17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jaki materac dla dziecka?

Urządzając lub remontując pokój dziecka, warto zadbać o wygodne łóżeczko. Jego kluczowym elementem jest jednak nie sama konstrukcja, ale komfortowy materac, który zapewni odpowiednią przestrzeń do wypoczynku, a także parametry, które będą sprzyjały zdrowemu wzrostowi kręgosłupa. Jaki materac wybrać dla dziecka? Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Udostępnij:
Jaki materac dla dziecka?

Jakie są rodzaje materacy?

Chcąc kupić odpowiedni materac dla dziecka, warto najpierw dobrze zorientować się w ofercie – poznać rodzaje materacy, jakie można kupić, a ich oferta jest nie tylko szeroka, ale również zróżnicowana pod względem kluczowych parametrów. Wśród materacy można znaleźć:

  • Materace piankowe – to właśnie one są najczęściej wybierane do łóżeczek niemowlęcych. Pianka może być wykonana z poliuretanu, ale są też materace z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Materace z pianki są antyalergiczne – wykonano je z syntetycznych materiałów, które nie stanowią pożywki dla roztoczy i innych mikroorganizmów. Materac piankowy można kupić zarówno w rozmiarze do łóżeczka niemowlęcego, jak również do łóżka kilkulatka, nastolatka, a także w rozmiarach dla osób dorosłych. 

  • Materace lateksowe – bywają chętnie wybierane, ale raczej dla kilkulatków niż dla niemowląt. Jeśli więc poszukiwany jest materac do łóżka dziecięcego dla czterolatka lub starszego dziecka, z całą pewnością można wziąć pod uwagę egzemplarz lateksowy. Materiał ten jest również syntetyczny i antyalergiczny (za wyjątkiem osób z uczuleniem na lateks), dlatego bywa chętnie wybierany do dziecięcych sypialni. Materace lateksowe są oczywiście dostępne także w wersji dla starszych użytkowników. 

  • Materace sprężynowe – marzenie kilkulatków, którzy chętnie skaczą po posłaniach ze sprężynami. Materac sprężynowy nie będzie odpowiedni dla niemowlęcia, a w przypadku łóżka dziecięcego również nie jest pierwszym z rekomendowanych rozwiązań – szczególnie, jeśli chodzi o najtańsze materace bonellowe, w których sprężyny nie są od siebie odseparowane i które bardzo mocno sprężynują podczas użytkowania. Lepszą opcją jest materac kieszeniowy – każda ze sprężyn znajduje się wówczas w osobnej kieszonce, dzięki czemu sprężynowanie posłania jest ograniczone. Materace sprężynowe są bardzo zróżnicowaną grupą produktów i najczęściej sprężyny stanowią tylko niewielką część ich wypełnienia – uzupełnieniem bywa pianka, lateks, gryka lub włókna kokosowe. Niestety im lepszej klasy materac sprężynowy, tym wyższa jego cena. 

Chcąc kupić materac dla dziecka, najlepiej skupić się na egzemplarzach z pianki albo lateksu. Dla niemowląt polecane są materace z pianki poliuretanowej, a dla starszych dzieci również z pianki termoelastycznej lub z lateksu. 

Łóżko Tiffany, Signal

Jaki materac dla niemowlaka?

Pierwszy materac w życiu dziecka to właśnie materacyk do niemowlęcego łóżeczka. Nie będzie on duży ani wysoki, a dziecko będzie z niego korzystało raczej nie dłużej niż przez 3 lata, ale to nie oznacza, że można wybrać pierwszy z brzegu egzemplarz. Materac dla niemowlęcia to bardzo ważny element wyposażenia pokoiku dziecka – warto mieć na uwadze, że niemowlę spędza w łóżeczku ogrom czasu, dlatego jego posłanie powinno być wybrane bardzo starannie. 

Materac dla niemowlaka należy dobrać do konkretnego rodzaju i rozmiaru łóżeczka. Najczęściej są to materacyki w rozmiarze 60 na 120 lub 70 na 140 centymetrów. Zdarzają się oczywiście również rozwiązania nietypowe, ale te dwa rozmiary materaca niemowlęcego będą odpowiednie do większości modeli łóżek, jakie można znaleźć na rynku. 

Rozmiar materacyka to jednak nie wszystko, czym należy się kierować. Bardzo istotnym parametrem jest również stopień twardości materaca. Dla niemowląt rekomendowane są materace o stopniu H1 – są one dedykowane użytkownikom o wadze do 60 kilogramów. Uchodzą za materace dość miękkie, ale nie przesadnie – dopasują się do kształtu ciała, a jednocześnie zapewnią dobre podparcie dla kręgosłupa, co jest niezwykle istotne. W przypadku materacy bardziej miękkich istniałoby ryzyko, że dziecko będzie się w nich zapadać, przez co jego kręgosłup będzie się wykrzywiał. Materace dużo twardsze będą z kolei niewygodne dla lekkiego niemowlęcia. 

Bardzo dobry materac dla niemowlęcia będzie więc materacem wykonanym z pianki o stopniu twardości H1. Jego rozmiar powinien zostać dopasowany do łóżeczka, ale najczęściej wybierane są materacyki 60 x 120 lub 70 x 140 – ten drugi rozmiar posłuży dziecku odrobinę dłużej. 

Jaki materac dla kilkulatka?

