puszczać pędy w dół. Ciekawą opcją są także dekoracje ścienne z mchu.
-
Kinkiet lub girlandę świetlną – ściana nad komodą może zostać urozmaicona również eleganckim kinkietem albo świetlną girlandą.
-
Efektowną tapetę, ścienne naklejki lub malunki – jeśli za komodą ściana wykończona została wzorzystą tapetą albo zastosowano nad komodą naklejkę ścienną lub namalowano wzór, nie należy przesadzać z liczbą dodatkowych elementów – te wzory na ścianie zapewniają już bowiem wyrazisty efekt.
Komoda Belveder, Szynaka Meble
Blat komody oraz ściana ponad blatem to miejsca, które można ciekawie i praktycznie zagospodarować. Zarówno na komodzie, jak i ponad nią nie powinny się znajdować przedmioty niepotrzebne, nieestetyczne i przypadkowe – to zbyt reprezentacyjna przestrzeń.