17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Żywokost lekarski — gdzie rośnie i jak wygląda? Właściwości i zastosowanie

Potrzebujesz rośliny o licznych właściwościach prozdrowotnych i leczniczych? Dobrze trafiłeś. W tym tekście dowiesz się wszystkiego o żywokoście lekarskim.

Żywokost jest fantastyczną rośliną, dzięki której będziesz mógł wyleczyć wiele schorzeń. Co ważne, żywokost jest uprawiany także jako roślina ozdobna. Zawdzięcza to pięknym fioletowo-purpurowym kwiatom. Pozytywne właściwości żywokostu są znane od czasów średniowiecza. Wtedy to nazwano ją żywokost, właśnie jako roślinę wspomagającą medycynę kości. Sproszkowany korzeń tej rośliny był wykorzystywany do leczenia schorzeń układu pokarmowego. Obecnie służy do użytku zewnętrznego.

W dzisiejszych czasach żywokost jest jednym ze składników maści. Nakłada się go na bolące lub zmienione chorobowo miejsca. Okłady z żywokostu potrafią w znaczący sposób wzmocnić kości. Przyspieszają proces wytwarzania kostniny i zrastania się złamanych kości. Roślina jest także bardzo przydatna w leczeniu stawów. Dlatego warto skorzystać z jej właściwości, jeżeli chcesz kupić dobry preparat wspomagający układ kostny. 

Udostępnij:
Żywokost lekarski — gdzie rośnie i jak wygląda? Właściwości i zastosowanie

Naturalne środowisko wzrostu żywokostu lekarskiego

Środowisko naturalne żywokostu to tereny leśne, skalne i wilgotne. Gdzie można znaleźć żywokost lekarski? W jakich krajach? Roślina ta występuje przede wszystkim na terenie basenu Morza Śródziemnego. Można znaleźć ją również w regionie Kaukazu i Azji Zachodniej. W Polsce dziko rosną cztery gatunku żywokostu. Jednym z nich jest żywokost lekarski, jako jedyny nadający się do spożycia po odpowiedniej obróbce. Roślina jest na tyle często spotykana na terenie naszego kraju, że jej występowanie jest określane jako pospolite. Możesz ją odnaleźć przede wszystkim w pobliżu zbiorników wodnych. Będą to między innymi rzeki, jeziora i stawy. Do tej grupy można zaliczyć także wilgotne rowy, mokre łąki i pola uprawne.

Wyhodowane tej rośliny w swoim ogródku jest bardzo proste. Z racji tego, że dość często występuje w warunkach naturalnych, nie trzeba o nią specjalnie dbać. Żywokost lekarski potrafi się dostosować do wielu trudnych warunków, a także kwasowości gleby. Wystarczy więc, że będziesz od czasu do czasu pamiętać o jej podlewaniu. Żywokost będzie się pięknie prezentował na tle urządzonego przez Ciebie trawnika, zaraz obok wygodnego miejsca do odpoczynku stworzonego w oparciu o zestawy mebli ogrodowych. W Twoim ogródku sprawdzą się też praktyczne stoły ogrodowe czy wygodne leżaki ogrodowe, na których będziesz mógł podziwiać swoją kolekcję roślin.

Charakterystyka wyglądu rośliny żywokostu lekarskiego

Jak wygląda charakterystyka wyglądu żywokostu lekarskiego? Łącznie na całym świecie występuje około 35 gatunków tej rośliny w środowisku naturalnym. W Polsce będą to cztery odmiany. Pierwszym z nich jest żywokost bulwiasty, uznawany za podgatunek lekarskiej odmiany tej rośliny. Drugi jest żywokost sercowy, czyli faktyczny żywokost lekarski. Te dwa gatunki są najważniejsze i są wykorzystywane przy produkcji preparatów medycznych. Warto jeszcze wiedzieć, że istnieją jeszcze inne podgatunki. Powstają one poprzez mieszanie genetyczne i wystawianie na przeróżne warunki atmosferyczne.

Pewnie chcesz się dowiedzieć, czym się charakteryzuje roślina żywokost lekarski – cechy i wygląd. Otóż pod kątem wzrostu może dorosnąć od 50 cm do nawet 150 cm. W sezonie wegetatywnym tworzy duże, ostro zakończone liście odziomkowe. Jego kwiaty mają piękny, fioletowy kolor, które na pewno ubarwią Twój ogród. Jeżeli staniesz się miłośnikiem tej rośliny, dopasowane kolorystycznie krzesła ogrodowe będą okazale się  przy niej prezentować.

Żywokost lekarski kwitnie późną wiosną i wczesnym latem. Jest to okres od maja do lipca. Jej pędy oraz liście są ostro zakończone i pokryte delikatnymi włoskami. Kwiat rośnie na podstawie grubego i silnego korzenia z licznymi rozgałęzieniami. Po przecięciu korzenia żywokostu lekarskiego wydobywa się z niego lepki, tłustawy śluz. I to on jest właśnie najważniejszy przypadku leczniczych właściwości tej rośliny. Korzeń jest surowcem farmaceutycznym w ramach tradycyjnych i nowoczesnych zastosowań żywokostu lekarskiego. Dlatego warto w niego zainwestować i posadzić na swoim ogródku. Jeżeli wczytasz się w literaturę z zakresu medycyny, na pewno odkryjesz własne sposoby do przyrządzania preparatów z tej rośliny.

