17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię?

Udostępnij:

Piękna i wygodna kuchnia - jak urządzić

Przeganiasz sen filiżanką czarnej, aromatycznej kawy, czytając gazetę. Delektujesz się pysznym obiadem, opowiadając bliskim, jak minął Ci dzień. Przygotowujesz wyjątkową kolację przy świecach, by uczcić ważne wydarzenie… Kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w Twoim domu. To tutaj codzienność splata się ze świątecznym ucztowaniem, tworząc przestrzeń, w której najważniejsze jest jedzenie. Jak urządzić piękną i wygodną kuchnię, by meble, które towarzyszą Twoim posiłkom były równie niezwykłe, jak okazje, z powodu których spotykasz się ze swoimi bliskimi? Podpowiadamy! Ten poradnik pomoże Wam odnaleźć się w gąszczu niezliczonych możliwości. 

Kuchnia dopasowana do potrzeb

Jak robisz zakupy? Raz w tygodniu w supermarkecie, czy co kilka dni, uzupełniając produkty, które właśnie się skończyły? Jesteś pasjonatem gotowania, a kuchnia stanowi serce Twojego domu, które tętni życiem? A może zaglądasz do niej tylko z okazji ważnych uroczystości i nie potrzebujesz za dużo przestrzeni na kulinarne szaleństwa? Jesz obiady wspólnie ze swoją rodziną, a może każdy z Was znajduje na to czas o zupełnie innej porze dnia? Jak często przyjmujesz gości? Jak często jadasz na mieście? Dopasowanie powierzchni użytkowej w kuchni do Twojego stylu życia jest elementem kluczowym. Planując, jak ma wyglądać Twoja nowa kuchnia, weź pod uwagę potrzeby i upodobania Twoje lub Twojej rodziny dzięki temu zaprojektujesz pomieszczenie tak, by było maksymalnie funkcjonale i wygodne. Wszystkie kuchenne czynności mogą być lżejsze i sprawiać więcej radości, gdy kuchenna przestrzeń jest właściwie zaplanowana. Ale co to właściwie znaczy?
 
Ważne pytania, które powienieneś sobie zadać przed wyborem mebli:
  • Czy planujesz wyspę kuchenną?
  • Ile potrzebujesz powierzchni blatowej?
  • Ile potrzebujesz szafek wiszących i co będziesz w nich przechowywać?
  • Gdzie będziesz przechowywać drobne narzędzia kuchenne, typu: robot kuchenny, deska do krojenia?
  • W którym miejscu ulokujesz patelnie, pokrywki i garnki?
  • Gdzie będziesz przechowywać produkty spożywcze?
Te wszystkie pytanie pozwolą Ci oszacować, jak dużo szafek kuchennych stojących i wiszących będziesz potrzebować, jaki ich rodzaj będzie dla Ciebie bardziej użyteczny (szuflady, drzwi) i co najważniejsze — który układ kuchni wybrać.

Jak przygotować się do zakupu mebli kuchennych?

Urządzenie kuchni nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Poniższe wskazówki pokażą Ci na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem mebli kuchennych. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest dokładne wymierzenie całego pomieszczenia, w którym chcemy urządzić aneks kuchenny. Służy to optymalnemu wykorzystaniu dostępnej powierzchni. Dobrym pomysłem jest wykonanie szkicu, gdyż pozwoli lepiej zobrazować układ wnętrza.
 
 
Lista potrzebnych wymiarów to:
  • długość, szerokość i wysokość pomieszczenia,
  • liczba i rozmieszczenie wejść do kuchni,
  • liczba, rozmieszczenie i wymiary okien,
  • lokalizacja przyłączy wody, prądu i gazu,
  • lokalizacja pionów wentylacyjnych,
  • rozmieszczenie gniazdek elektrycznych,
  • rozmieszczenie oświetlenia i włączników światła.
Czemu to ważne? Po pierwsze dobierzesz i racjonalnie rozmieścisz szafki, aby nie przysłonić kontaktów. W odpowiednim miejscu ustawisz sprzęt AGD (tam, gdzie znajdują się przyłącza prądu). Również zlew będzie znajdował się w odpowiedniej odległości od kuchenki gazowej oraz innych urządzeń elektrycznych. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu lokalizacji parapetów i okien stanowiących „przeszkodę” w zabudowie.

