17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Co odstrasza pająki? Domowe sposoby na pająki

Choć pająki żywią się wieloma owadami, które są uciążliwe dla człowieka, to ich nadmierna obecność w domu również nie należy do przyjemnych. Widok licznych pajęczyn kojarzy się z brakiem higieny, a sporych rozmiarów pająk może wzbudzić popłoch wśród domowników. W jaki sposób poradzić sobie z pająkami w domu? Czym je odstraszyć i jak się ich pozbyć?

Udostępnij:
Co odstrasza pająki? Domowe sposoby na pająki

Domowe sposoby na pająki

Zanim sięgniesz po chemiczne preparaty zwalczające lub odstraszające pająki, spróbuj naturalnych metod, które również mogą okazać się skuteczne, a jednak nie wiążą się z wysokimi kosztami i są w pełni ekologiczne i bezpieczne. Jakie są domowe metody na pająki?

  • Regularne porządki – i to nie tylko pobieżne. Pająki zazwyczaj bytują w różnych zakamarkach i kątach, do których rzadko dociera się z odkurzaczem lub miotełką do kurzu. Właśnie z tego względu wybierają te miejsca na budowę swych pajęczyn. Chcąc wyeliminować większość pająków i zniechęcić kolejne, warto regularnie sprzątać we wszelkich zakamarkach, odkurzać narożniki ścian i sufitu, przestrzeń pod meblami oraz za meblami. W ten sposób powinno udać się zredukować obecność pająków w domu do minimum.

  • Stosowanie naturalnych metod odstraszających pająki – a w szczególności mięty i cytryny. Te dwa aromaty nie są zbyt dobrze tolerowane przez pająki, dlatego warto sięgnąć zarówno po miętę doniczkową, jak również po miętowe olejki eteryczne i środki czystości o aromacie miętowym – jeśli będą regularnie stosowane, większość pająków powinna poszukać sobie innego miejsca. Podobne działanie do mięty wykazuje także cytryna i to zarówno świeża, jak i w postaci olejku, a nawet kwasku cytrynowego. Ponieważ cytryna znajduje szerokie zastosowanie w domowych porządkach, zdecydowanie warto stosować ją także w tych miejscach, gdzie występują pająki. 

  • Zniechęcając pająki do wchodzenia do domu lub mieszkania – by pozbyć się pająków ze swego otoczenia nie wystarczy uporać się z tymi, które już się w nim znajdują. Warto zadbać również o to, by do domu lub mieszkania nie zechciały wchodzić kolejne. Na parapetach można więc poustawiać miętę w doniczkach, a także owoce kasztanowca oraz żołędzie – te również odstraszają pająki, a przy tym są uroczą jesienną dekoracją. Drzwi wejściowe i tarasowe można czyścić przy pomocy specyfików aromatyzowanych miętą lub cytryną. 

Obecność pająków w domu to spory problem, a szczególnie dla osób, które się ich boją. Trudno wyeliminować wszystkie osobniki, ale można starać się znacząco zredukować ich liczbę i zniechęcić kolejne do zadomawiania się. 

Kolekcja Gent, Meble Wójcik 

Skąd w domu biorą się pająki?

Regularne porządki i stosowanie preparatów odstraszających pająki to sposoby o sporej, ale nie stuprocentowej skuteczności w odstraszaniu nieproszonych gości w postaci pająków. Jeśli pomimo ich stosowania wciąż obserwujesz pajęczaki w swym otoczeniu, a nowe pajęczyny wciąż pojawiają się w różnych miejscach, to znak, że najprawdopodobniej do domu wciąż przedostają się kolejne pajęczaki. Skąd się w nim biorą?

  • Pająki przedostają się do wnętrza wszelkimi szczelinami – wystarczy uchylone okno, niedomknięte drzwi lub otwór wentylacyjny, by pająk znalazł sobie drogę do środka. Część osobników wchodzi do domu lub mieszkania razem z człowiekiem lub ze zwierzętami, gdy akurat uchyla się drzwi. Inne przeciskają się szczelinami. 

  • Pająki można wnieść na odzieży, butach, na zakupach, drewnie do kominka lub na warzywach z własnej grządki. Często przedostają się do domu także w sierści psów lub kotów. 

Trudno wyeliminować każdego pająka, jaki tylko zawieruszy się wśród psiej sierści, zakupów lub zostanie wniesiony wraz z drewnem do kominka. Można natomiast wprowadzić pewne uszczelnienia i bariery mechaniczne dla pająków, ale też dla innych owadów, dzięki czemu w domu lub mieszkaniu mniej będzie komarów, much i innych uporczywych insektów. Mowa o:

  • Moskitierach okiennych – to znakomita bariera, która powstrzyma nie tylko pająki, ale też komary, muchy i wiele innych owadów przed wtargnięciem do środka. Moskitiery można demontować na okres zimowy, a zakładać wiosną lub użytkować całorocznie (ewentualnie zdejmując je od czasu do czasu, by je przemyć z kurzu). Moskitierę można kupić w formie materiałowej siatki, którą naciąga się na okno i przyczepia do taśmy z rzepem – jest to rozwiązanie ekonomiczne, ale o krótkiej trwałości. Dużo trwalszą opcją są moskitiery na ramkach, które montuje się do ramy okiennej przy pomocy specjalnych blaszek (bez wiercenia otworów). 

