Bieżnik na ciemny stół: dlaczego to dobry pomysł?
Bieżnik na niewielkie ławy, stoliki lub sporych rozmiarów stoły rozkładane to piękna ozdoba, która pełni przy okazji funkcje praktyczne. Ten wąski kawałek tkaniny układany jest zazwyczaj przez środek blatu. Stanowi dzięki temu, w przeciwieństwie do obrusu, mniejszy element dekoracyjny. Jego zadaniem jest ochrona stołu przed zniszczeniami, zabrudzeniami czy porysowaniem.
Ciekawym wyzwaniem aranżacyjnym jest dopasowanie bieżnika do ciemnego stołu. Dlaczego warto wybrać ten typ ozdoby? Przede wszystkim dlatego, że bieżnik na ciemnym stole może pełnić różnorodne funkcje i świetnie podkreślać stylistykę danej przestrzeni. W pierwszej kolejności ten stylowy wyrób tekstylny ożywi wnętrze. Dzięki doborowi bieżnika, który kontrastuje z ciemnym wykończeniem blatu, możemy stworzyć interesujący efekt wizualny.
Ponadto bieżnik doskonale ochroni powierzchnię blatu. Dekorując nim stół, niestraszne stają się zarysowania czy ewentualne plamy. Co więcej, ten element jest łatwy w pielęgnacji i można wymieniać go zgodnie z aktualnym sezonem. Inny bieżnik trafia więc na stół w lecie, inny zimą, co doskonale urozmaica przestrzeń. Bieżnik nie zajmuje całej powierzchni stołu, więc wybierając taki element, masz pewność, że wyeksponujesz i podkreślisz przy okazji piękno swojego mebla.
Wybór koloru i wzoru bieżnika
Piękne ciemne stoły z krzesłami czy nawet większe stoliki kawowe potrzebują akcentów, które je ożywią. Dobrym pomysłem są ciekawie wykonane bieżniki. Bieżnik a ciemny stół – na jaki model się zdecydować? Oto kilka naszych propozycji:
-
Bieżnik w kontrastującym kolorze – biele, beże, szarości, delikatne róże czy wszelkie odcienie écru będą zawsze idealnie kontrastowały z ciemnym blatem stołu. Warto wybierać je wtedy, gdy chcesz nieco rozjaśnić wnętrze i ożywić aktualną aranżację.
-
Bieżnik lniany w stylu boho – rustykalne dodatki pięknie prezentują się na tle ciemnego blatu stołu. Ten naturalny materiał w ponadczasowym kolorze idealnie podkreśla urok wielu różnych aranżacji. Można go zastosować zarówno w stylu boho czy scandi, jak i klasycznym rustykalnym.
-
Bieżnik o ciekawym wzorze – interesujące wzornictwo doskonale przełamuje ciemne kolory. Wystarczy dobrać bieżnik w modne pasy (np. o różnej szerokości), zawsze modną kratę, urocze drobne printy lub też wzory kwiatowe, aby szybko odświeżyć aranżację.
-
Bieżnik w jednolitym ciemnym kolorze – połączenie ciemnego z ciemnym to klasyka w urządzaniu wnętrz. Modne granaty, intensywne butelkowe zielenie, a nawet antracyty będą doskonale korespondować z chętnie wybieranymi kolorami mebli – wenge czy czernią.
-
Jasny i kolorowy bieżnik – ciemny blat nierzadko potrzebuje natychmiastowego rozjaśnienia. Świetną opcją będą tu bieżniki wykonane w jaśniejszych kolorach. Czerwienie, pomarańcze, żółcie, jaśniejsze odmiany zieleni czy brązu to dobry wybór do wielu przestrzeni.
Jak prawidłowo układać bieżnik na stole
Jak się okazuje, ułożenie bieżnika na stole ma kolosalne znaczenie w kontekście estetyki, ale i użyteczności tego elementu. Klasycznym i często stosowanym rozwiązaniem jest położenie bieżnika w prostej linii wzdłuż stołu. Takie ustawienie podkreśli prostą, a zarazem wyjątkowo elegancką aranżację. Dla fanów przełamywania schematów ciekawym sposobem może okazać się ułożenie bieżnika na skos. To znacznie ożywia przestrzeń i nadaje jej odrobinę pożądanego dynamizmu.
Inną opcją na ciemny stół jest wprowadzenie dwóch bieżników, które przecinają stół nie wzdłuż, a wszerz. Dzięki temu uzyskasz przestrzeń do ustawienia kompletu zastawy dla czterech osób. Takie bieżniki pełnią rolę serwet czy klasycznych podkładek na stół. Oczywiście dwa bieżniki nie muszą być ułożone tylko równolegle. Można umieścić je na krzyż lub pod skosem. Każda taka odmiana będzie wprowadzała do wnętrza nieco ożywienia.