Zasada trójkąta

Przechowywanie żywności, przygotowywanie posiłków i zmywanie naczyń, to trzy podstawowe czynności, których podejmujesz się w kuchni. Jeżeli prześledzisz kolejność swoich działań, z łatwością zauważysz, że poruszasz się po liniach tworzących trójkąt, którego wierzchołki znajdują się odpowiednio na lodówce/szafkach, kuchence i zlewozmywaku. Najlepszym sposobem na usprawnienie pracy w kuchni jest podzielenie jej na kilka funkcjonalnych stref. Każda strefa odpowiada za jakieś miejsce robocze, a umiejscowienie ich w logiczny sposób (blisko siebie) sprawia, że robiąc zaledwie kilka kroków dalej, sięgniesz po rzeczy, które są Ci w danej chwili najbardziej potrzebne. Aby nie przemierzać niepotrzebnych kilometrów warto wziąć pod uwagę, w jakiej odległości od siebie powinny znaleźć się poszczególne strefy w kuchni.
 
I tak odległości pomiędzy poszczególnymi urządzeniami powinny mieścić się w następujących przedziałach:
  • między lodówką a zlewozmywakiem – 120-210 cm,
  • między zlewozmywakiem a kuchenką / piekarnikiem – 120-210 cm,
  • między lodówką, a kuchenką piekarnikiem – 120-270 cm.
Kuchnie mogą być rozplanowane w różnych układach, w zależności od powierzchni pomieszczenia i wolnego miejsca (np. liczby okien). Zastanów się, który z nich pasuje najlepiej do kształtu twojej kuchni i jakie są jego wady i zalety. Zarówno zabudowa jednorzędowa, jak i ułożenie mebli w podkowę lub literę L ma swoje plusy i minusy, zwłaszcza wtedy, jeżeli Twoja kuchni połączona jest z jadalnią.
 
Kuchnia Kamonno

Ergonomia urządzania wnętrz

Jak dostosować wysokość mebli kuchennych do swojego wzrostu? To bardzo proste! Aby ustalić ich optymalny wymiar, należy zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odjąć 15 cm. Przykładowo, w przypadku osoby o wzroście ok. 160 cm blat powinien znaleźć się na wysokości 90 cm od podłogi, a w przypadku osoby mierzącej ok. 185 cm, 105 cm. Sprawa komplikuje się nieco, jeżeli z kuchni korzystają zarówno osoby, niskie, jak i wysokie. W takim przypadku rozwiązanie jest tylko jedno złoty środek, który usatysfakcjonuje wszystkich.
 
Równie ważna, jak dopasowanie mebli do wzrostu użytkowników kuchni, jest funkcjonalna organizacja przestrzeni szafek, która umożliwi wygodne korzystanie z ich zawartości. O wiele wygodniejsze, w przypadku szafek dolnych, są szuflady, które gwarantują komfortowy dostęp do ich zawartości, bez konieczności ćwiczeń w postaci skłonów i przysiadów. Ciekawą i wartą zainteresowania opcją są szafki i szuflady z tzw. “cichym domykiem”, czyli amortyzacją zamykania, która skutecznie likwiduje problem trzaskających drzwiczek.
 
Zastanów się, z jakich produktów korzystasz najczęściej i które z nich powinny znaleźć się “pod ręką”. Często wyjmowane przedmioty (np. sztućce, talerze, naczynia) powinny znaleźć się w łatwo dostępnych szufladach i szafkach. Przybory kuchenne, takie jak np. tortownica, z której korzystasz tylko piekąc tort na urodziny, spokojnie możesz schować w miejsce, które nie wymaga regularnego zaglądania. Zyskasz również więcej miejsca, gdy np. rzadko używaną zastawę przeniesiesz do schowka w przedpokoju albo wyeksponujesz ją w witrynie w salonie. Pomyśl, które jeszcze rzeczy mogą zwolnić przestrzeń w kuchni, zwłaszcza wtedy, gdy jest niewielka i szybko można ją “zagracić”.