Kolekcja Rosarium

Kolekcja Rosarium

Właściwości zdrowotne i lecznicze żywokostu lekarskiego

Chcesz poznać właściwości i korzyści zdrowotne żywokostu lekarskiego? Oto one. To uznana i ceniona roślina lecznicza, która ma pozytywny wpływ na kości i stawy. Pod kątem produktów z wykorzystaniem żywokostu lekarskiego, będą to przede wszystkim maści i okłady. Doustne przyjęcie żywokostu lekarskiego może się niestety przyczynić do uszkodzenia wątroby. Dlatego zastanawiając się nad formą kuracji żywokostem należy brać pod uwagę tylko podanie zewnętrzne. Podsumowując, żywokost to bardzo przydatna roślina, wpływająca pozytywnie na stan naszego organizmu. Jedynym warunkiem jest odpowiednie zadbanie o jej użytkowanie.

Kolekcja Quatrum

Kolekcja Quatrum

Tradycyjne i nowoczesne zastosowania żywokostu lekarskiego

W przeszłości zastosowanie żywokostu lekarskiego w medycynie było bardzo popularne. Wzięło się to z dość rozpowszechnionego zawodu zielarza. Oni, a także różnego rodzaju szamani i znachorzy, leczyli ludzkie schorzenia na podstawie różnego typu ziół. Z racji, iż występowanie żywokostu w naturze od zawsze jest popularne, nic dziwnego, że był często wykorzystywany.

To, co miało zastosowanie w przeszłości, jest przydatne także dzisiejszych czasach. Żywokost lekarski jest uznaną i popularną rośliną, choć dzięki współczesnej medycynie poznaliśmy również jej słabe strony. Przede wszystkim nie powinniśmy wykorzystywać jej bez odpowiedniej wiedzy. Żywokost lekarski trzeba odpowiednio przetworzyć i stosować zewnętrznie, aby korzyści były pozytywne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przyjmować go doustnie. Żywokost lekarski jest zbiorem składników pozytywnie i negatywnie wpływających na nasze zdrowie. Sztuką jest jednak, aby po przetworzeniu, zachować jej dodatnie właściwości, usuwając te niekorzystne. Dlatego z tego produktu bez większych problemów bardzo często korzystają firmy farmaceutyczne. One wiedzą, w jaki sposób dobrze wykorzystać jej właściwości.

Kolekcja Bella

Kolekcja Bella

Zbieranie i przechowywanie żywokostu lekarskiego

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest magazynowanie składników w taki sposób, żeby zachowały swoje właściwości na dłużej. Jak zbierać i przechowywać żywokost lekarski? Jeżeli chodzi o tę drugą kwestię, sprawa wygląda bardzo prosto. Wystarczy, że będzie to ciemne i chłodne miejsce. Świetnym przykładem pomieszczenia o takich cechach może być szafka w domku na działce.

Trudniejszą kwestią jest zbieranie żywokostu lekarskiego. Powinno się go wykopywać jesienią lub wiosną, kiedy jest w drugim albo trzecim roku wegetacji. Niestety trzeba czekać minimum dwa lata, by uzyskać pozytywne właściwości ze zbiorów. Na szczęście to jest niejedyny pozytywny walor tej rośliny.

Przez ten cały czas, który będziesz czekać, żywokost lekarski będzie się świetnie prezentować na Twojej posesji. Tak samo jak wygodnie meble ogrodowe, roślina ta wpłynie na pozytywny odbiór Twojego ogrodu.  W ogrodzie świetnie sprawdzą się takie meble jak tradycyjne fotele do ogrodu czy hamaki w stylu boho.

Kolekcja Versum

Kolekcja Versum

Produkty na bazie żywokostu lekarskiego: przegląd dostępnych opcji

Pewnie się zastanawiasz, jakie przetwory i produkty możesz otrzymać po wyhodowaniu żywokostu lekarskiego. Z racji swoich pozytywnych właściwości na stawy i kości, produkty otrzymują różne formy do użytku zewnętrznego. Do wyboru mamy między innymi maści żywokostowe bądź żel żywokostowy z jałowcem i MSM. Możesz się zdecydować także na inne specyfiki takie jak oleje.

Wykorzystanie farmaceutyczne żywokostu lekarskiego jest bardzo szerokie. To dowód na to jak pozytywne właściwości daje ta roślina, jeżeli tylko posiada się wiedzę, jak odpowiednio ją przetworzyć. Zwalcz ból i zwyrodnienia w swoich stawach już dziś za pomocą profesjonalnych kremów i żeli. Produkty na bazie żywokostu lekarskiego z pewnością wpłyną na stan Twoich kości. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, skorzystaj z bogatej oferty medycznych specyfików do leczenia kości.