17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kwiaty balkonowe: jakie są najlepsze kwiaty balkonowe?

Przyozdobienie swojego balkonu kwiatami to świetny sposób na ożywienie go i dodanie do niego różnych kolorów. Jest to też bardzo dobra metoda na zagospodarowanie swojego wolnego czasu poprzez pielęgnowanie znajdujących się tam roślin. Jakie są jednak najlepsze kwiaty balkonowe i na co zwracać uwagę przy ich uprawie?

Uprawa kwiatów na balkonie to dość popularne zajęcie wśród Polaków. To znakomity sposób na upiększenie tej części mieszkania lub domu. Wybór roślin balkonowych to jednak zadanie dużo trudniejsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Trzeba się do niego mocno przyłożyć, by cieszyć się pięknym wyglądem kwiatów na długo. Przy tym należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, takich jak temperatury, ekspozycja na wiatr, czy też nasłonecznienie. Zupełnie inne kwiaty sprawdzą się na balkonach ustawionych po stronie południowej niż w północnej części budynku.

Udostępnij:
Kwiaty balkonowe: jakie są najlepsze kwiaty balkonowe?

Najlepsze kwiaty balkonowe na słoneczne stanowiska

Zazwyczaj balkony stawiane są po stronie południowej. Dzięki temu są one bardzo dobrze nasłonecznione i pozwalają na korzystanie z promieni słonecznych. Można liczyć tam na wiele godzin pełnego nasłonecznienia, dzięki czemu świetnie sprawdzą się tam rośliny, które wprost uwielbiają dużą ilość światła słonecznego. Muszą być odporne nie tylko na promienie, ale też na wysokie temperatury. Wielką zaletą jest to, że takie kwiaty balkonowe często mają bardzo intensywne i pięknie wyglądające kolory.

Jednym z najczęstszych wyborów na nasłonecznione balkony jest pelargonia. Ta roślina pochodzi z Afryki, dzięki czemu doskonale czuje się w takich warunkach. Wyróżniają ją duże, wielokolorowe kwiaty. Wybór, nad którym warto zastanowić się nie tylko ze względów estetycznych, ale też praktycznych, to z kolei lawenda. Jej piękne kwiaty świetnie pachną, a do tego odstraszają komary. Dzięki temu można bez problemów przesiadywać na balkonie, nie martwiąc się o te owady.

Na dobrze nasłonecznionym stanowisku wyśmienicie sprawdzi się także dalia. Dzięki dużej ilości promieni słonecznych może bardzo bujnie rosnąć i rozwinąć swoje kolorowe, spore kwiaty. Inne rośliny, nad których posadzeniem warto się zastanowić to petunie, begonie, allamanda pnąca, werbena, czy też werbena.

Kolekcja Albert Kuip

Kolekcja Albert Kuip

Wybór kwiatów dla cienistego balkonu: urok roślin cieniolubnych

Oczywiście można też tworzyć ciekawe kompozycje roślinne na balkonie mocno zacienionym, ustawionym na przykład od strony północnej. Tam nasłonecznienie jest najmniejsze i średnio słońce pada na rośliny przez maksymalnie kilka godzin w ciągu dnia. Z tego powodu trzeba stawiać na rośliny cieniolubne, którym nie można jednak odmówić uroku. Doskonałym przykładem są pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej fuksje. To bardzo delikatne rośliny, które charakteryzują mocno opadające kwiaty. W cieniu czują się wprost świetnie, dzięki czemu są idealnym wyborem na słabo nasłoneczniony balkon.

Na takim stanowisku bardzo dobrym wyborem są również hortensje. Co ciekawe, na zacienionym balkonie można nawet posadzić wymieniane w przypadku dobrze nasłonecznionych miejsc begonie. Mowa tu dokładniej o begonii bulwiastej. Doskonale sprawdzą się również fiołki alpejskie oraz afrykańskie. Inne rośliny, które można posadzić na zacienionym balkonie to niecierpki, miodunki plamiste, tawułki, żurawki ogrodowe, bodziszki, czy też barwinki pospolite.

Kolorowe kwiaty dla harmonijnej kompozycji na balkonie

Kolorowe kwiaty do balkonu to świetny sposób na stworzenie przykuwającej wzrok kompozycji. Może ona zachwycić wszystkich gości, ale też domowników, którzy z pewnością docenią taki widok, odpoczywając na balkonie. Decydując się na tworzenie różnych kompozycji z udziałem kwiatów do ozdobienia balkonu, trzeba jednak pamiętać o tym, by wszystko tworzyło spójną i harmonijną całość. Wbrew pozorom posadzenie kilku kwiatów o różnorodnych kolorach nie stworzy tak dobrego efektu, jak przemyślanie dobrane kompozycje.

W przypadku balkonów południowych ciekawą kompozycją mogą być białe pelargonie umieszczone w środku doniczki, które obsadzono dookoła kocimiętką. Przy systematycznym podlewaniu i regularnym podcinaniu można stworzyć doskonale dopełniającą się kompozycję. Szukając innych inspiracji, można pomyśleć nad zastosowaniem tej samej zasady. Łącząc ze sobą roślinę o nieco bardziej bujnych i kolorowych kwiatach z uzupełniającą ją byliną, można stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję.