Marzenia o idealnej kuchni a rzeczywistość

Marzenia to idealna wersja rzeczywistości, którą sobie wymyśliliśmy… Niestety, jedno z drugim czasem wcale nie idzie w parze. Jeżeli marzysz o kuchni z wielkim, drewnianym stołem, przy którym będziesz mógł zasiadać z rodziną, a przestrzeń, którą dysponujesz, ma zaledwie kilka metrów, możesz mieć problem z realizacją pragnień. Modne wyspy kuchenne są ładne, ale kompletnie bezużyteczne, jeżeli w swojej kuchni bywasz sporadycznie i nie wykorzystujesz dodatkowej przestrzeni na gotowanie. Podobnie w przypadku fantastycznych projektów z katalogów, które nie mieszczą się w Twoim budżecie… Takich niuansów jest mnóstwo, dlatego, zanim wydasz na coś pieniądze, sprawdź, czy kuchnia, o jakiej marzysz, spełnia swoje funkcje.

Szukasz inspiracji? Zobacz nasze propozycje!

Kuchnia to miejsce, które powinno odzwierciedlać charakter jej właściciela, by czuł się w niej wygodnie i swobodnie. Jej walory wizualne, użyte materiały, kolory, dobór odpowiedniego sprzętu AGD mają ogromne znaczenie. Zatem zaprojektuj ją ze smakiem! Szczypta designu, garść pomysłów, spora dawka funkcjonalności i voila! Masz już iście apetyczną kuchnię.


Kuchnia / jadalnia w stylu prowansalskim

Nurt prowansalski w projektowaniu wnętrz to nurt romantyczny, preferujący czystą, niczym niezakłóconą biel i jej odcienie, jak również delikatne zdobienia. Cechuje go jasne wybarwienie (biel, krem, kość słoniowa, wanilia), które świetnie rozświetla każde wnętrze, dlatego idealnie sprawdzi się zwłaszcza w małych kuchniach. Oprócz pastelowej kolorystyki, która kreuje wyjątkowy klimat przestrzeni kuchennej, bardzo często pojawia się akcent kwiatowy. Jest on motywem przewodnim i nieodłącznym elementem aranżacji. Delikatność to podstawa! Styl prowansalski ukształtował się na południu Francji, gdzie dominowały ogromne pola lawendy i panował słoneczny klimat. Dążenie do stworzenia sielskiej atmosfery wnętrza, przyjemnego domowego ciepła, znalazło swoje odzwierciedlenie w doborze materiałów.

Meble wykonane z litego drewna, połączone z żelaznymi detalami, posiadają delikatne rzeźbienia. Ten styl to połączenie swego rodzaju prostoty, z kunsztem wykończenia mebli. Dodatki, które można użyć, tworząc styl prowansalski to np. szklane i emaliowane wazony, słoje, wiklinowe kosze, półeczki, porcelanowa zastawa oraz przedmioty z aplikacją kwiatów. W kuchni urządzonej w stylu prowansalskim dominuje naturalne drewno barwione na wiele kolorów, rzeźbienia, kunsztowne wykończenie. Meble tutaj są harmonijnie połączone z AGD. Szkło traktowane jest jako element będący ozdobą i często występuje w postaci np. witraży. Detale w postaci mosiężnych uchwytów, bogato zdobionych frontów oraz duża ilość szufladek, wspólnie kreują szlachetną formę i ponadczasowy styl. Fronty wykonane z litego drewna dodają wnętrzu elegancji tworząc przyjemny klimat.
 
Kuchnia Prowansja
Kuchnia / jadalnia w stylu rustykalnym
Kuchnia w stylu rustykalnym przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenią bliskość natury. Nadaje wnętrzu swojski, domowy klimat. Szlachetne drewno ładnie współgra z materiałami takimi jak: kamień, płytki, kute żeliwo, mosiądź i ceramika. Styl rustykalny to stylistyka a'la tradycyjny dworek lub zamożna chata, gdzie wszelkie "niedoskonałości drewna", takie jak pęknięcia, sęki czy żłobienia są mile widziane, a wręcz pożądane.