  • Moskitierach drzwiowych – moskitierę można zamontować nie tylko w oknie, ale też w drzwiach balkonowych. Najwygodniejszą opcją są moskitiery w kształcie drzwi na zawiasach, które można otwierać i zamykać w zależności od potrzeby. Taka bariera powstrzyma większość owadów, pająków i innych insektów przed wtargnięciem do mieszkania lub domu z balkonu. 

  • Lepszych uszczelkach w drzwiach i oknach – wiele owadów i pająków przedostaje się do wnętrz właśnie przez nieszczelności, jakie powstają w miejscu uszkodzenia uszczelki. Warto przyjrzeć się uszczelkom okiennym i drzwiowym. Jeśli są odkształcone, pęknięte lub ewidentnie utraciły już swą szczelność i właściwości, warto wymienić je na nowe. 

  • Siatkach do otworów wentylacyjnych – spora część pająków może przedostawać się do wnętrza przez kominy i otwory wentylacyjne. Nie należy ich zatykać, ale można zastosować w nich równie drobną siateczkę, jak w moskitierach, dzięki czemu owady nie przejdą do środka. 

Narożnik Brandon, SITS

Wiedząc, skąd w domu biorą się pająki i znając skuteczne metody ich powstrzymywania, można znacząco zredukować liczbę nowych osobników, jakie będą pojawiały się w domu. W połączeniu z regularnymi porządkami i ze stosowaniem różnych sposobów na ich odstraszanie, powinno udać się wyeliminować zdecydowaną większość pająków. 

Co zjada pająki?

Zwalczanie i odstraszanie pająków to spore wyzwanie, a szczególnie, że ważna jest systematyka i konsekwencja. Każdemu czasem może zabraknąć sił, czasu i ochoty, by posprzątać. Każdemu może zdarzyć się zapomnieć o zamknięciu drzwi balkonowych – nie da się uniknąć w stu procentach obecności pająków w domu. Warto więc poznać swych naturalnych sprzymierzeńców, którzy mogą zjadać pająki:

  • Koty – oczywiście nie wszystkie, ale wiele domowych kotów urządza polowania na pająki, muchy i inne owady. W większości przypadków upolowana zdobycz jest przez koty zjadana. W domach, w których mieszkają koty, zazwyczaj nie roi się od much i pająków. 

  • Jaszczurki – w pewnym zakresie pająkami żywią się także jaszczurki, ale trudno oczekiwać, by jaszczurka, którą się opiekujemy zaglądała we wszelkie zakamarki i zjadała wszystkie pająki. Może ona zjadać co najwyżej ich część, o ile w ogóle. 

  • Żaby – te również żywią się pająkami. 

Pająkami żywią się oczywiście również ptaki i wiele innych zwierząt. Ich rola w zwalczaniu pająków w mieszkaniu jest jednak ograniczona. O ile kot zazwyczaj chadza po całym domu samodzielnie i to przez całą dobę, o tyle ptaki lub jaszczurki są wypuszczane na określony czas. Najskuteczniejszym wrogiem domowych pająków będzie więc właśnie kot. 

Kolekcja Henry, Szynaka Meble

Co jeszcze pomaga pozbyć się pająków?

Gdy liczebność pająków w domu jest zatrważająca, a wszelkie domowe metody okazują się za mało skuteczne, można pomyśleć o tym, by sięgnąć po mocniejsze specyfiki. W sprzedaży nie brakuje różnych środków chemicznych oraz pułapek, które pomogą wyłapać i wyeliminować pająki z otoczenia. 

  • Pułapki na pająki – często są to pułapki z feromonami lub z substancjami wabiącymi, które jednocześnie wyposażone są w silny lep. Zwabione pająki i inne insekty wchodzą do pułapki i przyklejają się do niej. Jest to więc sposób, który likwiduje pająki na dobre, choć działa w dość kontrowersyjny sposób – pająki w końcu umierają z głodu lub giną na skutek obrażeń, gdy próbują oderwać się od lepu. Warto dodać, że pułapki tego typu często wabią nie tylko pająki, ale też owady biegające.

  • Spray na pająki – może mieć zarówno działanie odstraszające, jak i zwalczające (taka informacja będzie znajdowała się na etykiecie). Preparat należy zastosować w miejscach, gdzie występują pająki i kilkakrotnie powtórzyć zabieg. Preparaty tego typu należy używać ostrożnie – w wentylowanych pomieszczeniach. 

  • Lep na pająki – tradycyjny lep, jaki zwykło się stosować na muchy, można użyć także na pająki – należy go wówczas rozwiesić w szczelinach za meblami, w narożnikach ścian i sufitów i wszędzie tam, gdzie pająki zwykły robić swe pajęczyny. Już po kilku dniach można sprawdzić skuteczność – jeśli na lepie widać liczne osobniki pająków to znak, że zawieszono go w dobrym miejscu. 

Zwalczanie pająków i ich odstraszanie to zadanie rozłożone w czasie. Jeśli jest ich wiele, trzeba zredukować ich liczebność, a potem jedynie zapobiegać pojawianiu się nowych i regularnie usuwać widoczne osobniki. Dla maksymalnej skuteczności, najlepiej stosować kilka metod jednocześnie. Regularne odkurzanie za meblami, usuwanie pajęczyn, stosowanie substancji odstraszających pająki, a także pułapek i sprayu na pająki pomoże pozbyć się nieproszonych gości, ale wówczas może się okazać, że w domu pojawiać się będą muchy i komary, którymi wcześniej żywiły się właśnie pająki.