Szafka pod umywalkę - na jaką się zdecydować?
Zanim przystąpimy do własnoręcznego wykonania szafki pod umywalkę, warto zastanowić się, jakie inspiracje mamy do wyboru. Pod uwagę weźmiemy oczywiście styl mebla - do wyboru mamy np. estetykę nowoczesną czy retro. Bardzo ważne jest jednak również określenie jaką podstawę szafka będzie stanowić dla umywalki. Przy wyborze rozwiązania będziemy wzorować się na dostępnych do zakupu szafkach.
Szafka pod umywalkę - wisząca czy stojąca?
Możemy zdecydować się na szafkę wiszącą lub stojącą. Pierwsza to opcja podwieszana, która nie dotyka podłogi. Ułatwi więc sprzątanie i utrzymanie łazienkowej podłogi w czystości. Mebel nie zniszczy się również w przypadku zalania podłogi. Ze względu na mniejsze wymiary, w szafce wiszącej będziemy mieć mniej miejsca do przechowywania.
Szafka stojąca może być wyposażona w nóżki lub stać na cokole. Szafka na nóżkach będzie mieć podobne zalety do szafki podwieszanej, ale będzie oferować więcej miejsca do przechowywania. Nóżki mogą stać się również ozdobą samą w sobie. Pamiętajmy, że nawet szafkę stojącą na cokole musimy przymocować do ściany!
Szafka pod umywalkę - nablatowa, nakładana czy wisząca?
Wybór szafki będzie zależny również od tego, jaką umywalkę chcemy mieć w naszej łazience. Do wyboru mamy umywalki nablatowe, wiszące i nakładane. Pierwsza opcja pozwala nam ułożenie całej umywalki ponad blatem. Wycięcie w nim powinno obejmować tylko miejsce na odpływ. Umywalki nablatowe stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Wyglądają bardzo ciekawie, a dzięki nim zyskujemy dodatkową przestrzeń do położenia rozmaitych rzeczy na blacie.
Umywalka nakładana zajmie większą część blatu, a rozmiar przygotowanego otworu musi być do niej bezpośrednio dopasowany. Bardzo ważne, by przy wycinaniu płyty odpowiednio dopasować ją pod umywalkę.
Umywalka wisząca stanowi natomiast niejako osobny element względem szafki. Szafka znajdzie się bezpośrednio pod umywalką nie łącząc się z nią, ale może stanowić schronienie dla rur.
Przystępując do zrobienia szafki, musimy zastanowić się również nad jej wymiarami, materiałem z jakiego zostanie wykonana, kolorem, mechanizmem otwierania oraz tym, czy zamierzamy zastosować w niej szuflady lub szafki. Jakie mamy opcje?
Jak zrobić szafkę pod umywalkę do łazienki z płyty laminowanej?
Płyta laminowana to niedrogi i popularny materiał, z którego bez problemu wykonasz szafkę pod umywalkę. Jest nie tylko odporna na wodę, zabrudzenia czy zarysowania, ale też dostępna w wielu kolorach. Aby płyta laminowana dobrze spełniała swoje zadanie musi jednak zostać dobrze zabezpieczona, oklejona na brzegach. Wtedy nie rozszczelni się i nie spuchnie pod wpływem wody.
Bardzo popularne są białe płyty laminowane, które nadadzą łazience sterylnego, czystego wyglądu. Coraz częściej wybierane są również płyty szare, odpowiednie do nowoczesnych aranżacji. Te o wybarwieniu drewna, który pokazuje jego strukturę, dobrze przykrywą ewentualne niedoskonałości.
Aby samodzielnie wykonać szafkę pod umywalkę potrzebujemy płyt dociętych na odpowiedni rozmiar i bardzo dobrze zabezpieczonej na brzegach. Płyty bez problemu zamówisz w sklepach budowlanych lub u stolarza. Następnie połącz ze sobą płytę w odpowiednich miejscach wkrętami do drewna i użyj zaślepek w dopasowanym kolorze, by ukryć ich główki. Pamiętaj, by dociąć otwór na umywalkę (jeśli chcesz wpuścić ją w blat) oraz odpływ. Drzwiczki zamontuj na zawiasach i dobierze takie uchwyty, które uzupełnią całość.
Jak zrobić szafkę pod umywalkę ze starej komody?
Jeśli chcemy, by nasza łazienka nabrała stylu vintage, z powodzeniem możemy wykorzystać starą komodę! Zgadza się, właśnie taką którą znajdziemy na targu staroci lub na strychu u dziadków. Takie rozwiązanie nie tylko nada naszej łazience wyjątkowego stylu, ale będzie również przyjazne dla środowisko. Upcycling to trend, zgodnie z którym przetwarzamy stare, niepotrzebne już rzeczy, dając im nowe życie!
Biorąc pod uwagę, że komoda będzie miała na co dzień styczność z wodą i parą wodną, musimy ją odpowiednio przygotować do nowego zadania. Powierzchnię komody w zależności od tego z czego jest wykonana, musimy odpowiednio zeszlifować i następnie zabezpieczyć olejem. Ważne będzie odpowiednie przygotowanie zwłaszcza mebli, które są bardziej zniszczone. Odpowiednie wyszlifowanie starych powłok i pomalowanie ich na nowo, zapewni nam długie, drugie życie szafki.
Musimy również odpowiednio dopasować blat pod umywalkę. Jeśli chcemy, by umywalka była wpuszczona w blat, musimy wyciąć odpowiedni otwór w blacie komody. Przyda się również modyfikacja szuflad. Wnętrze komody będzie bowiem mieścić rury, na które trzeba wygospodarować miejsce. Aby to zrobić, możemy pomniejszyć, przyciąć szuflady lub półki we wnętrzu komody.
Stara komoda pod umywalkę to tylko jedna z dostępnych opcji, które mamy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do stylizacji vintage użyć nie tylko komód, ale również szafek nocnych, stolików czy nawet starą maszynę do szycia! Łazienka retro jest na wyciągnięcie ręki!
Murowaną szafka pod umywalkę do łazienki - czy warto?
Innym rozwiązaniem do naszej łazienki jest stworzenie murowanej szafki, którą obłożymy kafelkami. Taka szafka pozwoli nam zachować jednolitą stylistykę dla całej łazienki. Możemy ją bowiem wykończyć dekorem bezpośrednio dopasowanym do naszych płytek. W murowanych szafkach nie stosuje się drzwiczek, półka pod umywalką będzie więc otwarta i musimy zadbać o utrzymanie w niej porządku.
Własnoręcznie wykonanie szafki pod umywalkę to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, który przyniesie niemało satysfakcji. Nie tylko pozwoli nam się zrelaksować, ale również osiągnąć efekt, który nie zawsze będzie możliwy z zastosowaniem gotowych mebli. Własnoręcznie zrobioną szafkę możemy dopasować również do mniejszej łazienki. W naszym artykule prezentowaliśmy nasze inne pomysły na funkcjonalną, małą łazienkę. Pomysłów na szafkę szukajmy również pod hasłem szafka łazienkowa DIY co po rozwinięciu skrótu znaczy “Do It Yoursfelf” - zrób to sam!
Szafka pod umywalkę gotowa? Świetnie! Teraz nie zapomnij o lustrze!