17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?

Sielska i ponadczasowa estetyka wiejska cieszy się niesłabnącą popularnością. Wiele osób decyduje się na urządzenie kuchni właśnie w tym stylu. Kuchnie w wiejskim klimacie są przytulne i od razu kojarzą się z domowym ciepłem, rodziną i przyjemną atmosferą. Jak zaaranżować kuchnię wiejską?

Udostępnij:
Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?

Meble kuchenne w stylu wiejskim 

Tradycyjne kuchnie wiejskie były aranżowane przy użyciu mebli drewnianych. Gdy budżet był skromny, meble te miały bardzo prosty charakter, a niejednokrotnie ich wykonaniem lub choćby wykończeniem trudzili się sami domownicy lub zaprzyjaźniony rzemieślnik. Gdy środki na to pozwalały, meble do kuchni wiejskiej były robione na zamówienie z drewna i mogły mieć nieco bardziej ozdobny charakter.

Trudno wyobrazić sobie wiejską kuchnię bez kredensu. To mebel, który od razu kojarzy się z kuchnią w domu na wsi – jego pojemne półki pomieszczą stołową zastawę, a otwarta część to idealna przestrzeń na wyeksponowanie pięknej patery na ciasto, ozdobnej tacy i tym podobnych przedmiotów. Kredens może przylegać do ciągu szafek kuchennych albo ozdobić inną ze ścian z pomieszczeniu. Powinien być wykonany z drewna, ozdobny i dopasowany do pozostałych elementów wystroju.

W kuchniach wiejskich bardzo często pojawiają się również elementy takie, jak ścienna półka na talerze – służy do eksponowania najpiękniejszych talerzy spośród domowej kolekcji. Półka tego rodzaju często bywa wyposażona również w haczyki na kubeczki albo w niewielkie szuflady na drobiazgi. W aranżacjach kuchennych o estetyce wiejskiej często stosowane są także kuchenne stoły i krzesła, które w codziennym zastosowaniu poszerzają strefę roboczą, ale też mogą pełnić rolę jadalni. Stół do wiejskiej kuchni powinien mieć tradycyjny kształt i być wykonany z drewna. Sporo modeli o tej estetyce jest wyposażonych w pojemną szufladę, która pomieści sztućce lub inne akcesoria kuchenne.

Szafki do wiejskich kuchni mają zazwyczaj drewniane fronty, choć bywają również malowane na kryjący kolor. Niejednokrotne meble te są celowo przecierane i postarzane, dlatego też kuchnia wiejska stale wygląda efektownie – zarówno wówczas, gdy dopiero się ją urządzi, jak również później, gdy meble faktycznie zostaną nadgryzione zębem czasu. Subtelne rysy i przetarcia nie są w tym wypadku problemem, a wprosi przeciwnie – dodają wnętrzu autentyczności. Przy wyborze mebli do kuchni wiejskiej, warto pamiętać o tym, by choć część z nich posiadała przeszklone drzwiczki i to najlepiej ze szprosami.

Choć w tradycyjnych kuchniach wiejskich stosowane były najczęściej kuchnie węglowe lub opalane drewnem, dziś raczej mało kto decyduje się na takie rozwiązanie. Jeśli jednak ma to być kuchnia w domu jednorodzinnym, a nie w bloku, to i dziś produkowane są kuchnie i kuchenki tego rodzaju. Wygodniejsza w codziennym użytkowaniu będzie jednak kuchnia gazowa lub innego typu, a jej zwieńczeniem powinien być ozdobny, niezabudowany okap kuchenny.

Kolekcja Country

Kolekcja Country

Do jakiego wnętrza pasuje kuchnia w stylu wiejskim? 

Meble kuchenne w stylu wiejskim doskonale prezentują się w kuchniach urządzonych właśnie w tym stylu, ale pasują też do wnętrz łączących w sobie trendy wiejskie i skandynawskie, a także do romantycznych kuchni angielskich lub prowansalskich.

Decydując się na aranżację kuchenną w stylu wiejskim, warto jednak utrzymać podobną estetykę także w innych pomieszczeniach. Idealnie, gdy cały dom lub mieszkanie tworzy harmonijną i spójną przestrzeń. Każde wnętrze ma oczywiście swoją specyfikę i może różnić się od innych pomieszczeń pod względem detali, a nawet kolorystyki, ale warto postawić na jeden motyw przewodni i konkretny styl, który będzie konsekwentnie powtarzany także w innych wnętrzach. Z kuchni wiejskiej można przechodzić do jadalni lub salonu o zbliżonej estetyce i tak dalej.

Kuchnia wiejska to świetny wybór dla wszystkich miłośników sielskiej estetyki, domowego ciepła i domowych potraw. Kuchnia w tym stylu nawiązuje do sentymentalnego wyobrażenia o domku na wsi, w którym czas płynie spokojnie, a zapach świeżo upieczonego ciasta wita wszystkich już od progu.

Jakie kolory ścian do wiejskiego stylu? 

Estetyka wiejska w kuchni wymaga pewnej konsekwencji, ale też doboru odpowiednich mebli, kolorystyki i dodatków. By meble kuchenne o wiejskim stylu dobrze prezentowały się w pomieszczeniu, warto zastosować dość neutralne odcienie ścian. Kolory, które sprawdzą się najlepiej to:

  • Biały i kremowy – kolory te bardzo często są stosowane we wnętrzach o estetyce wiejskiej. Kolor biały kojarzy się z czystością i świeżością, a bielenie ścian w dawnych latach było zdecydowanie tańsze niż ich malowanie na inne kolory. Dziś również kolor biały i kremowy są podstawą wielu kuchennych aranżacji w wiejskim stylu.
  • Beż i szarość – różne odcienie tych kolorów doskonale komponują się z estetyką wiejską, pasują zarówno do drewnianych, jak i do białych mebli. Na tym tle każdy inny kolor będzie prezentował się bardzo dobrze i wyraziście.
  • Ceglany – najlepiej w formie ceglanej ściany. To świetne uzupełnienie kuchennej aranżacji w wiejskim stylu.

