Jak dokonać pomiaru?
Na początku wykonywania pomiaru należy zmierzyć wszystkie odległości w pomieszczeniu – długość, szerokość i wysokość każdej ściany z osobna, wykonując pomiar na trzech różnych wysokościach:
- przy podłodze,
- 1 m nad podłogą,
- 2 m nad podłogą.
W ten sposób ustalimy, czy ściany są proste. Podczas tego zadania można wspomóc się poziomicą. Pamiętaj, że pomiary mogą się minimalnie różnić - jeśli jest to ok. 1 cm to nie ma się czym martwić. W takim przypadku, różnicę będzie można uzupełnić np. listwą przyblatową.
Oznaczenie okien i drzwi
Na Twoim planie pomieszczenia musi znaleźć się również:
- oznaczenie okien,
- oznaczenie drzwi
- i oznaczenie parapetów.
Zmierz odległości od ścian do okien i do drzwi - tj. odległość od początku ściany (rogu pokoju) do początku okna lub drzwi. Oznacz je proporcjonalnie na planie i dopisz ile wynosi odległość od rogu pokoju do elementu.
Należy zmierzyć również szerokość drzwi/przejść oraz okien, a także kierunki ich otwierania. To ważne, by nie kolidowały z meblami i ich otwarcie było możliwe. Zaznacz również wysokość parapetu.
Nie zapomnij o dodatkowych elementach
Niezbędne będzie również zaznaczenie wszystkich elementów wystających ze ścian, takich jak:
- rury,
- kaloryfery,
- wejście i wypływ wody,
- przełączniki,
- kontakty,
- gniazdka elektryczne
- umiejscowienie wentylacji itp.
Oznaczenie powyższych elementów pozwoli bez problemu wziąć je pod uwagę podczas planowania zabudowy.
Nanieś wymiary na plan pomieszczenia, pamiętając o wszystkich elementach. Dodatkowo zmierz kąty rogów za pomocą kątownika. Dzięki prawidłowo dokonanym pomiarom, zaprojektowanie Twojej kuchni będzie dużo łatwiejsze.