Gdy dziecko wyrośnie już ze swojego niemowlęcego łóżeczka i pierwszego materacyka, nadejdzie czas na zmianę mebli, a więc i materaca na większy egzemplarz, który będzie lepiej dopasowany do potrzeb kilkulatka. Jaki materac sprawdzi się w pokoju dziecka kilkuletniego?

Materac dla kilkulatka również należy dobrać do rozmiaru łóżka, jakie ustawiono w jego pokoju. W wielu wypadkach są to łóżka w rozmiarze 80 lub 90 na 200 centymetrów, ale powszechne jest również kupowanie dla dzieci łóżek w rozmiarze 120 na 200 centymetrów – są one bardzo wygodne w sytuacji, gdy dziecko najlepiej usypia w asyście rodzica (na materacu o tej szerokości można się komfortowo pomieścić). Rozmiar materaca dla dziecka to jeszcze nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Bardzo istotną kwestią jest także jego wypełnienie oraz stopień twardości. 

Odpowiedni materac dla kilkulatka powinien mieć średni stopień twardości – najczęściej wybór pada więc na materace H1 i H2. Materac H1 będzie odpowiedni dla dzieci o wadze do 60 kilogramów, a H2 są odpowiednie dla użytkowników ważących od 50 do 80 kilogramów – bywają więc kupowane dla dzieci starszych oraz dla nastolatków. Nie mniej istotną kwestią od stopnia twardości materaca jest jego wypełnienie. O ile dla niemowląt polecane są głównie materace z pianki, o tyle dla kilkulatków można już kupić materac lateksowy, kieszeniowy lub z pianki termoelastycznej. Jeśli dziecko jest alergikiem, warto postawić na piankę lub lateks. 

Kolekcja Lilo, Meble Wójcik

Jak dbać o materac dziecięcy, by posłużył jak najdłużej?

Dzieci w łóżku nie tylko śpią, ale również bawią się, czytają książeczki lub popijają gorące napoje. Wiele z tych sytuacji wiąże się z podwyższonym ryzykiem uszkodzenia materaca. Co można zrobić, by ten zakup wystarczył na jak najdłuższy czas?

  • Warto ograniczyć szaleństwa i posiłki w łóżku – by uniknąć plam z czekolady na materacu, najlepiej częstować nią dziecko poza sypialnią. Skakanie po łóżku to świetna rozrywka, ale też najłatwiejszy sposób na szybkie zużycie materaca. Najbardziej kuszące do zabawy wydają się materace sprężynowe – skakanie po nich przypomina zabawę na trampolinie i trudno dziwić się dzieciom, które z radością wskakują na nie w butach. Dla młodszych dzieci polecane są więc materace bez sprężyn – na przykład lateksowe lub z pianki. Warto na bieżąco dbać o to, by materac był przez dziecko eksploatowany prawidłowo, a z pewnością posłuży on mu przez dłuższy czas.

  • Najlepiej wybrać materac ze zdejmowanym pokrowcem – gdy zajdzie taka potrzeba, można będzie zdjąć pokrowiec i wyprać, by materac odzyskał świeżość. To świetna opcja dla alergików, gdyż pomaga w dużej mierze redukować obecność alergenów w łóżku. Na szczęście zdecydowana większość dziecięcych materacy posiada zdejmowane pokrowce. Jeśli nawet materac, który wybrano, nie został wyposażony w takie rozwiązanie, pokrowiec na materac można zamówić oddzielnie albo zastosować nakładkę. 

  • Warto rozważyć zakup nakładki na materac – to niedrogi element, który ochrania materac przed zbyt szybkim wycieraniem się, wygniataniem i zabrudzeniami. Nakładka jest dość cienka, a jednak ochrania materac, wyrównuje ewentualne nierówności i poprawia komfort użytkowania. Można ją łatwo zdjąć (jeszcze łatwiej niż pokrowiec materaca) i wyprać w wysokiej temperaturze. Nakładkę na materac warto stosować nie tylko na materacach pozbawionych pokrowca, ale też na tych, które go posiadają – to dodatkowa warstwa zabezpieczająca materac.

  • Materac w dziecięcym łóżku warto co jakiś czas odwracać – niemal każdy materac można obracać, by zapobiegać powstawaniu trwałych wygnieceń. Nie trzeba tego robić często – wystarczy raz na pół roku lub raz na rok obrócić materac tak, by część dolna znajdowała się na górze. Nie powinno się obracać jedynie tych materacy, które mają niesymetryczną konstrukcję – na przykład są wyposażone w różne strefy twardości, przez co dana część materaca musi się znajdować w konkretnym punkcie łóżka. 

  • Materac warto regularnie odkurzać i czyścić – podczas większych porządków warto nie tylko odkurzyć wszelkie zakamarki, ale też sam materac. Dobrze sprawdzają się w tym zadaniu odkurzacze ze specjalną szczotką turbo, która świetnie odkurza tapicerkę i miękkie meble, a więc i materac pozbawi kurzu, włosów i sierści zwierząt. 

Dobrej jakości materac dla dziecka nie musi kosztować fortuny, ale jednak jest to wydatek minimum kilkuset złotych. Nic dziwnego, że tak wielu osobom zależy na tym, by posłużył on dziecku przez jak najdłuższy czas. W tym celu warto dbać o niego na bieżąco, uczyć dziecko dobrych przyzwyczajeń, jak również postawić na materac w odpowiednim rozmiarze i dobrej jakości – najtańsze modele mogą szybciej ulec zużyciu.

Materace dla dzieci >