W kuchniach wiejskich meble bywają dość masywne, a spora część szafek ma przeszklone lub otwarte półki, co mogłoby powodować wrażenie chaosu, jeśli ściany również byłyby wykończone wielobarwnymi płytkami lub krzykliwymi panelami ozdobnymi. Z tego względu to właśnie barwy neutralne, jak biel, beż, szarość i cegła najlepiej pasują do wiejskich aranżacji.

Co powinno mieć kuchnia w stylu wiejskim? 

Chcąc zaprojektować wiejską kuchnię w domu lub mieszkaniu, nie wystarczy sięgnąć po odpowiedni kolor farby i szafki w tym stylu. Kluczowe są także inne elementy wystroju, a także różnego typu dekoracje i dodatki. W wiejskiej kuchni zdecydowanie powinny znaleźć się następujące elementy:

  • Niezabudowany, ozdobny okap – w kuchniach wiejskich często bywa on bardzo mocnym elementem aranżacji. Może to być okap oferujący również miejsce na zaczepianie poręcznych akcesoriów lub z wkomponowaną w niego półką na przyprawy.
  • Szafki z przeszkleniami i otwarte półki – styl wiejski jest z założenia prosty, ale też na swój sposób dekoracyjny. Ozdoby w wiejskiej kuchni mają jednak w dużej mierze charakter użytkowy. Najlepszą dekoracją kuchni wiejskiej będą efektowne talerze, ładny imbryk, zdobiona patera na ciasto i tym podobne przedmioty, które nie powinny być ukryte głęboko w szufladach, ale wyeksponowane na otwartych półkach lub w przeszklonych szafkach.
  • Karnisz z firankami i zasłonami lub zazdrostkę – w kuchni wiejskiej nie sprawdzą się nowoczesne rolety lub żaluzje. Okno powinny wieńczyć firany do kuchni, zasłony i karnisz – najlepiej drewniany, nawiązujący do kolorystyki mebli. Alternatywą dla firan i zasłon może być zazdrostka – niewielka firanka montowana mniej więcej w połowie okna – raczej dekoruje niż zasłania widok.
  • Wyeksponowane akcesoria kuchenne – w kuchni wiejskiej tętni życie, często się gotuje i przyrządza wypieki. Z tego względu liczne akcesoria potrzebne są pod ręką. Pod szafkami wiszącymi można zamontować uchwyty na garnuszki i chochelki, a na wolnej ścianie można odwieszać patelnie i inne naczynia.

Domowy charakter kuchni wiejskiej wynika z jej autentyczności. Nie jest to miejsce, które musi być urządzone podręcznikowo. Ważniejsza jest wygoda domowników, łatwy dostęp do często używanych przedmiotów i miła atmosfera, dlatego też w kuchniach wiejskich nie brak przedmiotów przechowywanych na widoku oraz różnorodnych dekoracji i detali.

Jakie dodatki do wiejskiego stylu? 

Estetyka wiejska bywa prosta, ale to nie oznacza, że jest pozbawiona detali. Nie wystarczy pomalować ściany na jasny kolor i kupić szafki kuchenne w wiejskim stylu, by kuchnia autentycznie przypominała wiejskie wnętrze. Kluczowe bywają również dodatki. Część z nich można kupić, a część zrobić.

  • Zioła – zarówno świeże jak i suszone są nieodłącznym elementem wiejskiej kuchni. Suszone pęki można wieszać na specjalnych haczykach pod sufitem lub przy ścianie. Świeże warto wyeksponować na parapecie kuchennym lub na stole – koniecznie w ładnych doniczkach.
  • Emaliowane naczynia i akcesoria – w kuchni wiejskiej doskonale prezentują się żeliwne rondle i patelnie, porcelanowe naczynia do serwowania oraz emaliowane garnki, garnuszki i przybory kuchenne. Zamiast chować te rzeczy do szafek, można zamienić je w kuchenną dekorację. Na ściennych haczykach można zawieszać chochelki, łyżki cedzakowe i garnuszki emaliowane, a nawet rondelki.
  • Drewniane deski – a także drewniane łyżki i inne akcesoria. Można przechowywać je na wierzchu, gdyż i tak są często używane, a doskonale wpisują się w estetykę wiejskiej kuchni.
  • Ozdobne ściereczki i wyszywanki – w tradycyjnych kuchniach wiejskich zwykło się dekorować wnętrza przy pomocy ozdobnych ściereczek i wyszywanek. Haftowane były na nich kwiaty lub proste scenki z ludowym mottem lub przysłowiem. Dziś można podobne tekstylia kupić, zamówić albo spróbować swoich sił i wykonać je samodzielnie.
  • Dzbanki oraz wazony z kwiatami – zarówno żywymi, jak i suszonymi. Kwiaty, a w szczególności bukiety polnych roślin to nieodłączny element wiejskiego krajobrazu i wiejskiej kuchni. Motyw ten można również wykorzystać w innych miejscach – na przykład sięgając po obrus w kwiaty lub po ściereczki kuchenne w kwiatowy deseń.

W kuchni wiejskiej nie może zabraknąć odpowiednich mebli i detali. Każdy element wystroju, jak stół i krzesła do kuchni, szafki, kolor ścian, a nawet urządzenia AGD warto dobrać tak, by pasowały do wiejskiego, sielskiego i domowego wystroju, a aranżacja będzie spójna i autentyczna.

Meble do kuchni