Jak prawidłowo dobrać i ułożyć bieżnik na stole? Przede wszystkim warto zachować pewne proporcje. Przykładowo, na szerokim stole źle prezentowały się będą bieżniki zbyt wąskie i za krótkie. W kwestii długości bieżnika panuje pełna dowolność. Producenci udostępniają więc zarówno modele idealnie skrojone na potrzeby danego stołu (długość blatu + 30-40 cm), jak i rozwiązania, które dzięki swojej długości układają się na podłodze. Takie dłuższe bieżniki są chętnie wybierane na większe uroczystości, ponieważ dają świetny efekt wizualny.
Bieżnik jako dekoracja stołu
Dekorowanie stołu można wykonać na różne sposoby. Sprawdzą się tu świeże kwiaty w wazonie, idealnie dobrana zastawa, piękne świeczniki, ozdobne serwety albo stylowe bieżniki, które zachwycają ciekawym wzornictwem, unikalną kolorystyką czy oryginalnymi fasonami. Z tego względu bieżniki stanowią bardzo ważny element ozdobny i zdecydowanie warto wpisać je do każdego wnętrza.
Bieżnik świetnie personalizuje całą dekorację. Wybierając ulubione kolory i wzory, tworzysz indywidualny styl wnętrza i podkreślasz unikalność swojej przestrzeni. Ponadto tego typu tekstylia dodają wyjątkowy koloryt w salonie czy jadalni. Co ważne, pięknie eksponują też sezonową dekorację, szczególnie jeśli dobierasz bieżniki do aktualnej pory roku.
Dobrze dopasowany bieżnik to także dopełnienie dla ulubionej zastawy stołowej. Dzięki niemu Twoje wnętrze odznacza się dużą spójnością i wyrafinowanym charakterem. Eleganckie tekstylia nie wychodzą z mody, a przy tym zawsze wprowadzają ład i harmonię do danej przestrzeni.
Jak dostosować bieżnik do różnych okazji i pór roku
Bieżnik a aranżacja przestrzeni względem pór roku czy nadchodzących świąt to aspekt, który zachwyci każdego fana unikalnych dekoracji. Oto kilka pomysłów na każdą porę roku:
-
Bieżnik na wiosnę – wiosenne tekstylia muszą odwoływać się do wszystkiego, co najlepsze w tej porze roku. Kwitnące kwiaty, pięknie zielone liście, gałązki drzew, delikatne kolory, np. pastele, a także motywy wielkanocne to główne lejtmotywy, które dominują w tego typu stylistyce. Aranżując ciemny stół, warto pamiętać, że taka kolorystyka będzie świetnie rozjaśniała całość!
-
Bieżnik na lato – bieżniki dopasowane do letnich miesięcy mogą być podobne do tych, których używamy na wiosnę. Jeśli jednak chcemy wyraźnie zaakcentować zmianę pory roku, warto postawić na motywy roślinne (np. stokrotki, piwonie, modne liście monstery, bluszcz) czy nawet owocowe i warzywne. Lato to czas, gdy przyroda jest już dojrzała, więc bez problemu odnajdą się tu mocniejsze kolory: ciemne zielenie, mocne róże, turkusy czy letnie błękity.
-
Bieżnik na jesień – jesień przynosi ciepłą paletę kolorystyczną. Znajdziemy tu czerwienie, złota, żółcie, pomarańcze, a także brązy. Głównymi motywami są liście, dynie, jarzębina, kasztany czy żołędzie. Jesienne bieżniki zachwycają więc ciepłym i bardzo przyjemnym dla oka wzornictwem.
-
Bieżnik na zimę – okres zimowy to przede wszystkim magiczny czas świąteczny. Ciemniejsze lub jaśniejsze bieżniki z motywem gwiazdek, płatków śniegu, kwiatów tzw. gwiazdy betlejemskiej czy zaśnieżonych wiosek to piękna klasyka. Czerwień połączona z bielą i zielenią, ale także złoto czy srebro to kwintesencja tego okresu.
Zależność między bieżnikiem a kolorem stołu jest ważna w dekoracji wnętrza! Jeśli w Twoim salonie lub jadalni stoi elegancki ciemny stół, masz do wyboru wiele opcji ciekawych tekstyliów.
Doposażasz wnętrze i szukasz stołów, ław szklanych, stolików kawowych lub praktycznych ław rozkładanych? Zajrzyj do naszego internetowego salonu meblowego i dobierz meble, które zaskoczą Cię najlepszym designem!