17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Aranżacja pokoju nastolatka lub nastolatki to prawdziwe wyzwanie. Pod uwagę trzeba wziąć już nie tylko własny gust i pomysły, ale też propozycje dziecka, które często odbiegają od wyobrażeń rodziców. Pokój młodzieżowy powinien zostać zaaranżowany z troską o funkcjonalność, ale też z uwzględnieniem preferowanej estetyki. Jak go urządzić? Jakie meble, kolory i akcesoria wybrać do pokoju młodzieżowego?

Udostępnij:
Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Co powinno się znaleźć w pokoju młodzieżowym?

Zanim skupisz się na estetyce pomieszczenia i na doborze kolorów, zastanów się (najlepiej wspólnie z dzieckiem), jakie elementy wyposażenia są niezbędne w jego pokoju. Nie w każdym domu będzie to identyczny zestaw. W małych mieszkaniach pokoje młodzieżowe muszą pomieścić nie tylko łóżko i biurko, ale też niemal wszystkie ubrania nastoletniej pociechy i wiele innych przedmiotów. W dużych domach zdarza się, że biurko z komputerem lokowane jest poza sypialniami domowników, a do dyspozycji często jest także odrębna garderoba więc w indywidualnych pokojach nie trzeba przechowywać tak wielu ubrań. 

Meble, które powinny się znaleźć w pokoju młodzieżowym to:

  • Łóżko – niezbędny element wyposażenia młodzieżowego pokoju. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, warto rozważyć zakup standardowego łóżka jednoosobowego (nie składanego). Gdy pokój jest raczej niewielki, a trzeba w nim pomieścić sporo rzeczy, warto rozważyć zakup rozkładanej sofy lub fotela z funkcją spania albo półkotapczanu. 

  • Biurko – trudno wyobrazić sobie naukę bez komfortowego biurka. Jeśli w młodzieżowym pokoju ma się znajdować również komputer, warto wybrać biurko przystosowane pod komputer (na przykład z wycięciami na kable lub innymi udogodnieniami). Wybór biurek jest ogromny – można zdecydować się na kompaktowy egzemplarz (w sam raz do nauki i pod laptopa), kupić biurko narożne lub gamingowe. 

  • Krzesło do biurka – wygodna i ergonomiczna pozycja podczas nauki i rozrywki przy biurku wymaga odpowiednio dobranego krzesła. Powinno ono dysponować wysokim oparciem, podłokietnikami, a także możliwością regulacji wysokości siedzenia. Nie zaszkodzi, jeśli będzie wyposażone w zagłówek i kółka. Mile widziane jest także profilowane anatomicznie oparcie, które pozwala zachować prawidłową pozycję kręgosłupa podczas siedzenia. 

  • Meble do przechowywania książek, ubrań i innych przedmiotów – bez względu na to, czy w domu znajduje się odrębna garderoba lub ogólnodostępne szafy na ubrania dla wszystkich domowników, część odzieży dziecko może przechowywać we własnym pokoju. W pomieszczeniu tym warto przewidzieć również miejsce na książki, gry planszowe, różne figurki i inne akcesoria. 

Poza meblami wymienionymi powyżej, w pokoju dziecka przydatne mogą być również różnego typu półki, komoda, a także stolik i meble wypoczynkowe (na przykład pufy w kształcie worków). Dokładna lista mebli do zakupu zależy od metrażu pomieszczenia i od funkcji, jakie ma spełniać. Jeśli to możliwe, warto zadbać o to, by pokój młodzieżowy obejmował poniższe strefy:

  • Strefę snu z łóżkiem, półką lub stolikiem na podręczne przedmioty i lampkę.

  • Strefę nauki z biurkiem i krzesłem oraz z półkami na książki i inne pomoce naukowe.

  • Strefę relaksu, która może być również powiązana z biurkiem i komputerem. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, warto umieścić w nim również meble typowo wypoczynkowe (fotel, sofę lub duże pufy), a szczególnie, jeśli w pokoju znajdować się będzie telewizor i konsola. 

Kolekcja Lara, Black Red White

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka

Urządzając pokój młodzieżowy dla chłopca, warto postawić na praktyczne meble o prostej estetyce, a także na neutralną paletę barw z mocniejszymi akcentami. Pod uwagę wziąć należy zainteresowania dziecka – często są to gry komputerowe, sport, komiksy, filmy i seriale. Zainteresowania te mogą znaleźć odzwierciedlenie w wystroju wnętrza.

  • Pokój dla gracza warto urządzić z wykorzystaniem mebli gamingowych. Sprawdzi się w nim gamingowe biurko oraz krzesło – najlepiej by te meble miały zbliżoną estetykę i kolorystykę. Zapewne będą to najmocniejsze i najbardziej wyraziste akcenty w umeblowaniu, dlatego to właśnie do nich warto dopasować pozostałe elementy wystroju i ich kolorystykę. 

  • Pokój dla miłośnika sportu warto urządzić z uwzględnieniem tej pasji i pozwolić na jego udekorowanie plakatami, a także sportowymi akcentami, jak choćby żyrandol w kształcie piłki lub ścienny wieszak zrobiony z deskorolki. Takie akcenty świetnie wyglądają w młodzieżowych pokojach.

