17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Asparagus doniczkowy: odmiany, uprawa, hodowla i przesadzanie

Asparagus doniczkowy to bardzo popularny w naszym kraju kwiat pokojowy i można spotkać go w niejednym polskim domu. Najczęściej jest to szparag lekarski, lecz hodowane są też inne jego odmiany. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat rodzajów, uprawy, hodowli oraz przesadzania asparagusa doniczkowego.

Udostępnij:
Asparagus doniczkowy: odmiany, uprawa, hodowla i przesadzanie

Różnorodność odmian asparagusa doniczkowego: wybór idealnej rośliny

W przypadku rośliny, jaką jest asparagus doniczkowy, odmiany są naprawdę zróżnicowane, gdyż tym mianem określa się nawet 5 gatunków roślin z rodzaju asparagus, czyli szparagów. W Polsce najbardziej znana jest jego odmiana jadalna, czyli Asparagus officinalis — szparag lekarski. Ten gatunek hodowany jest zarówno jako roślina lecznicza, ozdobna, jak i jadalna. Poza tym w doniczkach hoduje się też tak zwany szparag Sprengera, czyli Asparagus Sprengeri. Wywodzi się z Afryki Południowej, gdzie uważana jest za chwast. Roślinę wyróżniają wiotkie, zielone pędy o sporej długości. Pod ziemią schowane są za to bulwy, w których szparag Sprengera magazynuje wodę.

Kolejny gatunek uprawiany w doniczkach jest potocznie zwany Shatavari. Jego botaniczna nazwa to Asparagus racemosus i naturalnie występuje w Himalajach, Indiach oraz na Sri Lance. Właściwościami ta odmiana jest zbliżona do szparaga lekarskiego. Na uwagę zasługuje jej ciekawy wygląd, gdyż ta roślina ma bardzo wiotkie oraz długie liście i osiąga sporą wysokość. Najczęściej potrafi sięgać nawet dwóch metrów. Następna często spotykana odmiana asparagusa doniczkowego to szparag sierpowaty — Asparagus falcatus. Ten gatunek pochodzi z terenów RPA oraz Mozambiku. Jego hodowla jest jednak dość wymagająca, gdyż naturalnie osiąga nawet 7 metrów długości i ma formę pnącza o sztywnych gałązkach. Dlatego potrzebuje podpór, by rosnąć w domu.

Wszystkie asparagusy doniczkowe wyróżnia bardzo unikalna budowa. Nie mają one faktycznych liści, a zmodyfikowane pędy zwane gałęziakami. Pod względem botanicznym rolę liści spełniają bardzo małe i ostre łuski, które znajdują się na pędach rośliny. Ich okres wegetacyjny rozpoczyna się wiosną i trwa do jesieni. Latem na gałęziach zaczynają pojawiać się białe lub kremowe kwiaty niedużej wielkości. Mimo małych rozmiarów szybko zwracają na siebie uwagę bardzo intensywnym zapachem, który jest dość słodki i niektórym przypomina wanilię. Na żeńskich okazach, zamiast kwiatów można znaleźć małe jagody, których średnica nie przekracza 1 cm. Dzieje się tak pod koniec lata.

Asparagusy są bardzo dobrze przystosowane do trudnych warunków w tym suszy. Wszystko dzięki korzeniom, na których rosną dość bulwiaste twory. Służą one za magazyn wody oraz substancji odżywczych potrzebnych do przetrwania suszy, czy też zimy.

Kolekcja Holten

Kolekcja Holten

Krok po kroku: skuteczna uprawa asparagusa w doniczce

Hodowla asparagusa doniczkowego w warunkach domowych nie jest tak trudna, jak można byłoby się spodziewać. Jednocześnie pozwala na stworzenie rośliny, która łączy delikatność oraz okazałość. Wiele zależy oczywiście od wybranego gatunku. Przy właściwej pielęgnacji asparagus potrafi jednak wytrzymać nawet kilkanaście lat lub dłużej i cieszyć swoim wyglądem.

Zdecydowałeś się już na asparagusa doniczkowego. Jak hodować taką roślinę krok po kroku? Na początku trzeba przygotować dla niego odpowiednie warunki. Nie obędzie się więc bez zakupu odpowiednio dużych doniczek, zapasu gleby, a także nawozów. Poleca się glebę żyzną i próchniczą z dobrą przepuszczalnością. Oczywiście musi być to wysokiej jakości ziemia kwiatowa. Do nawożenia najlepiej sprawdzi się nawóz do zielonych roślin doniczkowych. Co 2 tygodnie należy lekko rozcieńczyć go wodą i zaaplikować asparagusowi.

Aby asparagus doniczkowy dobrze się rozwijał, wymagana jest też wysoka wilgotność powietrza. Jest to efekt pochodzenia wielu gatunków tej rośliny. Wiele z nich wywodzi się z Afryki bądź z wilgotnych terenów Azji. Z tego powodu trzeba postawić w ich okolicy nawilżacz powietrza lub regularnie spryskiwać wodą.

