17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Trawy pampasowe - sekrety uprawy i pielęgnacji rośliny

Wszyscy pragną jak najlepiej ozdobić swój ogród - w końcu jest on pewnego rodzaju wizytówką całego domu. Z tego względu perfekcyjnie sprawdzi się w nim oryginalna roślinność, która wyróżni Twoją posesję wśród innych. Porady dotyczące traw pampasowych przydadzą się zarówno początkującym ogrodnikom jak i zawodowcom.

Udostępnij:
Trawy pampasowe - sekrety uprawy i pielęgnacji rośliny

Wybór odpowiedniego stanowiska dla traw pampasowych

Pampasowe trawy w ogrodzie to rzadko spotykane rozwiązanie, które potrafi wprawić w zachwyt każdego. Z pewnością będzie to najpopularniejszy trend za kilka lat! Zdecyduj się na taką opcję już teraz i spraw, że Twój ogród zdecydowanie wyróżni się wśród innych ogrodów. Odpowiednie zestawy mebli ogrodowych będą perfekcyjnie prezentować się na tle takiej roślinności.

Jeśli pragniesz posiadać takie rośliny ozdobne na działce, najpierw zastanów się, czy zapewnisz im odpowiednie stanowisko do rozwoju. To niezwykle ważne, aby trawy cały czas wyglądały zdrowo i świeżo. Chociaż ta kępiasta bylina w naturalnych warunkach porasta głównie południowoamerykańskie stepy, nic nie stoi na przeszkodzie, by cieszyć się nią także na własnym podwórku.

Zazwyczaj trawy pampasowe sadzi się bezpośrednio do gleby. Ostatnio coraz częściej spotkać je można także uprawiane w donicach. Usytuowane przed wejściem domu tworzą oryginalną ozdobę schodów. Roślina ta sprawdza się jako pojedynczy egzemplarz, perfekcyjnie zdobiący stoliki ogrodowe. Jest również odpowiednia jako tło dla innych, mniejszych od niej roślin.

Wybierając stanowisko dla trawy pampasowej, należy pamiętać, iż jest to roślina lubiąca miejsca ciepłe i nasłonecznione. Należy zapewnić jej odpowiednią osłonę przed wiatrem - z tego względu najlepiej sprawdzi się wystawa południowa bądź południowo-zachodnia. Taki kierunek zapewnia optymalne warunki do wzrostu. Dzięki temu będziesz cieszyć się piękną i zdrową rośliną, doskonale zdobiącą Twój ogród.

Kolekcja Quatrum

Kolekcja Quatrum

Krok po kroku: sadzenie i zakładanie ogródka z trawami pampasowymi

Piękne ogrody z trawami pampasowymi to coś, co bez wątpienia przyciąga wzrok każdego. Z tego powodu powinien zdecydować się na nie każdy, kto uwielbia zwracać na siebie uwagę. Jednak jak sadzić trawy pampasowe, aby przyjęły się jak najlepiej i dobrze rosły? Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które znacznie ułatwią ten proces.

Trawa pampasowa, jak zdecydowana większość traw, gustuje w glebach żyznych i przepuszczalnych. Idealne dla niej jest podłoże o lekko kwaśnym odczynie, bogate w wapń, próchnicę oraz składniki odżywcze. W ten sposób uzyska ona wszystkie związki, niezbędne do regularnego rozwoju. Jeśli gleba w danym miejscu nie jest wystarczająca, warto wspomóc ją różnego rodzaju nawozami.

Gleba gliniasta lub zimna bez wątpienia będzie złym wyborem, gdyż nie zapewni to roślinie odpowiednich warunków. Natomiast dlaczego tak ważna jest przepuszczalność ziemi? Trawy pampasowe nie są w stanie radzić sobie z zalegającą wodą. Zazwyczaj prowadzi to do problemów z gniciem korzeni, a w efekcie - obumierania rośliny.

Kolekcja Rosarium

Kolekcja Rosarium

Skuteczne techniki pielęgnacji traw pampasowych: podlewanie i nawożenie

Pielęgnacja traw pampasowych nie należy do najłatwiejszych zadań, lecz z pewnością, przy odrobinie wysiłku, każdy sobie z tym poradzi. Nie potrzeba do tego żadnych umiejętności - wystarczy nieco cierpliwości i zaangażowania. Fotele do ogrodu pozwolą Ci na obserwowanie efektów swojej pracy oraz cieszenie się pięknym sadem. Zdecydowanie warto zagwarantować sobie tak wysokiej jakości odpoczynek.

