17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zalety, wady i jak je umeblować

 

Zarówno modna kuchnia otwarta, jak i zamknięta mają swoje plusy i minusy. Jeżeli zastanawiasz się, która opcja będzie dla Ciebie wygodniejsza – koniecznie sprawdź nasz tekst. Dowiesz się z niego m.in. co różni te pomieszczenia, jakie są trendy w urządzaniu przestrzeni do gotowania oraz jak można ciekawie zaaranżować takie wnętrze.

Udostępnij:
Kuchnia otwarta czy zamknięta? Zalety, wady i jak je umeblować

Kuchnia otwarta vs. zamknięta: różnice i trendy

Jest wiele aspektów, w których otwarta kuchnia odróżnia się od kuchni zamkniętej. Obszary różniące oba rozwiązania dotyczą nie tylko samego wyglądu, ale także szeregu cech związanych z użytkowaniem wnętrz. W pierwszej kolejności warto wspomnieć tu o wrażeniu, jakie robi kuchnia z salonem. Połączone przestrzenie sprawiają wrażenie przestronniejszych, natomiast wydzielona osobno kuchnia może często wydawać się mniejsza, ciaśniejsza i bardziej kompaktowa.

Ponadto nowoczesna kuchnia otwarta sprzyja komunikacji i sprawia, że łatwiej jest podtrzymywać interakcje z gośćmi czy domownikami. Gotowanie w kuchni zamkniętej jest czynnością, która w pewnym sensie oddziela nas od rodziny i przyjaciół. Ten medal ma też drugą stronę. Wyizolowana kuchnia nie generuje zapachów czy hałasów, które mogą roznosić się po całym domu. To pomieszczenie można w każdej chwili zamknąć i oddzielić strefę przygotowywania posiłków od reszty wnętrz.

W kwestii estetyki warto dodać, że projektowanie kuchni otwartej może być wykonane bardzo estetycznie, a przy tym świetnie podkreślać walory tego połączonego z salonem i jadalnią miejsca. Kuchnia zamknięta to natomiast osobne pomieszczenie, w którym nie trzeba aż tak bardzo martwić się o jednorodną aranżację, która pasuje i do jadalni, i do salonu. Ponadto otwarte kuchnie mają często ciekawe rozwiązania jak wyspy kuchenne czy sprytnie zaprojektowane miejsca do przechowywania. Oczywiście kuchnie zamknięte mogą również mieć swoje wyspy, jednak to rzadszy trend wynikający w wielkości tego typu pomieszczeń.

Zalety i wady kuchni otwartej i zamkniętej

Zalety kuchni otwartej wynikają z jej nowoczesnego układu. Taka przestrzeń pozwala na lepsze interakcje z zaproszonymi gośćmi czy rodziną, o czym wspominaliśmy już we wcześniejszym akapicie. Kuchnia połączona z jadalnią i salonem tworzy ciekawą atmosferę wnętrza, w którym przenikają się gotowanie, rozmowy, wspólne biesiadowanie. Dzięki temu przestrzeń ma zupełnie inną atmosferę. Co więcej, kuchnia otwarta może być lepiej doświetlona niż zamknięta, co wynika z układu tego pomieszczenia. Rozwiązanie jest nowoczesne, estetyczne, a przy tym daje wiele możliwości aranżacji (np. wyspa) oraz wizualnie powiększa przestrzeń. Z otwartą kuchnią mieszkanie czy dom stają się przestronniejsze.

Kuchnia otwarta może mieć też kilka niedogodności. Przede wszystkim jesteśmy tu stale narażeni na zapachy czy hałasy dochodzące z kuchni. Ponadto rozwiązanie zapewnia mniej prywatności podczas przygotowywania posiłków. Dużym wyzwaniem może tu być także dopasowanie odpowiedniej wentylacji, tak aby przestrzeń pozostawała zawsze świeża. Minusem często okazuje się także konieczność utrzymania porządku – w końcu kuchnia jest zawsze na widoku.

Również zamknięte przestrzenie mają swoje plusy i minusy. Taka kuchnia jest po pierwsze idealnie oddzielona od reszty pomieszczeń. To sprawia, że w każdym momencie możesz zamknąć drzwi i pozostawić sprawy kuchenne za sobą. Dzięki temu zapachy czy odgłosy urządzeń AGD nie będą rezonowały na całą przestrzeń. Kuchnia zamknięta daje możliwość spokojnego gotowania bez obaw o to, że ciągle jesteśmy na widoku. To także rozwiązanie bezpieczne, gdy w domu są dzieci czy zwierzęta. Zamkniętą i osobną przestrzeń łatwiej jest też zorganizować, tak aby przygotowanie posiłków było zawsze wygodne i szybkie.

