Personalizacja przestrzeni kuchennej
Aby urządzić przestrzeń kuchenną zgodnie ze swoimi założeniami, warto na początku dokładnie przemyśleć, jakie są nasze potrzeby w tym zakresie. Dobór ergonomicznych mebli powinien być zgodny z indywidualnymi preferencjami odnośnie wnętrza. Warto już wcześniej zastanowić się, czy dużo gotujemy, lubimy spędzać czas w kuchni, a wymyślanie nowych potraw to nasza pasja. Jeśli tak, dobrze jest postawić na rozbudowane zestawy kuchenne, które pozwolą wyposażyć wnętrze we wszystkie niezbędne elementy.
Personalizacja kuchni powinna odbywać się także w zakresie stylu danej przestrzeni. Dobrze jest określić, jak chcemy, aby prezentowała się nasza kuchnia. Czy ma to być styl klasyczny, minimalistyczny, a może nawiązujący do nowoczesnych rozwiązań? Współczesne meble kuchenne zaskakują nie tylko pięknymi frontami, ale i licznymi detalami, które wpływają na ich pełną funkcjonalność, co pozwala zaaranżować kuchnię swoich marzeń!
Optymalizację przestrzeni i personalizację kuchni warto przeprowadzić także zgodnie z założonym planem. Projekt musi uwzględniać najbardziej optymalny dla nas układ kuchni, w którym dostęp do różnych miejsc i zakamarków jest prosty, szybki i bezproblemowy. Optymalnie rozlokowana strefa robocza, dobra dostępność sprzętów (lodówka, kuchenka, zmywarka), wygodne blaty w kuchni, idealnie dobrane oświetlenie kuchenne to tylko wybrane priorytety, o które warto tu zawczasu zadbać.
Ergonomia i estetyka w kuchni
Stylowa kuchnia nie może obejść się bez rozwiązań z jednej strony ergonomicznych, z drugiej wyjątkowo estetycznych. Dopasowanie mebli i urządzeń w taki przemyślany sposób pozwala zaoszczędzić czas podczas gotowania i ograniczyć ewentualne niedogodności. Na jakie rozwiązania warto postawić? M.in.:
-
Prawidłowe ustawienie mebli i sprzętów – tzw. trójkąt roboczy pozwala zoptymalizować przestrzeń w kuchni. To rozmieszczenie wymaga, aby kuchenka, lodówka i zlewozmywak tworzyły najważniejsze części trójkąta. Pozwala to m.in. wyznaczyć poszczególne strefy pracy. Wnikliwe poznanie zasad trójką roboczego to ważny element personalizacji kuchni.
-
Systemy inteligentnego przechowywania – ergonomia musi opierać się także na sprytnym przechowywaniu. Co to oznacza w praktyce? W szafkach powinny znaleźć się specjalne organizery, tacki obrotowe, a także dopasowane systemy typu Cargo. Takie akcesoria świetnie uzupełniają nowoczesne meble kuchenne, a przy tym stanowią swoistą pomoc w trakcie gotowania!
-
Ergonomiczne meble – pod tym pojęciem może kryć się naprawdę sporo. Przede wszystkim meble w stylowej kuchni powinny mieć odpowiednią wysokość (np. 82 cm dla osób mających 165 cm), a górne szafki muszą być zawieszone w odpowiedni sposób (przerwa od blatu do szafek to standardowo 60 cm). Ważny jest też dobrany do naszych potrzeb układ (np. w literę L lub U).
-
Blaty i fronty z wytrzymałych materiałów – wybierając nowoczesne meble kuchenne, należy postawić na jakościowe materiały na lata. Drewno czy kamień to dobre rozwiązanie w przypadku blatu kuchennego. Fronty kuchenne mogą być wykonane z laminowanej płyty wiórowej czy foliowanej płyty MDF. Wiele osób stawia też na naturalne drewno, które wprowadza ciekawą stylistykę do całego pomieszczenia.
-
Dopasowane oświetlenie kuchenne – ważnym elementem ergonomicznych mebli w kuchni jest zastosowane w ich otoczeniu oświetlenie. Systemy LED pod szafkami, które poprawiają widoczność na blacie roboczym to nie jedyna ciekawa opcja. Warto postawić również na dobrze dobrane światła punktowe, eleganckie i jasne lampy wiszące, a także dodatkowe oświetlenie w szafkach i szufladach, dzięki któremu znalezienie czegokolwiek w przestrzeni nie jest trudne.