Trawa pampasowa należy do roślin, które całkiem dobrze znoszą krótkie okresy suszy. Nie toleruje natomiast nadmiaru wody i co więcej, może gwałtownie reagować na przelanie. Dochodzi wówczas do nagłego gnicia korzeni, a następnie do jej obumarcia. By uniknąć takich sytuacji, dobrze jest wybierać miejsca o niewielkim nachyleniu terenu. Wtedy nadmiar wody spłynie w sposób naturalny, nie zagrażając uprawie.

Należy również niezwykle uważać z podlewaniem rośliny, aby przypadkowo jej nie zaszkodzić. Umiar jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Natomiast nawożenie rośliny z pewnością nie przyniesie większych problemów. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, a roślina przez cały rok będzie miała dostęp do wszelkich potrzebnych składników.

Nawożenie w przypadku traw pampasowych zazwyczaj wykonuje się dwa razy: w maju oraz w lipcu. Jednak terminy te mogą różnić się w zależności od obecnie panującego klimatu. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność i samodzielnie oceniać stan pogody. Najlepiej sprawdzają się nawozy mineralne, które w składzie zawierają sporą dawkę azotu. Dobrym pomysłem okazuje się również wykorzystanie obornika przynajmniej raz na dwa lata.

Ogród pełen uroku: kreowanie estetycznych kompozycji z trawami pampasowymi

Każdemu zależy na posiadaniu doskonale prezentującego się podwórka. W końcu to pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę przybywający goście. Trawy ozdobne do ogrodu sprawdzą się dla osób, które gustują w eleganckich rozwiązaniach. Są subtelną i delikatną dekoracją, która jednak odgrywa dużą rolę w ogólnej aranżacji. Doskonale ozdobią ławy ogrodowe, przy których wypoczynek będzie jeszcze większą przyjemnością.

Łatwo wyobrazić sobie krzesła ogrodowe, schowane wśród wysokich i kołyszących się liści traw. Definitywnie jest to widok zapierający dech w piersiach, na który warto się zdecydować. Któż nie chciałby spocząć na takim siedzisku choćby na chwilę? W ten sposób możliwe staje się wyciszenie myśli i zregenerowanie organizmu po ciężkim dniu.

Trawy pampasowe są perfekcyjną opcją w tworzeniu najróżniejszych kompozycji roślinnych. Doskonale komponują się z nimi krzewy o purpurowych liściach, które są ciekawym urozmaiceniem. Jednak można łączyć je z praktycznie każdą rośliną. Perfekcyjnie będą prezentować się obok nich juki karolińskie, które nadadzą aranżacji ogrodowej elegancji i klasy.

Jednak trawy doskonale zdobią konkretne części ogrodu również samodzielnie. Sadzone gęsto mogą stworzyć pewnego rodzaju zagrodę, która pozwala na stworzenie bezpiecznego azylu. Każdy potrzebuje w swoim życiu prywatności, więc zdecydowanie warto na nią postawić. Dzięki temu nie trzeba więcej martwić się o wścibskie spojrzenia sąsiadów od strony ulicy. Jednocześnie ogród wygląda niesamowicie i estetycznie.

Kolekcja Ivory

Kolekcja Ivory

Problemy i rozwiązania: jak radzić sobie ze wspólnymi wyzwaniami w uprawie traw pampasowych

Elegancka prezentacja sprawia, że coraz więcej osób pragnie mieć w swoim ogrodzie trawy pampasowe - uprawa tych roślin może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jeśli jesteś zainteresowany taką ozdobą podwórka, nic się nie martw! Wystarczy, że zapoznasz się ze wskazówkami, jak radzić sobie z największymi problemami tych roślin.

Co jest bez wątpienia największym wrogiem traw pampasowych? Bez dwóch zdań wilgoć, która potrafi być dla nich nawet śmiertelna z powodu momentalnego gnicia korzeni. Z tego względu tak ważny jest umiar podczas podlewania tych roślin. W tym przypadku wbrew pozorom „więcej” wcale nie znaczy „lepiej”. Należy uważnie obserwować stan traw i oceniać, czy jeszcze czegoś potrzebują.

Późną zimą można spotkać się również z suchymi lub chorymi liśćmi. Wczesną wiosną należy wszystkie usunąć oraz wyrwać chwasty, które stanowią konkurencję dla traw. Nawozy także będą pomocne w utrzymaniu ich pięknego wyglądu. Natomiast wysychanie traw pampasowych może być spowodowane brakiem wystarczającej ilości miejsca do rozrostu. Należy wtedy przesadzić inne rośliny w ich pobliżu.

Trawy pampasowe to oryginalny sposób na udekorowanie ogrodu. Wbrew pozorom nie są tak trudne w opiece, jak mogłoby się to wydawać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, a z łatwością uzyska się tak niesamowitą ozdobę podwórka.