Do wad takiej kuchni można zaliczyć m.in. wyraźne oddzielenie, które może być problematyczne, gdy zaprosiliśmy gości na spotkanie. Gotując, nie możemy bowiem utrzymywać z nimi stałego kontaktu. Nie uzyskujemy tu także lekkiego i nowoczesnego sznytu, jaki zapewnia dobre rozplanowanie kuchni otwartej.

Wyspy kuchenne Stolkar

Wyspy kuchenne Stokar

Która kuchnia pasuje do twojego stylu życia?

Przed wyborem tego, na jaki rodzaj kuchni się zdecydujemy, warto jest zadać sobie kilka pytań. Pozwolą one określić, który typ rozplanowania przestrzeni do gotowania będzie dla Ciebie najlepszy!

W pierwszej kolejności zastanów się, ile realnie czasu spędzasz w kuchni. Jeśli masz dużą, gwarną i chętną do wykonywania wspólnych aktywności rodzinę lub z chęcią urządzasz spotkania ze znajomymi, podczas których serwujesz swoje popisowe dania, być może kuchnia otwarta byłaby dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Taki rodzaj przestrzeni świetnie integruje i sprawia, że gotowanie może być prawdziwą frajdą.

Jeśli natomiast wiesz, że gotowanie nie jest Twoją domeną, a przy tym drażnią Cię zapachy i odgłosy kuchni, być może warto wybrać przestrzeń zamkniętą. W takiej opcji wystarczy bowiem, że zamkniesz drzwi, a wszystkie aspekty związane z gotowaniem zostawisz za nimi!

Często wybór pomiędzy kuchnią otwartą a zamkniętą będzie wynikał także z metrażu mieszkania. Przykładowo, małe kawalerki nie mają zazwyczaj wydzielonej przestrzeni do gotowania. Jeśli już się ona pojawia, może być dość niewielka. Dobrze więc jest rozeznać się zarówno w zakresie wad i zalet kuchni otwartej, tak aby móc podjąć najwłaściwszą decyzję.

Meble kuchenne Halmar

Meble kuchenne Halmar

Dostosowanie mebli do kuchni otwartej i zamkniętej

Ładnie wykonane i trwałe stoły do kuchni, całe zestawy kuchenne, a może idealnie dopasowane kuchnie na wymiar? Kwestie związane z dopasowaniem mebli w przestrzeni otwartej są nieco bardziej skomplikowane niż w kuchni zamkniętej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że otwarta kuchnia musi być spójna z resztą aranżacji, czyli salonem i jadalnią. Stworzenie pomieszczenia, które będzie tworzyło harmonijną przestrzeń, może dla niektórych wydawać się dużym wyzwaniem. W końcu dobrze byłoby, aby całość prezentowała się spójnie i jednolicie. Dzięki temu pięknie powiększysz optycznie wnętrze i sprawisz, że będzie ono zaskakiwało przemyślanym układem.

Ponadto możesz tu pokusić się o ułatwiające gotowanie i będące ciekawym elementem estetycznym dodatki. Przykładem jest doskonale urozmaicająca całość wyspa kuchenna. Dzięki niej Twoja przestrzeń zyska bardzo szykowny, a przy tym wielofunkcyjny obiekt. Wyspa może być wyposażona w zlew, indukcję, mnóstwo szuflad czy inne udogodnienia, które przydadzą się w kuchni. Taka koncepcja idealnie wpisze się w nowoczesną aranżację.

W kuchni zamkniętej sprawa jest z pozoru o wiele prostsza. Oddzielne miejsce do gotowania nie musi bowiem być w 100% dopasowane do salonu czy jadalni. To daje większą swobodę aranżacyjną i sprawia, że w tym pomieszczeniu możesz naprawdę użyć swojej wyobraźni. Niejednokrotnie salon i jadalnia urządzone są w ciemnych barwach, natomiast kuchnia zaskakuje delikatną jasnością mebli. Swoboda w doborze frontów meblowych, kolorystyki czy całej koncepcji kuchni to duża zaleta pomieszczeń zamkniętych.