Kolekcja Quatrum

Kolekcja Quatrum

Kwiaty balkonowe dla początkujących: łatwe wzmacniacze estetyki

Stosując kwiaty balkonowe, można znacząco odmienić wygląd tego miejsca. Warto jednak zadbać o nie kompleksowo inwestując nie tylko w rośliny, ale też w odpowiednie meble ogrodowe. Dzięki nim balkon stanie się atrakcyjnym i funkcjonalnym miejscem, w którym można łatwo zrelaksować się po trudnym dniu, czy też usiąść wraz z bliskimi, by spędzić czas w miłym otoczeniu. Wybierając zestawy mebli ogrodowych, trzeba oczywiście pamiętać o ich wytrzymałości, w końcu większość czasu spędzą na balkonie, gdzie zostaną wystawione na wpływ warunków atmosferycznych.

Podstawą każdego dobrze urządzonego balkonu są oczywiście krzesła ogrodowe i stoły ogrodowe. Dzięki nim mamy gdzie usiąść oraz postawić kubek kawy bądź szklankę z napojem. Wybierając odpowiednio duży stół, da się nawet spożywać od czasu do czasu różne posiłki, przesiadując właśnie na balkonie.

W przypadku większych balkonów sytuacja pozwala nawet zastanowić się nad tym, by wstawić tam fotele do ogrodu. Są one wręcz świetne, jeśli chodzi o wygodny odpoczynek na balkonie, na przykład z ulubioną książką w dłoni. W przypadku bardzo przestrzennych balkonów nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić tam nawet leżaki ogrodowe. Z nimi odpoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy. Kto nie chciałby wygodnie położyć się na własnym balkonie i opalać się lub po zmroku obserwować nocne niebo.

Odpowiednio dobrane kwiaty balkonowe doskonale uzupełnią znajdujące się tam meble. To, jak dużo powinno ich być, zależy jednak od dostępnej przestrzeni. Sadząc kwiaty na małym balkonie, warto mimo wszystko podejść do tego dość minimalistycznie, by dekoracji nie było zbyt dużo. Nieco inaczej sytuacja wygląda na bardzo przestrzennych balkonach. Tam możemy wręcz chcieć nieco pomniejszyć optycznie miejsce tak, by było tam bardziej przytulnie. Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy.

Zaczynając swoją przygodę z kwiatami balkonowymi, warto postawić na rośliny, które są dość łatwe w utrzymaniu. Jednymi z najlepszych w tej kwestii są petunie. Wymagają jedynie okresowego podlewania i ochrony przed deszczem oraz mocnymi podmuchami wiatru. W przypadku balkonów mocno wystawionych na mocny wiatr doskonałym wyborem będzie z kolei begonia. Sprawdza się w półcieniu oraz nasłonecznionych miejscach, świetnie wytrzymuje wiatr, a także nie ma zbyt wygórowanych wymagań.

Porady pielęgnacyjne: podlewanie, nawożenie i przycinanie kwiatów na balkonie

Najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, decydując się na posiadanie roślin to oczywiście pielęgnacja. Bez niej kwiaty mogą nawet nie urosnąć lub będą wyglądać dużo gorzej i szybko przestaną zachwycać swoim wyglądem. Przy właściwej pielęgnacji kwiatów balkonowych bez problemu wytrzymają one cały sezon, a te, które się do tego nadają, dużo lepiej przetrwają zimę, by w kolejnym roku znów zachwycać swoim wyglądem.

Najważniejszą kwestią jest zapoznanie się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi podlewania oraz nawożenia każdej z hodowanych roślin. Pod tym względem nierzadko różnią się one w dość znaczącym stopniu. Najczęściej kwiaty o tropikalnym pochodzeniu wymagają intensywnego podlewania, a także zadbania o wysoką wilgotność powietrza. Najważniejsze jest znalezienie złotego środka. Większość roślin źle reaguje zarówno na suszę, jak i na przelanie.

Równie ważne jest nawożenie. Jeśli kwiat wymaga dużej ilości składników odżywczych, to bez dostarczania mu porcji nawozu, nie osiągnie swojego pełnego potencjału. Nie zapomnij jednak o dokładnym zapoznaniu się z potrzebami danej rośliny. Niektóre z kwiatów są bardzo wrażliwe na przykład na przesolenie i zbyt duża dawka nawozu może być dla nich bardzo szkodliwa.

Kwiaty, które mają wytrzymać więcej niż jeden rok, należy ponadto regularnie przycinać. Dzięki temu będą mogły się prawidłowo rozwijać i światło równomiernie dotrze do każdego ich zakamarka.

Kolekcja Rosarium

Kolekcja Rosarium

Eksperymentuj z kombinacjami: twórz unikalne aranżacje roślinne na balkonie

Aby rośliny wyglądały atrakcyjnie, nie wystarczy posadzić najlepszych kwiatów na balkonie i czekać na efekty. Tworząc kombinacje kwiatowe, można puścić wodze fantazji i dużo eksperymentować. W ten sposób da się stworzyć naprawdę ciekawe kompozycje, które zachwycą wszystkich gości.

Nie trzeba do tego żadnej specjalistycznej wiedzy, wystarczy własny zmysł aranżacyjny. Najważniejsze jest to, by pamiętać o tym, że kwiaty na balkonie mają podobać się przede wszystkim Tobie, w końcu to Ty będziesz patrzeć na nie każdego dnia.