Dlaczego warto zabezpieczyć drewniany stół ogrodowy?
Drewno narażone jest na zmiany temperatury, wilgoć oraz mikroorganizmy, tj. pleśń, grzyby i owady oraz w dużej mierze na szkodliwe promieniowanie słoneczne. Warto więc, przy wyborze preparatu do ochrony drewnianych mebli ogrodowych, upewnić się, czy wybrany przez nas produkt posiada filtr UV. Konserwacja i impregnacja drewna to obowiązek każdego posiadacza mebli ogrodowych wykonanych z tego materiału. Jest to niezbędne, jeśli chcemy przedłużyć żywotność drewna i podtrzymać jego dobry wygląd jak najdłużej, by meble posłużyły nam na kolejne sezony. Decydując się na drewniany stół ogrodowy musimy liczyć się z tym, że jego pielęgnacja i konserwacja jest bardziej wymagająca niż w przypadku np. stołu szklanego, stalowego, aluminiowego czy kamiennego, jednak końcowy efekt wizualny będzie wart tego poświęcenia.
Czego użyć do zabezpieczenia drewnianego stołu ogrodowego?
Sposobów na zabezpieczenie drewnianego stołu ogrodowego jest wiele. Można to zrobić za pomocą wosku, oleju, lakierów, pomalowania farbą oraz specjalistycznych impregnatów. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje kilka rodzajów każdego z tych produktów. Różnią się one składem chemicznym, decydującym o ich działaniu i zastosowaniu. Należy dobrać odpowiedni, w zależności od tego z jakiego drewna wykonany jest nasz stół i na jakie niebezpieczne czynniki jest najbardziej narażony.
Na przykład, drewno sosnowe to gatunek miękki, więc bez odpowiedniego zabezpieczenia jego żywotność będzie krótsza. W tym przypadku dobrze sprawdzi się impregnat wodny. Jeśli zależy nam dodatkowo na odświeżeniu koloru mebla, dobrym pomysłem będzie zastosowanie impregnatu koloryzującego. To łatwy i szybki sposób na zmianę dotychczasowej aranżacji, przez nadanie meblom nowego charakteru. Impregnacja z pewnością wpływa korzystnie na żywotność drewnianych mebli. Jednak sam impregnat nie wystarczy, by meble były w pełni bezpieczne i zakonserwowane. Stanowi on bazę dla dalszej pielęgnacji drewna. Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy wykończeniowej, czyli zastosowanie oleju lub wosku oraz lakieru. Olej w sposób wizualny upiększa drewno, eksponując jego naturalne usłojenie. Zabieg olejowania szczególnie poleca się w przypadku drewna akacjowego, które w przeciwieństwie do sosnowego charakteryzuje się większym stopniem twardości. Lakier natomiast dobrze sprawdzi się przy zabezpieczaniu powierzchni rzadko używanych, np. elementów dekoracyjnych. Można użyć go również na większych powierzchniach, np. siedziskach, jednak jego trwałość jest ograniczona i może to skutkować ścieraniem się lakieru.
Podobnie sprawa ma się w przypadku wosku. Ten preparat do konserwacji również w głównej mierze przeznaczony jest do mniej eksploatowanych elementów, jednak spokojnie można użyć go do zabezpieczenia całego stołu. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie woskowania, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że preparat ten źle znosi bezpośredni kontakt z wysoką temperaturą, tj. z gorącymi naczyniami. W tym przypadku powinniśmy używać podkładki np. pod kubek z gorącą herbatą. Inaczej narazimy blat stołu na odbarwienia.
Kiedy zabezpieczyć drewniany stół ogrodowy?
Jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie drewna, odpowiednie zabezpieczenie go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi to czynność obowiązkowa. Szczególną uwagę należy poświęcić drewnianym meblom ogrodowym w sytuacji, gdy narażone są na częste przebywanie na słońcu, zmienną pogodę i wilgoć. Impregnację powinno się wykonywać co 2 lub 4 lata. Przyjmuje się, że olejowanie mebli należy stosować raz do roku. Jeśli jednak drewno jest szczególnie narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, zabieg ten dobrze jest powtarzać co 4 lub 6 miesięcy.
W jaki sposób przygotować stół drewniany do pomalowania?
Jeśli zależy nam na tym, by odmienić wygląd naszego drewnianego stołu ogrodowego, łatwym i tanim sposobem na metamorfozę będzie pomalowanie go na dowolny, wybrany przez nas odcień. Paleta kolorów farb do drewna, dostępna na rynku, jest bogato zróżnicowana, więc z pewnością nawet najbardziej wymagający klient znajdzie coś dla siebie. Zanim jednak przystąpimy do konserwacji i malowania, przedtem mebel należy odpowiednio przygotować i zbudować bazę pod farbę. W pierwszej kolejności, w przypadku renowacji stołu, niezbędnym jest pozbycie się starej warstwy farby. Można to wykonać za pomocą szpachelki lub papierem ściernym. Trzeba zadbać o to, by powierzchnia drewna była sucha i czysta, pozbawiona opiłków. Na tak przygotowany mebel można nałożyć farbę. Pamiętajmy, żeby przed przystąpieniem do malowania zabezpieczyć przestrzeń wokół stołu, by nie poplamić farbą np. tarasu. Istotne jest także zwrócenie uwagi na opis używanej farby, ponieważ w przypadku różnych preparatów, nieraz zalecane jest nałożenie kilku warstw produktu.
Jaki rodzaj farby użyć do zabezpieczenia stołu ogrodowego?
Wybór farb przeznaczonych do drewna jest naprawdę duży. Oczywiście należy wybrać farbę dedykowaną do stosowania zewnętrznego. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów, jednak do najbardziej popularnych farb należą akrylowa, alkidowa oraz kredowa. Pierwsza z nich, podobnie jak olej, daje możliwość wyeksponowania słojów drewna. Najczęściej wykorzystuje się ją do malowania elementów dekoracyjnych. Na wyschnięcie tej farby potrzeba około 6 godzin. Jeśli chodzi o farbę alkidową, czas ten wydłuża się dwukrotnie, jednak ten preparat cechuje się wyjątkową trwałością i ma dobre zastosowanie w przypadku często użytkowanych powierzchni. Co więcej, jest odporny na wilgoć. W przeciwieństwie do farby akrylowej, na powierzchni pomalowanej farbą alkidową słoje drewna są niewidoczne. W przypadku farby kredowej mamy do czynienia z najmniejszą trwałością, jednak pozwala ona na uwidocznienie słojów i służy do malowania elementów dekoracyjnych bez funkcji użytkowych. Jej zaletą jest szybki czas wysychania, który trwa zaledwie 30 minut oraz matowe wykończenie.
Dbanie o drewno i jego konserwacja wymaga od nas poświęcenia trochę czasu, jednak kto nie chciałby mieć pięknego, drewnianego stołu z krzesłami na tarasie, przy którym można zjeść obiad lub posiedzieć z rodziną? To on stanie się centrum naszego odpoczynku w cieplejsze wiosenne dni, w czasie lata, a jeśli pogoda pozwoli również wczesną jesienią. To przy nim jemy wakacyjne śniadania i grillujemy ze znajomymi. Dbajmy o niego odpowiednio, a na pewno odpłaci nam mile spędzonym czasem!