Jak urządzić małą łazienkę?
Aranżowanie małych przestrzeni wymaga ogromnej wyobraźni, pomysłowości i kreatywności. Tylko te cechy umożliwią sprytne wykorzystanie dostępnego miejsca. Nieszablonowe pomysły są wręcz na wagę złota, gdy miejsca jest tak mało. Przestrzeń łazienkową można optycznie powiększyć – stosując odpowiednie triki kolorystyczne, a także wykorzystując lustra. Co jest ważne w aranżowaniu małej łazienki?
-
Umiar – mała przestrzeń będzie funkcjonalna i estetyczna, gdy nie przeładuje się jej nadmiarem ozdób, kolorów, tekstur i detali. Lepiej zrezygnować ze zbędnego ozdobnika niż zyskać przestrzeń, która wydaje się ciasna i przytłaczająca.
-
Wielofunkcyjność – jeśli tylko jeden przedmiot, sprzęt lub mebel może pełnić więcej niż jedną rolę, to koniecznie warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę, by zyskać nieco miejsca. Przykładem wielofunkcyjności w łazience może być obudowa stelaża na WC, w którą wkomponowane zostaną półki.
-
Odpowiednia kolorystyka – mała łazienka powinna być urządzona w neutralnych, dobrze komponujących się ze sobą kolorach. Doskonały wybór to biel, szarość, odcienie drewna i beże. Przestrzeń małej łazienki wymaga również dobrego oświetlenia, by pomieszczenie wydawało się przestronne.
-
Kompaktowe meble i sanitariaty – w małej łazience nie sprawdzą się największe modele umywalek i masywne szafki. Często centymetry mogą zdecydować o tym, czy dany sprzęt lub mebel w ogóle zmieści się w dostępnej przestrzeni i czy będzie można z niego wygodnie korzystać. Sprzymierzeńcami małych łazienek są więc małe modele umywalek, kompaktowe (możliwie krótsze) miski WC, a także niewielkie kabiny prysznicowe. Na szczęście wybór tego rodzaju rozwiązań jest bardzo duży.
Aranżacja łazienki o metrażu 2m2 to prawdziwe wyzwanie. Jeśli jednak zostanie to dobrze przemyślane i zaplanowane, powinno się udać.
W jakim stylu urządzić małą łazienkę?
Wybór estetyki, jaką zastosuje się w łazience, warto uzależnić nie tylko od własnych preferencji i od estetyki pozostałych pomieszczeń, ale też od tego, co najlepiej sprawdzi się na małych przestrzeniach.
-
Mała łazienka w stylu skandynawskim – estetyka skandynawska wprost idealnie nadaje się do aranżowania niewielkich przestrzeni. Jest ona bowiem oparta o proste formy i jasne kolory. Mała łazienka w stylu skandynawskim może zostać wykończona na biało z drewnianymi akcentami (lub drewnopodobnymi, jak choćby płytki gresowe, które imitują deski).
-
Łazienka 2m2 w stylu minimalistycznym – minimalizm to kolejny idealny styl dla małych przestrzeni. Wykorzystuje on ograniczenie detali i kolorów, dzięki czemu w pomieszczeniach panuje ład i nie są one zagracone. Wnętrze minimalistyczne może być jasne, najlepiej o dość neutralnych odcieniach. Łazienka minimalistyczna może być więc zaaranżowana w jasnym beżu lub w jasnych odcieniach szarości.
-
Mała łazienka nowoczesna – estetyka nowoczesna to również bardzo dobry wybór do małych przestrzeni. Styl ten bazuje bowiem na meblach o prostych formach, które pozbawione są zbędnych ozdobników. Łazienkę nowoczesną warto urządzić z jakimś mocniejszym akcentem kolorystycznym, który podkreśli styl i wystrój.
-
Bardzo mała łazienka w stylu loft – estetyka industrialna również może być sprzymierzeńcem małych przestrzeni. W przypadku łazienki loft o metrażu 2m2 można zdecydować się na połączenie szarości (na przykład płytek imitujących beton) z czarnymi akcentami w postaci lamp i armatury, a także z drewnem (na przykład w formie blatu).
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by mała łazienka została zaaranżowana w stylu klasycznym, rustykalnym lub glamour, ale to właśnie powyższe trendy najlepiej współgrają z małą przestrzenią.
Co lepsze do małej łazienki: prysznic czy wanna?
Gdy metraż łazienki jest bardzo mocno ograniczony, trudno zmieścić w niej wszystko, o czym się zamarzy. Konieczne bywają pewne kompromisy, trzeba również podjąć kilka trudnych decyzji. Jedną z nich jest wybór pomiędzy wanną i prysznicem. Co sprawdzi się w małej łazience?
-
Wanna – by była wygodna, nie może być zbyt mała. W związku z tym zawsze zajmie nieco więcej miejsca niż prysznic, ale ma również swoje atuty: pozwala na komfortową kąpiel, wygodne zrobienie prania ręcznego, a nawet na umycie rąk lub zębów. Niektóry są skłonni zrezygnować z umywalki w łazience, byle tylko zmieściła się w niej wanna.
