17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

W wielu mieszkaniach metraż kuchni nie jest zbyt duży, przez co pomieszczenie to jest dość trudne w aranżacji. Kuchnia powinna być ergonomiczna, wygodna, ale też urządzona w sposób estetyczny i zgodny z gustem domowników. Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Udostępnij:
Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Jak umeblować małą kuchnię? 

Mała kuchnia nie musi być niewygodna i ciasna – to kwestia odpowiedniej aranżacji niewielkiego wnętrza, które musi być wyposażone w szereg sprzętów oraz mebli. By odpowiednio zaaranżować małą przestrzeń kuchenną, warto zacząć od:

  • Rozplanowania mebli i urządzeń – jeśli kuchnia jest bardzo wąska, najlepiej zdecydować się na szafki wyłącznie wzdłuż jednej ściany. Przy kwadratowym kształcie pomieszczenia, szafki mogą zostać rozmieszczone na dwóch lub nawet trzech ścianach. Jeśli natomiast kuchnia jest otwarta na salon, warto rozważyć zastosowanie tak zwanej wyspy kuchennej na styku kuchni i salonu. Wyspa ta może pełnić także rolę stołu i miejsca do przyrządzania posiłków lub przechowywania naczyń. 

  • Wyboru estetyki wnętrza – w małych kuchniach doskonale sprawdzą się nowoczesne meble i zabudowy wykorzystujące każdy zakamarek. Jeśli to możliwe, warto zdecydować się na wiszące szafki aż do sufitu – na najwyższych półkach można przecież trzymać przedmioty rzadziej używane, dzięki czemu na półkach, które są w zasięgu ręki będzie nieco luźniej. W małych kuchniach sprawdza się prosta, ponadczasowa estetyka i jasne kolory, które sprawiają, że wnętrze wydaje się przestronne. 

  • Zaplanowania miejsca na urządzenia AGD – dobry projekt kuchni uwzględnia ergonomię i tak zwany trójkąt roboczy, którego wierzchołki to kluczowe sprzęty w kuchni: lodówka, kuchenka oraz zlew. Punkty te nie powinny być od siebie przesadnie oddalone, ale też nie powinny bezpośrednio ze sobą sąsiadować. Optymalnym rozwiązaniem jest rozmieszczenie ich tak, by pomiędzy nimi znajdował się fragment blatu kuchennego. 

W małej kuchni rzadko kiedy uda się wygospodarować przestrzeń na tradycyjny stół z krzesłami. Jeśli jednak w mieszkaniu trudno o inne miejsce na stół jadalny, warto przemyśleć rozwiązania niestandardowe, a takim może być stół składany albo kuchenna wyspa z blatem, który może pełnić także funkcję stołu. Zazwyczaj wygodną opcją będą również składane krzesła. 

Kuchnia z kolekcji Semi Line marki Black Red White

Kuchnia z kolekcji Semi Line marki Black Red White

O czym należy pamiętać urządzając małą kuchnię? 

Aranżacja małej kuchni jest trudnym wyzwaniem i to nawet dla profesjonalistów, dlatego też trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, do których należą:

  • Jak największa ilość miejsca do przechowywania – w małych kuchniach warto wykorzystać każdy kąt i każdą ilość miejsca. Szafki wiszące można zamontować aż do sufitu, by wykorzystać dodatkowe miejsce do przechowywania. Ciekawym pomysłem mogą być też szuflady przypodłogowe, które ukryte są w cokołach szafek – pomieszczą płaskie przedmioty, jak choćby foremki do pieczenia, patelnia i tym podobne. 

  • Zagospodarowanie ścian – szczególnie nad blatem, ale też obok zabudowy na ścianach można rozplanować relingi z haczykami i półeczkami, na których pomieszczą się przyprawy, zioła, sztućce, ściereczki kuchenne i wiele innych przedmiotów. Zawieszenie ich na ścianie uwalnia miejsce na blacie i powoduje, że w szafkach także jest więcej miejsca na inne przedmioty. 

  • Nowoczesne szafki to najlepszy wybór – wszędzie tam, gdzie jest za ciasno na klasyczną szafkę, warto postawić na rozwiązania nieszablonowe. Nowoczesne meble kuchenne miewają drzwiczki przesuwane lub otwierane bez uchwytów, a także podnoszone w górę. Wewnątrz szafki narożnej może być obrotowa półka albo nawet narożne szuflady. Sprawdzą się też wysuwane szafki cargo, które zapewniają komfortowy dostęp do całej zawartości. 

  • Sprzęt AGD nie musi być pełnowymiarowy – w ofercie wielu marek bez problemu można znaleźć urządzenia kuchenne w mniejszych rozmiarach, które idealnie sprawdzą się w małej kuchni. Zamiast zmywarki o szerokości 60 cm, można wybrać model o szerokości 45 cm, a płyta grzewcza także nie musi mieć standardowej szerokości, gdyż z łatwością można kupić wersję dwupalnikową albo nawet mobilną kuchenkę elektryczną, którą w razie potrzeby można przenieść lub schować. 

