Materac dla niemowlaka – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Zakup materaca jest zawsze sporym wyzwaniem i to zarówno wówczas, gdy jest to materac dla dziecka, jak i wtedy, gdy jest to materac do sypialni osoby dorosłej. Szczególnie istotny jest jednak wybór odpowiedniego materaca do łóżeczka niemowlęcego – jest to kwestia priorytetowa i to z wielu powodów:
-
Niemowlę spędza w łóżeczku większość dnia i nocy. Początkowo głównie leży, z czasem staje się coraz bardziej ruchliwe. Dobrze dobrany materac powinien więc zapewniać komfort podczas odpoczynku, ale też w trakcie aktywności.
-
Kręgosłup noworodka jest delikatny i nieustannie rośnie, dlatego też jest tak podatny na ewentualne skrzywienia i zwyrodnienia. By uniknąć wad postawy, dziecko powinno sypiać i przebywać na odpowiednio dobranym podłożu – nie za miękkim, ale też nie za twardym. Materac musi bowiem zapewniać komfort, jak również stabilizować pozycję kręgosłupa.
-
Z każdym tygodniem niemowlę staje się coraz bardziej ruchliwe, z czasem samodzielnie przewraca się na brzuszek. Tylko odpowiednio dobrany materac sprawi, że maluszek nie będzie się nadmiernie zapadał w posłaniu, co utrudniałoby i ograniczało jego ruchliwość.
Materac do łóżeczka noworodka kupuje się z myślą o, co najmniej, dwuletnim lub trzyletnim użytkowaniu. Nie może to być więc bardzo cienki i miękki materacyk, który już po kilku miesiącach nie zapewni odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Chcąc wybrać dobry materac dla maluszka, trzeba wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, a przede wszystkim: rozmiar materaca, stopień twardości oraz rodzaj wypełnienia.
Jaka twardość materaca dla niemowlaka: H2 czy H3, a może inna?
Stopień twardości materaca to jeden z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu materaca i nie ma tu znaczenia to, czy ma to być materac dla niemowlaka, czy dla dorosłej osoby. Stopień twardości materaca oznaczony jest parametrem H wraz z oznaczeniem liczbowym (na przykład H1) – im wyższa liczba, tym twardszy materac. W sprzedaży można znaleźć materace:
-
H0 – to materace bardzo miękkie, które czasami bywają wybierane do łóżeczek niemowlęcych. Charakteryzują się one jednak wysokim stopniem uginania się pod ciężarem, przez co nie zapewniają aż tak dobrego podparcia dla kręgosłupa, jak materace H1 i twardsze. Czy materac H0 nadaje się dla noworodka? Z pewnością, ale głównie w miejscu do zabawy i siedzenia, a nie jako główny materac w łóżeczku.
-
H1 – to materace miękkie, które są bardzo często wybierane do łóżeczek noworodków. Oferują one bowiem dobre podparcie dla kręgosłupa, a jednocześnie pozostają miękkie i elastyczne, dzięki czemu nawet bardzo długi czas spędzany w łóżeczku nie wiąże się z dyskomfortem. Materace o twardości H1 wytrzymują obciążenie do 60 kilogramów, ale najczęściej, gdy dziecko podrośnie na tyle, by zmienić jego łóżeczko na większe, kupowany bywa materac nieco twardszy – H2, który wytrzyma nawet nieco wyższe obciążenie.
-
H2 – to materace o średnim stopniu miękkości, które bywają chętnie wybierane do łóżek dziecięcych, ale też zdarza się, że kupowane do łóżek osób dorosłych, których waga mieści się w przedziale od 50 do 80 kilogramów. Materac H2 teoretycznie nadaje się również do łóżeczka dziecięcego, aczkolwiek będzie dużo twardszy od modelu H1, przez co dziecku może być wręcz niewygodnie – zbyt duża odporność na nacisk powoduje, że materac nie dopasuje się do lekkiego ciała niemowlęcia.
-
H3 – to materace o średnim stopniu twardości, które rekomendowane są starszym dzieciom, młodzieży oraz dorosłym. Materace o twardości H3 wytrzymują bowiem obciążenie od 70 do 110 kilogramów. Materac o takim stopniu twardości z pewnością nie sprawdzi się więc w łóżeczku niemowlęcym.
-
H4 i twardsze – to materace twarde i bardzo twarde, które nie są odpowiednim wyborem nie tylko dla niemowląt, ale nawet dla starszych dzieci i osób dorosłych o wadze poniżej 100 kilogramów.
Wybierając materacyk dla niemowląt należy wziąć pod uwagę głównie egzemplarze o twardości H1. W wyjątkowych sytuacjach można sięgnąć po egzemplarz bardziej miękki lub bardziej twardy, ale najczęściej wybierane i najbardziej polecane są właśnie modele H1.
Jaki rozmiar materaca dla noworodka?