-
Prysznic – może być zdecydowanie bardziej kompaktowy od wanny, ale pozwala jedynie na umycie się na stojąco, co nie dla każdego jest synonimem komfortu. Jeśli jest to prysznic bez brodzika lub z brodzikiem płaskim, jest to rozwiązanie korzystniejsze dla osób mających problemy z poruszaniem się.
Co wybrać do małej łazienki: wannę czy prysznic? To zależy od układu pomieszczenia. W podłużnej łazience (na przykład o wymiarach 2 x 1 m) wannę o długości metra lub mały model narożny można ulokować na końcu pomieszczenia – akurat od ściany do ściany. Nad wanną można zaprojektować półki wykończone kafelkami, a niektórzy decydują się nawet na zawieszenie wąskiej umywalki nad wanną – najlepiej nad jej odpływem, a nie nad kranem. Niektórzy rezygnują z umywalki na rzecz mycia rąk i zębów nad wanną.
Kabina prysznicowa również bez problemu zmieści się w łazience o takim metrażu. Zajmie nawet mniej miejsca niż wanna. Można zdecydować się na model narożny o półokrągłym kształcie, jak również na wersję bardziej kanciastą – kwadratową lub prostokątną. Do małych łazienek wybierane bywają kabiny w rozmiarze 70 x 70 lub 60 x 80 – w takim wypadku obok kabiny powinno pozostać jeszcze miejsce na wąską szafkę (na przykład ze zintegrowanym koszem na brudną bieliznę).
W małej łazience może sprawdzić się zarówno wanna, jak i prysznic – wszystko zależy od dokładnego układu pomieszczenia, jak również od tego, jakie sprzęty należy w nim zmieścić. Ważne są również preferencje użytkowników.
Jakie meble do małej łazienki?
Umeblowanie małej łazienki nie jest proste. Wiele dostępnych modeli szafek i półek to rozwiązania do dużych łazienek. Na szczęście coraz więcej firm ma w swojej ofercie również kompaktowe meble do małej łazienki. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na to, by były:
-
Wielofunkcyjne – jeśli już kupować szafkę pod umywalkę, to taką, która nie tylko podeprze umywalkę i zasłoni elementy przyłączeniowe, ale też zaoferuje miejsce do przechowywania kosmetyków lub środków czystości. Wybierając kosz na bieliznę do małej łazienki, można pomyśleć o koszu ukrytym w szafce, która oferuje także dodatkowe półki – takich przykładów jest wiele, a meble wielofunkcyjne są wprost idealne do małych łazienek.
-
Kompaktowe i proste w formie – łuki, półokrągłe blaty, wystające uchwyty i tym podobne ozdoby są nieergonomiczne i sprawiają, że meble nie nadadzą się do małej łazienki. W ciasnym wnętrzu warto postawić na proste kształty (prostokątne szafki można postawić tuż obok siebie bez odstępów, a takie z wystającym blatem o ozdobnym fazowaniu już nie), a także na kompaktowe wymiary. Meble powinny być więc dość płytkie, ale sprytne i pojemne. Wbrew pozorom – można takie znaleźć.
-
Ergonomiczne – meble do małej łazienki powinny być nie tylko niewielkie gabarytowo, ale też wygodne w użytkowaniu i zaprojektowane z troską o ergonomię. Drzwiczki szafek i fronty szuflad nie mogą uderzać o inne sprzęty łazienkowe, a do wnętrza szafek powinien być wygodny dostęp. W szczególnie małych łazienkach można rozważyć otwarte szafki albo meble z przesuwanymi drzwiczkami.
-
Jak najwyższe – łazienka może mieć mały metraż, ale najpewniej jest pomieszczeniem o optymalnej wysokości (wyjątkiem mogą być pomieszczenia na poddaszu), by umieścić w nim wysokie szafki łazienkowe, a nawet zawiesić pawlacz w razie potrzeby. Półki lub szafki mogą więc sięgać niemal do sufitu – byle by tylko wygodnie się z nich korzystało.
-
Wykorzystujące wszystkie zakamarki – nawet najmniejsze łazienki nie bywają wolne od nietypowych zakamarków, wnęk i wypustów, które utrudniają zakup odpowiednich mebli. Zamiast zabudowywać wnęki płytami gipsowo-kartonowymi, warto wykorzystać je na dodatkowe schowki, zamówić szafki na wymiar, które będą idealnie dopasowane do wszelkich nietypowych zakamarków łazienki.
Meble do małej łazienki powinny być nie tylko kompaktowe i ergonomiczne, ale też w odpowiednio dobranej kolorystyce i estetyce. Warto pamiętać o tym, że lustrzane fronty szafki wiszącej mogą zastąpić lustro, a dodatkowo zaoferują nieco miejsca na drobne przedmioty. Fronty o połyskującym wykończeniu optycznie powiększą przestrzeń, a jasna kolorystyka i dobre oświetlenie wnętrza również sprawi, że będzie się ono wydawało bardziej przestronne i komfortowe. Małą łazienkę warto więc umeblować w jasnych kolorach, a w szczególności sięgając po meble o prostych kształtach i minimalistycznym designie. Efekt przerośnie oczekiwania – łazienka 2m2 może być bowiem w pełni funkcjonalna, a przy tym estetycznie wykończona.