Przygotowując miejsce na posadzenie asparagusa, trzeba też uważać, by nie znajdował się w pełnym słońcu. Może mieć ono bardzo zły wpływ na tę roślinę. W razie zbyt mocnej ekspozycji na promienie słoneczne, liście mogą zacząć żółknąć, a w najgorszym wypadku asparagus doniczkowy nie rozwinie się tak, jak byłoby to możliwe. Stanowisko nie może być też ustawione w miejscach, gdzie często występują przeciągi. Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o właściwą temperaturę powietrza w okolicy doniczki.

Hodowla asparagusa doniczkowego: od ziarna do zdrowej rośliny

Asparagusy sadzimy w formie ziaren. Należy umieścić je w odpowiednio przygotowanej glebie i obficie podlewać, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Warto obserwować ilość pobieranej przez roślinę wody, aby nie doszło do gnicia korzeni. Dlatego najlepiej sadzić asparagusa w doniczce z podstawką i w razie potrzeby wylać nadmiar wody po upływie około pół godziny do godziny od podlewania. Wraz z upływem czasu asparagus będzie dynamicznie się rozwijał, aż dotrzemy do jesieni i zimy. Wtedy jego wymagania znacznie spadają.

W okresie jesienno-zimowym wystarczy tylko delikatne podlewanie i obserwowanie rośliny. Najwięcej pracy mamy wiosną. By roślina rosła zdrowo, asparagusa doniczkowego trzeba co roku przesadzać i obficie nawozić. W ten sposób prawidłowo urośnie. Maksymalny poziom rozwoju osiągnie po około kilku latach. Wtedy wystarczy tylko regularnie podlewać, nawozić, a także podcinać pędy rośliny. Jest to także dobry moment na zmniejszenie częstotliwości przesadzania asparagusa. Można robić to co kilka lat i przy okazji rozmnażać roślinę, jeśli to potrzebne. Proces ten jest dość prosty, gdyż asparagusa doniczkowego wystarczy podzielić na dwie części.

Kolekcja Venezia

Kolekcja Venezia

Przesadzanie asparagusa doniczkowego: kiedy i jak podejść do procedury

Przesadzanie asparagusa w doniczce to coś, o czym trzeba pamiętać, jeśli roślina ma się prawidłowo rozwijać. Bez tego zabraknie mu miejsca oraz wody i składników odżywczych. Jest to szczególnie ważne w trakcie pierwszych lat, gdy asparagus bardzo intensywnie się rozwija. Wtedy co roku wiosną powinien być przesadzany do większej doniczki. Gdy roślina osiągnie już spore rozmiary, można nieco zwolnić tempo i zmieniać jej dom raz na kilka lat.

Oczywiście w trakcie przesadzania trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiedniej gleby tak, by asparagus dobrze przyjął się w nowym miejscu. Dla tej rośliny zalecana jest gleba wysokiej jakości, żyzna i z dużą ilością próchnicy. Jednocześnie musi oferować odpowiednią przepuszczalność. Po umieszczeniu asparagusa w nowej doniczce konieczne będzie obfite podlanie go i ustawienie na jakiś czas w cieniu, przynajmniej przez 48 godzin. Po upływie tego czasu można już ustawić go z powrotem w lekko oświetlonej pozycji. Jest to bardzo ważne, gdyż w przypadku asparagusa doniczkowego przesadzanie to jedyny sposób na pozwolenie roślinie na osiągnięcie pełni rozwoju.

Kolekcja Lanzzi

Kolekcja Lanzzi

Pielęgnacyjne wyzwania: podlewanie, nawożenie i ochrona rośliny

Pielęgnacja asparagusa doniczkowego nie jest specjalnie trudna, lecz i tak trzeba pamiętać w jej trakcie o kilku rzeczach. Przede wszystkim mowa tu o podlewaniu. Dotyczy to szczególnie okresu wegetacyjnego. Wtedy trzeba dbać o to, by gleba, w której zasadzone są asparagusy, była lekko wilgotna. W trakcie tego czasu roślina potrzebuje też wiele nawozów i pod tym względem jest dość wymagająca. Jednocześnie trzeba pamiętać o wzięciu pod uwagę gatunku rośliny. W przypadku asparagusa pierzastego ilość stosowanego nawozu powinna być niższa, gdyż jest to kwiat wrażliwy na zasolenie. Dużo spokojniej jest, gdy nadejdzie zima. Dbając o swój asparagus doniczkowy pielęgnacja, gdy temperatury za oknem spadnie, polega na ograniczeniu nawożenia oraz delikatnym podlewaniu tak, by gleba nie stała się zbyt sucha.

