17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić małą kuchnię z wyspą? Na co zwrócić uwagę?

Wyspa kuchenna znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków. Jak zmieścić ją do małej kuchni? Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, także w kuchni metraż ma znaczenie. W sposób znaczący wpływa on bowiem na możliwości aranżacyjne, w wielu przypadkach decyduje również o konieczności zrezygnowania z niektórych rozwiązań. Czy podobnie może być z wyspą?

Udostępnij:
Jak urządzić małą kuchnię z wyspą? Na co zwrócić uwagę?

Wyspa jako blat roboczy

Właściciele małych kuchni często muszą zmagać się z ograniczoną liczbą blatów, na których mogliby przyrządzać posiłki. Rozwiązaniem tego problemu okaże się właśnie wyspa. Warto na nią postawić zwłaszcza wówczas, gdy kuchnia jest połączona z salonem. Wyspa w skuteczny sposób rozdzieli oba pomieszczenia, a przy okazji ułatwi gotowanie.

Oczywiście wiele zależy od tego, na jaką dokładnie konstrukcję zdecydujemy. Jako blat doskonale sprawdzają się wyspy szerokie i długie. Oczywiście muszą one zostać dobrze wpasowane w pozostałe meble. Z tego też względu specjaliści zalecają, by wyspy montować w kuchniach, których układ mebli przypomina literę L bądź U.

Jeśli metraż nie jest duży, sporym zagrożeniem podczas aranżacji takich pomieszczeń jest ich niepotrzebne zastawienie. Blat roboczy w takiej sytuacji, zamiast pomagać, tylko przeszkadza. Znacznie utrudnia on bowiem poruszanie się. Jak tego uniknąć? Poprzez odpowiedni rozplanowanie położenia wyspy. Jak wskazują specjaliści, odległość między nią a pozostały szafkami powinna wynieść przynajmniej około 100 cm. A najlepiej 120 cm. Dzięki temu „operowanie” w kuchni nie będzie wiązało się z ciągłym wpadaniem na szafki i szuflady.

Jeśli wyspa ma przede wszystkim służyć jako blat, powinno znaleźć się na niej pełne wyposażenie wykorzystywane podczas przyrządzania posiłków. Między innymi noże, deski do krojenia, obieraczki, sitka oraz sztućce. Dzięki temu spełni ona wszystkie pokładane w niej nadzieje.

Twoja kuchnia Olivia Soft

Twoja kuchnia Olivia Soft

Kuchenka czy zlew na wyspie w kuchni ?

Oczywiście wyspa-blat nie jest jedynym rozwiązaniem, na jakie możemy zdecydować się w małej kuchni. Często jest to także miejsce, w którym montowane są zlewy lub kuchenki. Wyspa stają się wtedy centralnym punktem w kuchni. Jakie rozwiązanie okaże się lepszym wyborem?

  • Wyspa z kuchenką – żeby można było ją zamontować, konstrukcja musi być nieco większa od wspomnianego wcześniej blatu. Zwłaszcza gdy szerokość kuchenki wynosi 60 cm. Do tego wszystkiego należy dodać wolne miejsce po obu stronach, najlepiej około 30-40 cm. Biorąc to pod uwagę, taka wyspa kuchenna zając może sporo miejsca. Warto więc zastanowić się, czy jej postawienie jest w ogóle możliwe.

Z różnych względów na takich wyspach najlepiej sprawiają się płyty indukcyjne. Często są mniejsze niż tradycyjne kuchenki, a przy okazji zapewniają bardzo skuteczne, wygodne działanie, dzięki któremu gotowanie okaże się niezwykle przyjemne.

  • Wyspa ze zlewem – będzie to rozwiązanie nieco mniej problematyczne. Między innymi dlatego, ze zlewy przeważnie są znacznie węższe. Zwłaszcza jednokomorowe. Oczywiście pozostaje kwestia doprowadzenia wody i zamontowania odpływu. Jeśli jednak uporamy się z wszystkimi pracami montażowymi, zyskami wygodne miejsce do zmywania, z dala od kuchenki i blatów roboczych.

Kuchnia nie może obejść się również bez okapu, który dobrze jest zamontować nad wyspą, jeśli zdecydowaliśmy się na opcję numer 1. Szczególnie popularne są modele designerskie, wyróżniające się ciekawą budową i sprytnie dobraną kolorystyką. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, dlatego nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego produktu.

Jak urządzić wyspę kuchenną połączoną ze stołem?

