Jakiego typu instalację mamy w kuchni?
Płyty gazowe
Płyty gazowe są obecnie bardzo atrakcyjne wzorniczo, a także coraz bezpieczniejsze. Również atrakcyjna wydaje się ich cena, eksploatacja tańsza niż w przypadku płyt ceramicznych, a nawet indukcyjnych, dlatego mają one swoich zwolenników. Wielu z nich twierdzi również, że potrawy ugotowane na wolnym ogniu znacznie lepiej smakują. Przy zakupie płyty gazowej najważniejsze jest sprawdzenie, czy ma ona zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odetnie nam gaz, gdy zgaśnie płomień (np. gdy wykipi nam mleko z garnka). Urządzenie powinno mieć również automatyczną zapalarkę w pokrętle, to ułatwi nam załączanie, bez używania zapałek.
Płyty gazowe najczęściej posiadają cztery palniki: jeden mocno grzejący (ok. 2,5–3 kW), dwa średnie (każdy ok. 1,8–2,0 kW) i jeden mały (0,9–1,5 kW). Na rynku dostępne są również płyty dwu, trój, a nawet pięciopalnikowe. W niektórych modelach jeden z palników ma podwójny lub potrójny wieniec płomienia, tzw. turbo – przez co ma zwiększoną moc. |
Płyty podpalnikowe płyt gazowych najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej, szkła ceramicznego w różnych kolorach. Niejednokrotnie można spotkać także płyty gazowe emaliowane, stylizowane na klasyczne, które doskonale wkomponują się w kuchnię rustykalną.
Dużą uwagę należy zwrócić także na ruszty stalowe lub żeliwne. Najpraktyczniejsze są jedno-, dwu- lub trzyczęściowe, chociaż ten pierwszy jest niewygodny do mycia, ale najbardziej stabilny. Łatwe do utrzymania w czystości będą na pewno ruszty pojedyncze. Jednak tu znowu możemy się spotkać z problemem niestabilności garnków na takim ruszcie. |
Elektryczne płyty grzejne
Płyty ceramiczne
Poszczególne modele różnią się od siebie szybkością nagrzewania pół. Najszybciej pełną moc grzejną uzyskują pola, które wyposażone są w grzałkę halogenową (Hi-Light). Wolniejsze są pola, w których elementem grzejnym jest spirala, osiągają pełną moc grzejną po 15, a czasem (w przypadku szybkogrzejnych pól) po 8 sekundach. Taką płytę kupimy już za tysiąc złotych. Każda płyta może posiadać pola różniące się od siebie w rozmiarach pola (małe, standardowe, poszerzone).
|
Płyty indukcyjne
Płyta pozostaje chłodna, dzięki temu płyty indukcyjne są bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Oczywiście, aby pole elektromagnetyczne mogło zostać wytworzone, potrzebny jest nam garnek, który przyciąga magnes. Niestety zwykłe, emaliowane garnki odpadają, dno nawet lekko się nie nagrzeje.
Zwolennicy tego typu płyt uważają, że niektóre posiłki (np. z warzyw) przyrządzane na płycie elektrycznej zachowują więcej wartości odżywczych, bo są krócej gotowane niż na gazie.
|
Zarówno płyty ceramiczne, jak i indukcyjne najczęściej wyposażone są w panel sensorowy, czyli dotykowy. Dzięki tej funkcji można korzystać z automatyki gotowania (gdy potrawa zaczyna wrzeć, płyta obniża temperaturę), rozpoznawania garnka czy też z pamięci kolejnych etapów gotowania. To bardzo ułatwia i uprzyjemnia gotowanie.
|
Przemyśl swój zakup
Wybór konkretnego modelu nie jest łatwy, ale pamiętajmy, że nie ma sensu wydawać przewrotnie dużej kwoty na płyty, które posiadają wiele funkcji – i tak na ogół będziemy używać zaledwie kilku, zwykle tych podstawowych. Jeśli mamy małe dzieci, na pewno trzeba zainwestować w model z odpowiednimi zabezpieczeniami.
A jak powinna wyglądać płyta? Jeżeli posiadamy kuchnię klasyczną, płyta gazowa z rusztami będzie idealna. Do kuchni nowoczesnej pasuje prawie każda płyta ceramiczna czy indukcyjna lub gazowa na szkle lub stali. Pamiętajcie, że w naszym sklepie znajdziecie wiele rodzajów kuchni, jeśli więc dopiero zaczynacie aranżować swoje wnętrze, koniecznie zapoznajcie się z nimi wszystkimi!
|