Meble kuchenne: materiały i wykończenie
Szafki kuchenne, blaty, a nawet stołki do kuchni czy krzesła do kuchni powinny cechować się wytrzymałymi i jakościowymi materiałami wykończenia. Dobre wykończenie stylowej kuchni pozwoli mieć pewność w kwestii trwałości, jakości, estetyki i funkcjonalności przestrzeni. Dobrze jest więc kierować się kilkoma ważnymi wytycznymi w tym zakresie.
Po pierwsze, należy wybrać jakościowe blaty. Te elementy wyposażenia kuchni są w ciągłym użyciu, więc ich trwałość jest praktycznie codziennie wystawiana na próbę. Czynności jak krojenie, odkładanie umytych warzyw czy owoców na blat, a także przygotowywanie mięsa mogą wpłynąć niekorzystnie na strukturę powierzchni. Stąd wiele osób stawia na materiały ponadczasowe: blaty z drewna, odpornych i wytrzymałych spieków kwarcowych, konglomeratów. Są one wytrzymałe i jakościowe, a przy tym świetnie dopełniają każdą stylową kuchnię.
Dobrze jest wybierać także odpowiednie fronty meblowe – najlepiej odporne na wilgoć. Materiały, które są tu szczególnie polecane, to wszelkiego rodzaju płyty MDF czy HDF z dodatkowymi warstwami forniru. Okleina zabezpiecza płytę i sprawia, że mebel prezentuje się bardzo okazale. Takie fronty będą więc służyć przez długi czas w doskonałym stanie.
Trudno też nie wspomnieć o jakościowych dodatkach. Wytrzymałe zawiasy, płynnie działające prowadnice, odporne na zniszczenia uchwyty to drobiazgi, które sprawiają, że systemy meblowe stają się niezawodne.
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w kuchni
Największą zaletą ergonomicznych mebli jest fakt, że pozwalają optymalnie urządzić przestrzeń kuchenną. Nawet niewielkie kuchnie mogą więc odznaczać się inteligentnym przechowywaniem i maksymalnym wykorzystaniem każdego centymetra przestrzeni. Przykładem jest wprowadzenie dodatkowych szuflad pod blatem, które pozwalają lepiej zorganizować przestrzeń i w łatwiejszy sposób sięgać po różne drobiazgi.
Dobrym rozwiązaniem w stylowej kuchni są także półki na ścianach. Przechowywanie rzeczy kuchennych w otwartych przestrzeniach jest ciekawym trendem, który świetnie prezentuje się m.in. w stylistyce boho czy skandynawskiej. W końcu ulubione kubki, eleganckie szkło, a nawet ozdobne talerze mogą stanowić idealny element dekoracyjny w danej przestrzeni.
Aby wykorzystać maksymalnie przestrzeń, warto postawić też na wszelkiego rodzaju organizery. Wspominane wcześniej półki obrotowe, dodatkowe uchwyty na kubki, stojaki na pokrywki, kosze na drobiazgi czy półki do szafek, dzięki którym łatwiej jest posegregować talerze, to tylko wybrane elementy, dzięki którym zrealizujemy zamysł optymalizacji przestrzeni w kuchni.
Trendy w meblach kuchennych
Stylowa kuchnia wyposażona jest w ergonomiczne meble, ale nie tylko. Ważnym aspektem jest także wprowadzenie nowoczesnych mebli kuchennych oraz racjonalne podążanie za trendami. Które rozwiązania są najmodniejsze? Prym wiodą gładkie fronty meblowe, najchętniej z połyskiem. Pięknie się prezentują oraz dodają luksusowego wyglądu całej kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są też dodatkowe pionowe frezowania – to bardzo aktualny trend, który wprowadza do wnętrza powiew świeżości. Naturalne materiały, kolory ziemi oraz biele czy szarości – to również charakterystyka współczesnych stylowych kuchni.
Nowoczesne meble kuchenne zachwycają ciekawym designem i niebanalnymi rozwiązaniami. Meblując przestrzeń, warto postawić na inteligentne przechowywanie, wytrzymałe materiały oraz maksymalną personalizację kuchni. Dzięki temu stanie się ona naszym ulubionym miejscem w domu!