Decydując się na asparagusa doniczkowego, uprawa wymaga także dbania o odpowiednią temperaturę. W trakcie okresu wegetacyjnego zalecane jest, by roślina przebywała w warunkach około 20-22 stopni w skali Celsjusza. Zimą wymagania asparagusa doniczkowego nieco rosną. Wtedy zalecana temperatura spada do około 16-20 stopni w skali Celsjusza. W ten sposób roślina może odpocząć i przygotować się dobrze na kolejny intensywny okres wegetacyjny.

Aby asparagus doniczkowy dobrze się prezentował, nie można również pominąć jego przycinania. Dotyczy to starszych roślin, które w pewnym momencie zaczynają żyć własnym życiem. Poprzez usunięcie starych i nieestetycznych pędów można poprawić wygląd rośliny. Dodatkowo w ten sposób dba się o to, by światło docierało również do nieco bardziej ukrytych pędów.

Kolekcja Mia

Kolekcja Mia

Asparagus doniczkowy jako element wnętrz: design i aranżacja

Mówiąc o asparagusie domowym, nie można skupiać się na samej jego hodowli. Jest to naprawdę ciekawa roślina ozdobna, którą można wykorzystać na wiele sposób w designie oraz aranżacji wnętrz. Mniejsze wersje asparagusa mogą ozdobić na przykład stoliki kawowe do salonu. Zastosowań jest jednak znacznie więcej. Asparagusy świetnie wypełnią wolne przestrzenie np. w miejscu, gdzie w pewnej odległości od rogu pokoju stoją szafy przesuwne. Dzięki temu znacząco ożywią pomieszczenie i dodadzą do niego trochę zieleni. W taki sposób można je użyć zarówno w dość minimalistycznych aranżacjach, jak i w bardziej staroświeckich wnętrzach.

Asparagusem można też ozdobić sporych rozmiarów komody do salonu. Świetnie uzupełnią kompozycje dekoracyjne składające się nie tylko z roślin, ale też różnych pamiątkowych zdjęć, figurek i innych ozdób. Asparagusy potrafią też bardzo dobrze zdobić meblościanki do salonu.

W przypadku bardzo małych wersji asparagusów można nimi ozdobić również półki do salonu. Ta zielona, atrakcyjna wizualnie roślina bardzo dobrze uzupełnia także masywne, drewniane stoły do jadalni. W przypadku asparagusa doniczkowego hodowla może pozwolić na mocne zapełnienie wnętrza domu zielenią. Dzięki temu potężne narożniki do salonu, czy też sporych rozmiarów witryny do salonu nie będą aż tak przytłaczać osób przebywających w tym pomieszczeniu. Asparagusy doniczkowe wprowadzają wiele życia i wprost świetnie się prezentują, oczywiście jeśli dobrze się o nie zadba. Na szczęście są to dość proste w utrzymaniu rośliny, z którymi poradzą sobie nawet laicy.

Rozmnażanie asparagusa: sposoby na pomnażanie twoich roślin

Hodowla asparagusa doniczkowego stwarza też wiele okazji do jego rozmnażania, z których warto skorzystać, jeśli chcesz dodać więcej zieleni do swojego domu. Kiedy to robić? Najlepiej w trakcie jego przesadzania. Wtedy wystarczy podzielić swoją roślinę na co najmniej dwie części i umieścić w osobnych doniczkach. Najlepszą porą na taką czynność jest wiosna, gdy zazwyczaj przesadza się asparagusy.

Aby asparagusy dobrze się przyjęły w doniczkach, powinna się znaleźć dobrze przepuszczalna, żyzna i próchnicza ziemia kwiatowa. Po zasadzeniu podzielonych roślin wystarczy je obficie podlewać i nawozić, a wiosną zaczną szybko rosnąć, gdyż jest to okres intensywnej wegetacji asparagusów.

Kolekcja Calpe

Kolekcja Calpe

Wskazówki dla początkujących: sukces w hodowli asparagusa w doniczce

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z asparagusem w domu, to służymy pomocą! Poniższe porady z pewnością pomogą Ci w zadbaniu o tę atrakcyjną roślinę, która nie bez powodu jest tak chętnie hodowana w polskich domach. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których często zapominają osoby zaczynające uprawę asparagusa w doniczce, jest jego regularnie podcinanie. Wiosną warto dokładnie obejrzeć roślinę i poszukać na niej pędów, które nie wyglądają już tak dobrze, jak na początku. W ten sposób można odmłodzić asparagusa i zadbać o to, jak się prezentuje.

Nie zapominaj także o odpowiedniej wilgotności powietrza i podlewaniu. Asparagusy to rośliny, które wprost uwielbiają wilgotne środowisko, a także potrzebują wiele wody. Jak najlepiej o to zadbać? Sposobów jest kilka. Można na przykład delikatnie spryskiwać roślinę wodą, by powietrze w jej okolicy stało się bardziej wilgotne. Inna metoda zakłada wykorzystanie nawilżacza powietrza i postawienie go niedaleko asparagusa. Pomóc może także podstawka z mokrymi kulkami keramzytu.