By mała kuchnia nie wydawała się ciasna, warto postawić na jasne kolory – na przykład na białe szafki z drewnianym blatem albo na jasne szafki wiszące, a ciemniejsze szafki dolne. Możliwości i kombinacji kolorystycznych jest wiele. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie i to zarówno sztuczne, jak i naturalne. Jeśli w kuchni jest okno, warto je odsłonić, zastosować żaluzje lub lekką roletę a nie ciężkie i przytłaczające zasłony. 

Jak wykorzystać całą wolną przestrzeń w małej kuchni? 

W małej kuchni warto wykorzystać całą dostępną przestrzeń, ale jak to zrobić? Warto zacząć od przemyślanego projektu mebli, a później zadbać również o detale. Zamiast pozostawiać niewykorzystaną przestrzeń, warto myśleć nieszablonowo – jeśli nawet w danym miejscu nie zmieści się standardowa szafka, to może uda się umieścić tam wysuwany wózek kuchenny albo rozwiesić haczyki, na których można będzie przechowywać ścierki lub naczynia. 

By zwolnić nieco miejsca na blacie kuchennym, warto wykorzystać do przechowywania także kuchenny parapet. To świetne miejsce nie tylko na kwiatki, ale też na świeże zioła, miskę z owocami, książki z przepisami i wiele innych elementów. Nawet boczne krawędzie szafek, które kończą linię zabudowy, można wykorzystać przykręcając do nich uchwyty na kuchenne akcesoria. Jeśli pomiędzy szafkami, a ścianą pozostała niewykorzystana przestrzeń, w której nie zmieści się już szafka, można wykorzystać ją jako schowek na większe deski, stolnicę i tym podobne przedmioty. Sposobów na zagospodarowanie każdego centymetra w małej kuchni jest wiele, a każde pomieszczenie ma swoją specyfikę, dlatego też warto przeglądać różne aranżacje, a z pewnością uda się podpatrzeć ciekawe pomysły i urządzić własną kuchnię jeszcze wygodniej i bardziej funkcjonalne. 

Kuchnia z kolekcji Junona marki Black Red White

Kuchnia z kolekcji Junona marki Black Red White

Jakie meble do małej kuchni w bloku? 

Umeblowanie małej kuchni to kwestia, która decyduje o wygodzie i ergonomii we wnętrzu, ale też o jego estetyce. Nie każda aranżacja kuchenna sprawdzi się, gdy kuchnia jest wąska i niewielka. Jakie meble wybrać?

  • Zabudowę kuchenną z szafek systemowych – bardzo wszechstronne rozwiązanie. W kolekcjach tego typu zazwyczaj można znaleźć kilkadziesiąt szafek do wyboru, które można dowolnie ze sobą zestawiać. 

  • Meble składane i mobilne – wszędzie tam, gdzie ważne jest jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, warto postawić na meble składane (np. składany stół i krzesła) albo mobilne (np. wózek kuchenny na różnorodne naczynia lub produkty spożywcze, który można dowolnie przesuwać i przestawiać). 

  • Zamknięte szafki – zamiast otwartych półek i widoku na przedmioty poustawiane na wierzchu o wiele lepszą opcją będą szafki zamknięte, które zapewnią efekt ładu i uporządkowania w małej kuchni.

  • Różnorodne uchwyty i akcesoria, które pozwolą lepiej zagospodarować przestrzeń – np. uchwyty na kieliszki pod szafkami wiszącymi, ścienne haczyki na kubeczki i tym podobne.

Czego nie umieszczać w małej kuchni?

Gdy przestrzeń kuchenna jest niewielka, warto dobrze ją zagospodarować, ale też nie można przesadzać z zabudową każdego wolnego centymetra, by uniknąć efektu ciasnoty. Tym, czego lepiej unikać w małej kuchni jest:

  • Duży stół z klasycznymi krzesłami – zamiast tego lepiej wybrać nowoczesny i nieduży stolik z taboretami, które można wsunąć pod jego blat, gdy nie są używane albo składany stół oraz składane krzesła. 

  • Bardzo dużej lodówki – a szczególnie dwudrzwiowych konstrukcji side by side, które zajmują mnóstwo miejsca i bardzo rzucają się w oczy. 

  • Ciężkich zasłon – przytłoczą okno, ograniczą ilość dziennego światła w pomieszczeniu i sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało ciaśniejsze. 

Oczywiście w małej kuchni nie należy również przesadzać z dodatkami i kolorami. Chcąc urządzić niewielką przestrzeń kuchenną, należy starannie dobierać każdy mebel i każdy detal. Kolor, jaki sprawdzi się doskonale to biel, krem, ale też odcienie drewna i inne barwy – ważne, by wnętrze pozostało w miarę jasne, co zapewni mu wizualny efekt przestronności.

Zobacz meble do kuchni