Kolejnym ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, gdy kupuje się materac dla noworodka, jest jego rozmiar. Musi być on bowiem w pełni kompatybilny z gabarytami łóżeczka, jakie zakupiono. Jakie są najpopularniejsze rozmiary materaca dla noworodka?
-
Materac 60 x 120 – mniejszy z najpopularniejszych wariantów. W sam raz do wielu modeli łóżeczek niemowlęcych. Posłuży odrobinę krócej niż materac 70 x 140, bo dziecko nieco wcześniej z niego wyrośnie, ale za to sprawdzi się w mniejszych łóżeczkach, które są chętnie wybierane w sytuacji, gdy łóżeczko ma znajdować się w sypialni rodziców.
-
Materac 70 x 140 – większy z dwóch najchętniej wybieranych rozmiarów materacy dla niemowląt. Pasuje do wielu łóżeczek niemowlęcych i posłuży dziecku odrobinę dłużej niż materac 60 x 120.
Wybierając materac dla noworodka należy zwrócić uwagę nie tylko na jego długość i szerokość, ale również na jego grubość – nie każdy rodzaj będzie pasował do każdego modelu łóżeczka, ale przeważnie materace dla niemowląt mają grubość od 7 do kilkunastu centymetrów.
Materac dla noworodka – jakie wypełnienie?
Kwestią, którą także należy wziąć pod uwagę podczas zakupu materaca, jest rodzaj zastosowanego w nim wypełnienia. To niezwykle istotny parametr, który może mieć niebagatelny wpływ na trwałość materaca i jego właściwości, a więc i na komfort jego użytkowania. Wybór odpowiedniego wypełnienia jest szczególnie ważny w przypadku materacy dla najmłodszych, a to dlatego, że dzieci spędzają w łóżku tak wiele czasu. Jaki typ wypełnienia można wybrać dla noworodka?
-
Materac z pianki dla noworodka – to absolutnie najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku łóżeczek niemowlęcych. Pianka poliuretanowa może mieć różnorodny stopień miękkości (dla dzieci w wieku niemowlęcym najchętniej wybierane są materace H1), a poza tym ma właściwości hipoalergiczne. Materac z wypełnieniem z pianki jest również stosunkowo niedrogim rozwiązaniem.
-
Materac lateksowy dla niemowlęcia – nieco rzadziej wybierane są materace lateksowe dla noworodków. Są one droższe od modeli z pianki, stanowią też mniejszość w ofercie materacy w rozmiarach niemowlęcych.
-
Materac sprężynowy dla noworodka – to niezbyt dobry pomysł w przypadku łóżeczek niemowlęcych. O ile kilkuletnie dzieci przepadają za materacami na sprężynach, o tyle maluszkom tego rodzaju posłanie nie służy, gdyż jest zbyt sprężyste i nieodpowiednie dla ich potrzeb. Trudno nawet znaleźć typowe materace ze sprężynami w ofercie materacy dla niemowląt, a jeśli nawet, to raczej nie warto po nie sięgać.
-
Materac z gryki lub kokosowy dla niemowląt – prawdziwy hit ostatnich lat to właśnie materace z wkładem kokosowym lub gryczanym. Są to materace oferowane jako produkty ekologiczne i zdrowe, ale w przypadku najmłodszych dzieci niekoniecznie jest to najlepszy wybór. Lepsze podparcie dla kręgosłupa zapewni materac z elastycznej pianki lub lateksowy niż z wymienionych materiałów.
Wybór wypełnienia do materaca dla niemowląt to spore wyzwanie. Z jednej strony względy ekologiczne przemawiają za wypełnieniem naturalnym, z drugiej lekarze i fizjoterapeuci najczęściej polecają materace z materiałów syntetycznych i użytkowanych na tym polu od lat. Warto zauważyć, że to właśnie oferta materacyków piankowych dla niemowląt jest najszersza i nie bez powodu – są one najchętniej wybierane i polecane dla tej grupy wiekowej użytkowników.
Ile kosztuje materac dla noworodka?
Kupując materac dla noworodka trzeba wziąć pod uwagę cały szereg istotnych parametrów technicznych, ale nie można zapomnieć również o kwestii tak prozaicznej, jak cena zakupu. Jest ona uzależniona od różnych czynników, a w szczególności od materiału, z jakiego zostało wykonane wypełnienie materaca, a także od jego rozmiaru, grubości, jak również od renomy producenta.
Najtańsze materace dla noworodków to koszt około 200 złotych lub nieco poniżej tej kwoty. Przeważnie jednak za dobrej jakości materac do łóżeczka niemowlęcego trzeba zapłacić nieco więcej – od ponad 200 do około 500 złotych. Są również materacyki droższe – topowych marek lub ze szczególnie nietypowym lub innowacyjnym wypełnieniem, ale są one raczej rzadziej wybierane.