Kluczowe aspekty aranżacji kuchni

Urządzanie każdego rodzaju kuchni, nieważne, czy będzie to przestrzeń zamknięta, czy otwarta, wymaga dopasowania do siebie wielu różnych elementów. Kluczowe aspekty aranżacji kuchni to m.in.:

  • Rozplanowanie układu pomieszczenia – istotnym tematem przy urządzaniu zamkniętej lub otwartej kuchni jest dopasowanie przestrzeni pod względem całego układu. To pozwoli stworzyć dobrze funkcjonujące pomieszczenie.

  • Rozwiązania ergonomiczne – planując wnętrze kuchni, należy zadbać o ergonomię rozwiązań. Podstawą jest tutaj dobrze wykonany trójkąt roboczy, czyli ustawienie kuchenki, zlewu i lodówki w odpowiedniej konfiguracji i prawidłowych odległościach.

  • Mądre rozwiązania – smart rozwiązania jak szafki w typie cargo, selektory odpadów, stojaki na pokrywki i talerze, wysuwane blaty i tym podobne udogodnienia pozwalają na jeszcze wygodniejszą pracę w kuchni.

  • Stylistyka – ergonomia to jedno, inną – równie ważną kwestią – jest estetyka wykonania kuchni. Ciekawy styl, pasująca do siebie kolorystyka, a także niebanalne elementy ozdobne to ważne zagadnienia przy urządzaniu kuchni.

  • Wentylacja – kwestią, o której warto pomyśleć już wcześniej, jest także sposób wentylowania pomieszczenia kuchennego. Dobrze dopasowany okap, a także sprawnie działający system wentylacyjny to podstawa.

  • Dobór sprzętów – planując kuchnię z jadalnią lub kuchnię zamkniętą, należy wybrać jakościowe i energooszczędne sprzęty. Pamiętaj, że nie będziesz zmieniać ich co sezon, więc lepiej postawić tu na nieco droższe egzemplarze.

Kolekcja Eco Line

Kolekcja Eco Line

Kuchnia jako centrum domu: trendy w meblach i wyposażeniu

Obecnie w aranżacjach kuchennych króluje powrót do przytulności. Kuchnie z jadalniami czy oddzielne pomieszczenia do gotowania wyposażone są w meble i elementy drewniane, które doskonale ocieplają atmosferę wnętrza. Ponadto królują neutralne barwy ziemi, które nawiązują do natury. Pięknie sprawdzają się też pastele czy wszelkie odcienie bieli, beżów czy brązów. Róże, błękity, kolory kremowe czy ciepły Peach Fuzz wybrany na kolor roku 2024 przez Pantone sprawiają, że wnętrze nabiera bardzo subtelnego charakteru.

Ciekawą opcją jest także wprowadzenie do tej przestrzeni nieco bardziej energetyzujących kolorów. Antracytowe zlewozmywaki, wielobarwne krzesła do kuchni (żółć, róż, kolor morski, fuksja) czy wszelkie odcienie szlachetne jak karmazyn, szmaragd czy rubin np. na frontach meblowych dodadzą wnętrzu oryginalnego charakteru.

Wyspy kuchenne KAM

Wyspy kuchenne KAM

Inspiracje i pomysły na aranżację kuchni otwartej i zamkniętej

Nie wiesz, który typ kuchni wybrać? Spokojnie. Zarówno kuchnia otwarta, jak i kuchnia zamknięta dają sporo możliwości aranżacyjnych. Ciekawym trendem jest m.in. urządzenie przestrzeni w modnym stylu skandynawskim. Pięknie sprawdzą się tu elementy w naturalnym drewnie, np. solidne stoły, dopasowane krzesła czy proste stołki do kuchni. W połączeniu z kolorami ziemi oraz naturalnymi tkaninami jak len, bawełna czy wełna stworzysz aranżację na lata.

Ciekawą opcję stanowi też styl boho czy rustykalny, w którym możesz postawić na dodatki z drewna, rattanu czy korka. Na drugim biegunie znajduje się natomiast styl industrialny. Kuchnia może być wykonana w surowym stylu z elementami betonowymi czy ceglanymi. Dobrze wyglądają tu szkło, stal czy właśnie beton i cegła. Nowoczesne meble i proste, ale bardzo estetyczne rozwiązania, to istota takiego minimalistycznego urządzania wnętrz. 

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak urządzić tę przestrzeń, zajrzyj do naszego internetowego salonu meblowego i zainspiruj się pomysłami na ciekawe aranżacje! Stwórz niepowtarzalny klimat w swoim domu i ciesz się wnętrzem, które jest skrojone idealnie na miarę Twoich potrzeb.