Meble w stylu rustykalnym powinny zachowywać naturalną barwę drewna z wyraźnie zarysowanym usłojeniem. Takie meble zabezpieczamy bezbarwnym, matowym lakierem lub bejcą. Bogate rzeźbienia dodają uroku i oryginalnego wyrazu. Aby utrzymać rustykalny charakter, ściany malujemy na jasno, aby wyglądały na bielone. Nie muszą być gładkie, gdyż delikatna chropowatość tynku dodatkowo uatrakcyjnia aranżację. Drewniane stropy oraz ściany wyłożone kamieniem również pomogą osiągnąć pożądany efekt.

Kuchnie rustykalne są ponadczasowe. W ich stylistyce dominują naturalne materiały, takie jak drewno, fornir. Stonowana kolorystyka, czerpie inspirację z otoczenia. Jasne kolory rozświetlają wnętrze, sprawiając, że staje się pełne delikatności i spokoju. Ciemne barwy to z kolei szlachetność i elegancja. Klasyka lubi ozdobną formę, bibeloty, ceramikę i szkło. Dodatki pasujące do kuchni w tym stylu również powinny być naturalne, proste, funkcjonalne. Świetnie sprawdzą się drewniane deski, korkowe podstawki, plecione, wiklinowe kosze czy gadżety wykonane z ekologicznego papieru. 
 

Kuchnia / jadalnia w stylu nowoczesnym

Kuchnie nowoczesne są odpowiedzią na światowe trendy, dzięki którym powstaje modna aranżacja wnętrza. Przeważnie są to kuchnie robione na wymiar, odpowiadające preferencjom ich użytkowników. Łączą w sobie prostotę, która nie potrzebuje dodatkowych zdobień. Minimalizm i funkcjonalność to wyznaczniki nowoczesnego stylu kuchni.

Rozmaite materiały, takie jak drewno, folie, płyta akrylowana na wysoki połysk, stwarzają wiele możliwości zaprojektowania wymarzonego aneksu kuchennego. Kuchnie nowoczesne mają być nie tylko efektowne, ale również ich zadaniem jest wypełnienie każdego fragmentu dostępnej przestrzeni. Sprzęty kuchenne są wkomponowane w wystrój pomieszczenia. Świetnie sprawdza się kolor biały, który idealnie wpisuje się w minimalistyczny trend, tak popularny w krajach skandynawskich. Szeroki wybór "soczystych" kolorów to z kolei propozycja dla odważnych. Taka wyrazista aranżacja to spora dawka energii, sprzyjająca kulinarnym eksperymentom.
 
Kuchnia Aspen


W stylu nowoczesnym w szczególny sposób wyodrębnił się trend minimalistyczny. Dominuje w nim oszczędność formy, wykonawstwo na bazie drewna, zmatowione szkło, aluminium, stal nierdzewna. Kuchnia utrzymana jest w jasnej, ciepłej kolorystyce i panuje w niej nastrój całkowitego wyciszenia.

Trendy wzornicze: dekory frontów charakteryzują się autentycznym i wyrazistym usłojeniem oraz żłobieniami. Surowość drewna połączona z oryginalną, mocną kolorystyką, czy też fakturą kamienia daje w rezultacie modną kombinację do nowoczesnych wnętrz. Producenci zadbali o to, abyś miał z czego wybierać. Lakier, folia, fornir, lite drewno to materiały, które stanowią szeroką bazę, dopasowaną do Twoich potrzeb. Często zdarza się, że choćby kilka elementów wykonanych w pastelowym kolorze, przełamuje chłód bieli, dodając kuchni wyrazu.

Stosowane w nowoczesnych kuchniach płyty meblowe, imitują czasami swoim wybarwieniem lite drewno. Charakterystyczne żłobienia (poziome i pionowe) łudząco oddają fakturę dębu, jesionu, buku, tworząc przyjemny, ciepły klimat wnętrza. Bezuchwytowy system otwierania to modne rozwiązanie dzięki któremu powierzchnia frontów zostaje niczym niezakłócona.

A czy Ty już wiesz, jak powinna wyglądać Twoja wymarzona kuchnia? Puść wodze fantazji i zaprojektuj przestrzeń, w której poczujesz się wyjątkowo. Nie wiesz na co się zdecydować? Skonsultuj się z naszymi specjalistami od urządzania wnętrz i wybierz rozwiązania idealnie pasujące do Twoich potrzeb, oczekiwań i charakteru! Nasi eksperci czekają pod numerem telefonu: 12 399 40 00!