  • Młodzieżowy pokój dla fana komiksów i animacji nie może obejść się bez sporego ekranu (czy to komputerowego monitora, czy też telewizora), choć kilku plakatów na ścianach i odpowiednio dobranej kolorystyki. Do takiego wystroju pasować będą neutralne kolory ścian (na przykład szare), na tle których plakaty i grafiki będą prezentowały się wyjątkowo wyraźnie. Meble mogą być natomiast kolorowe. 

Młodzieżowy pokój dla chłopaka powinien w jakiś sposób nawiązywać do jego zainteresowań – w końcu to jego pomieszczenie, w którym powinien czuć się doskonale każdego dnia. Powyższe przykłady to tylko kilka spośród często wybieranych koncepcji. Nastolatek może przecież wcale nie gustować w grach, a za to grywać gitarze i interesować się muzyką. Najważniejsze więc, by pozwolić na zaakcentowanie indywidualnych pasji w wystroju wnętrza. Nie należy obawiać się zbyt ciemnych kolorów mebli lub ścian – one często są wybierane do młodzieżowych aranżacji. Wnętrze rozjaśni się dzięki odpowiedniemu oświetleniu, a także za sprawą jasnych akcentów (sufit, jedna ze ścian może być biała). 

Kolekcja Pok, Lenart

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny

Aranżując pokój młodzieżowy dla córki, również należy wziąć pod uwagę jej zainteresowania. Pokoje nastolatek bywają często utrzymane w nieco jaśniejszych barwach, ale nie jest to regułą. Aranżację pomieszczenia warto zaplanować wspólnie i uzależnić od zainteresowań nastolatki.

  • Pokój dla miłośniczki zwierząt – może zostać ozdobiony tapetą z motywami zwierzęcymi, a jego kolorystyka może nawiązywać do kolorów ziemi i roślinności. Warto postawić na meble z naturalnego drewna i na jasne ściany. 

  • Pokój dla fanki gier, filmów i seriali – koniecznie powinien zawierać komputer lub telewizor z konsolą. W wystroju mogą pojawiać się również plakaty tematyczne, a także różne figurki i gadżety związane z ulubionymi produkcjami.

  • Pokój dla nastolatki interesującej się wizażem, urodą i fryzjerstwem – w takim pomieszczeniu nie może zabraknąć toaletki z lustrem, a także z miejscem na przechowywanie kosmetyków. 

Pokój dziewczęcy z toaletką Story

Powyższe przykłady to tylko kilka spośród popularnych koncepcji w aranżacjach pokojów dla nastolatek. Jeśli córka interesuje się zupełnie czymś innym (na przykład sportem, jeździectwem albo podróżami), to wówczas warto zaakcentować właśnie te pasje w wystroju jej pokoju. Warto dokonywać wyboru umeblowania, kolorystyki i wystroju wnętrza wspólnie z dzieckiem, bo w końcu to jego pokój i powinien odpowiadać jego potrzebom oraz wyobrażeniom. 

Jaki styl wybrać do pokoju młodzieżowego

Bez względu na to, czy planujesz urządzić pokój dla nastolatka interesującego się sportem, czy może dla nastoletniej fanki muzyki – istotne są nie tylko zainteresowania dziecka, ale też wybór określonego stylu, w jakim zostanie zaaranżowany pokój. To szczególnie ważne przy wyborze mebli. Spora część firm produkujących umeblowanie posiada w swojej ofercie tak zwane „meble młodzieżowe” ale jest to bardzo zróżnicowana grupa produktów, wśród których można znaleźć:

  • Nowoczesne meble młodzieżowe – zazwyczaj mają proste, geometryczne bryły. Bywają asymetryczne i oryginalne pod względem połączeń kolorystycznych. Pasują zarówno do pokoju chłopięcego, jak i dziewczęcego. To bardzo uniwersalny i ponadczasowy wybór. 

  • Meble do pokoju młodzieżowego w stylu skandynawskim – bardzo popularnym wyborem do pokoju młodzieżowego są meble skandynawskie w tradycyjnych kolorach, jak jasny brąz i biel. To baza, która może stanowić podstawę wielu aranżacji. Indywidualny efekt można uzyskać przy pomocy dodatków i akcentów związanych z zainteresowaniami dziecka. 

  • Meble o estetyce loft – niezwykle popularne, a w szczególności wśród nastolatków interesujących się muzyką, sportem, motoryzacją i grami komputerowymi. Wystrój w stylu loft jest bowiem surowy, wyrazisty i często bazuje na ciemniejszych barwach. Meble w stylu industrialnym bywają często czarne lub czarno-drewniane, posiadają metalowe elementy i są świetną bazą do oryginalnych młodzieżowych aranżacji. 

  • Meble retro i vintage do pokoju nastolatki – dość popularne wśród nastolatek bywają także meble o estetyce retro, vintage i w stylu francuskim. Chętnie wybierane są także meble o estetyce glamour – wszystkie te trendy są dość eleganckie, a jednocześnie mają w sobie nutkę romantyzmu. Będą świetnym wyborem do pokoju nastolatki. 

Aranżacja pokoju młodzieżowego nie musi być ogromnym wyzwaniem, o ile do współpracy przy jej planowaniu zaprosi się nastolatka lub nastolatkę, dla których pokój ten jest urządzany. Młodzi ludzie w tym wieku dobrze wiedzą, co im się podoba i jakie meble oraz dodatki chcieliby widzieć na co dzień we własnym otoczeniu – warto więc wspólnymi siłami dopracować dobrą koncepcję.

Meble młodzieżowe >