W niewielkiej kuchni bardzo ciekawym rozwiązaniem okaże się postawienie niewielkiej wyspy, a obok niej stoły jadalnego. Gwarantuje ono szereg korzyści. Zyskujemy bowiem przestrzeń, na której zmieści się więcej osób (przydatne podczas rodzinnych obiadów bądź imprez w sporym gronie), a także większą swobodę podczas przyrządzania posiłków. Niewielka wyspa połączona ze stołem sprawdzi się jako blat roboty lub do „składowania” potraw i napojów. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby znalazł się na niej zlew bądź kuchenka.

Stół nie musi być na stałe przytwierdzany do wyspy. Wystarczy go odpowiednio przystawić. Do tego dojść mogą krzesła i tyle – funkcjonalna jadalnia gotowa. Warto zadbać o to, aby wyspa była nieco wyższa niż stół. Zwłaszcza gdy ma ona posłużyć do przyrządzania posiłków lub zmywania. W ten sposób unikniemy bowiem ciągłego brudzenia stołu. On sam natomiast nie będzie wpływał na rzeczy znajdujące się na blacie.

Twoja kuchnia Kamduo ML

Twoja kuchnia Kamduo ML

Wyspa kuchenna jako barek

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie wyspy w niewielkiej kuchni jest stworzenie z niego funkcjonalnego barku, w którym znajdzie się butelki z winem, whisky lub innymi napojami. Oczywiście wymaga to specjalnego projektu, który zakładać będzie specjalne otwory bądź półeczki, na których umieścimy wspomniane trunki. Doskonale w tym celu sprawdza się chociażby wyspa drewniana, która okaże się nie tylko wygodna, ale też bardzo atrakcyjna pod względem wizualnym. Drewniane konstrukcje pozwalają ożywić każde pomieszczenie. Zwłaszcza gdy ich zostanie odpowiednio dopasowany do pozostałych mebli.

Oczywiście barek nie służy wyłącznie do przechowywania. To miejsce, przy którym odbyć się może niejedna impreza. Żeby jednak wspólne przesiadywanie przy wyspie było wygodne, powinna dysponować ona odpowiednimi wcięciami, które zapewnią wystarczającą ilość miejsca na nogi. Przydadzą się również krzesła dopasowane pod względem wysokości. Doskonale sprawdzają się między innym charakterystyczne, barowe hokery.

Aneks kuchenny bądź pełnoprawna kuchnia z wyspą nabiera zupełnie innego znaczenia. Staje się miejscem, w którym można wygodnie gotować, spożywać, a także imprezować. Należy jednak pamiętać, że jej aranżacja zależy nie tylko od rodzaju samej wyspy, ale też stylu całego pomieszczenia.

W jaki sposób więc urządzić małą kuchnię, by wszystkie zastosowane rozwiązania tworzyły jedną, spójną całość? Przy małym metrażu dobrze jest zadbać o to, aby pomieszczenie zostało skutecznie doświetlone, najlepiej przez promienie słońca wpadające przez okna. Zrezygnuj więc z grubych, ciężkich zasłon na rzecz lekkich firanek lub żaluzji.

Ściany powinny zostać natomiast pomalowane na jasny kolor, na przykład beżowy. Dzięki temu kuchnia nabierze przestrzeni. Pozostanie przy lekki kolorach pozwoli utrzymać niezwykle atrakcyjny, nowoczesny styl aranżacyjny. Podobnymi odcieniami wyróżnia się styl prowansalski. W jego przypadku istotną funkcję spełniają materiały naturalne, a zwłaszcza drewno. Jasne, drewniane blaty oraz dodatki zagwarantują prawdziwy efekt WOW.

Oczywiście nic nie stroi na przeszkodzie również ku temu, aby eksperymentować z ciemnymi odcieniami. Nie powinny być one jednak dominujące, ponieważ sprawią, że pomieszczenie stanie się ciasne, co z pewnością nie będzie sprzyjało odpoczynkowi.

Kuchnia w bloku lub w małym domu nakłada na nas sporo ograniczeń, przez które musimy szukać sprytnych rozwiązań pozwalających na wykorzystanie każdego skrawka wolnej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że atrakcyjna, nowoczesna aranżacja takiego pomieszczenia jest niemożliwa. Co więcej, znaleźć w niej może się także wyspa i wiele innych ciekawych rozwiązań. Wystarczy tylko wszystko należycie zaplanować i umiejętnie wdrożyć w życie.

Meble do kuchni