Dziecięcy pokój nie musi być kiczowaty
Minimalistyczny trend, który zawładnął aranżacją wnętrz, świetnie odnalazł się również w pokojach najmłodszych mieszkańców domów i mieszkań. Jasne, stonowane barwy zastąpiły tradycyjny róż i błękit, niezliczone ilości plastikowych zabawek ustąpiły miejsca produktom wykonanym z naturalnych surowców, uproszczeniu formy uległy również bryły mebli, których producenci postawili nie tylko na piękny design, ale także na zdrowe i przyjazne maluchom materiały. Choć biel, szarość i brąz na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z tym, co dziecięce, dzisiaj udowodnimy Ci, że z powodzeniem da się je oswoić, urządzając urokliwy pokoik dla Twojej pociechy.
"Dorosłe” kolory w pokoju dziecięcym
Z całego spektrum kolorów wybraliśmy trzy, które wzajemnie się dopełniają. Kremowa biel i czekoladowy brąz tworzą słodkie połączenie — złamanie ich chłodnym odcieniem szarości wprowadza do wnętrza nieco zaczepnego charakteru, tak typowego dla ciekawych świata dzieci. Dlaczego wybraliśmy właśnie biel, szarość i brąz?
- Biały to symbol czystości, niewinności i bezpieczeństwa. Jest najbardziej neutralny w całej palecie kolorów. Stanowi świetne tło do zabaw żywymi barwami, które z powodzeniem wykorzystać można na takich elementach jak poduszki, lampka nocna czy plakat.
- Szary jest kolorem spokojnym. Kojarzy się z mgłą, tajemnicą, cieniem, czyli wszystkim tym, co chcemy zachować dla siebie. W zbyt dużej ilości może działać depresyjnie, jednak jako akcent kolorystyczny świetnie tonuje inne barwy, nadając im wyjątkowego wyrazu.
- Brązowy to kolor ziemi. Idealnie wyraża to, co naturalne lub organiczne. Brązy, podobnie jak różne odcienie zieleni i beżu, bardzo dobrze komponują się z produktami z naturalnych materiałów, takich jak lite drewno, korek czy wiklina.
No dobrze. Wiesz już, jakich kolorów użyć projektując uniwersalne wnętrze dla Twojego dziecka. A co z samymi meblami?
Pinio - niezwykłe meble dla dzieci
Pinio to niezwykłe meble dla dzieci, które rosną razem z Twoją pociechą. Zmieniają się, dostosowując nie tylko do wzrostu, ale także do potrzeb malucha. Towarzysząc mu w fascynującej przygodzie, jaką jest odkrywanie świata, stanowią bardzo ważny element codzienności — a jednocześnie się nie nudzą. Jasna kolorystyka stwarza niezliczone możliwości aranżacji pokoju. W zależności od tego, czym aktualnie jest zafascynowane Twoje dziecko, może zamienić się on w komnatę księżniczki, kajutę pirata albo… Miejsce, gdzie mieszkają smoki! Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie dodatki. O, na przykład takie, jak te:
Dodatki do pokoju dziecięcego:
Kocyk ocieplany Princess, Poduszka ozdobna Morska Przygoda, Kinkiet Wesołe Smoki
O czym pamiętać urządzając pokój dziecka?
- Poczuj się jak dziecko. Pokój dla najmłodszych projektuj... Chodząc na kolanach. Dziwi Cię to? Nie powinno! Dorośli często tracą właściwą dla maluchów perspektywę, zapominając o tym, co istotne.
- Mimo tego, że pokoju będzie mieszkała Twoja pociecha, projektując jego układ pomyśl także o swojej wygodzie. Nie zapominaj, że to Ty będziesz tu swoje dziecko karmić, przewijać i robić porządki... Przynajmniej przez kilka pierwszych lat jego życia.
- Pokój starszego dziecka projektuj pytając je o zdanie. Kolor ścian, rodzaj mebli i dodatki są ważnym elementem codzienności, w której Twoje dziecko będzie przebywać bardzo często. Może wspólnie uda Wam się spełnić jakieś wielkie marzenie?
- Bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najważniejsze. Wybieraj tylko te meble, które posiadają stosowne certyfikaty. Dobrze, by materiały, z których zostały zrobione, były trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Jeżeli tylko masz taką możliwość, sprawdź opinie o danej kolekcji wśród osób, które używają jej na co dzień.
- Pamiętaj o tym, że dzieci w każdej grupie wiekowej mają zupełnie inne potrzeby. To, co sprawdziło się w pokoju przedszkolaka niekoniecznie znajdzie zastosowanie w pokoju dziecka w wieku szkolnym. I na odwrót — to, co zdało egzamin u starszego dziecka może okazać się zupełnie bezużyteczne w pokoju malucha.
Szukasz inspiracji? Zobacz nasze propozycje!