Samodzielne tapicerowanie krzesła – czy warto?
Alternatywą dla zakupu nowych krzeseł tapicerowanych oraz dla oddania starych do tapicera, jest samodzielna zmiana tapicerki. Warto rozważyć taką opcję i to w wielu sytuacjach:
-
Gdy design krzeseł tapicerowanych nie pasuje do wystroju – po remoncie wnętrze ma zupełnie nowy charakter, a stare krzesła zupełnie do niego nie pasują. Jeśli jest to kwestia koloru i sposobu wykończenia tapicerki, to wystarczy wymienić ją na nową zamiast kupować nowe krzesła.
-
Gdy tapicerka zniszczyła się – jeśli krzesła są poza tym w bardzo dobrym stanie, żal byłoby się ich pozbywać. Samodzielne odnowienie tapicerki, a nawet jej ozdobne pikowanie nie jest wcale trudne.
-
Gdy priorytetem jest niski koszt odmiany krzesła – posiadasz krzesła tapicerowane na gładko, a podobają Ci się pikowane? Zamiast kupować nowe lub korzystać z usług tapicera, możesz zmodyfikować te meble samodzielnie – to spora oszczędność.
Samodzielna wymiana lub modyfikacja tapicerki na krzesłach może wydawać się trudnym przedsięwzięciem. Okazuje się jednak, że wystarczy kilka akcesoriów, dobrej jakości tacker, śrubokręt, nożyczki, młotek i materiały tapicerskie, by poradzić sobie z tym zadaniem we własnym zakresie. Nie dość, że efekt może być zaskakująco dobry, to jeszcze będzie to niezbyt kosztowna metamorfoza krzeseł.
Krzesła tapicoerowane z kolekcji Jadik
Jak wymienić tapicerkę krzesła?
Krzesła tapicerowane dzielą się na modele, które mają wyłącznie tapicerowane siedzisko i na egzemplarze, które mają tapicerkę także na fragmencie oparcia. Sposób wymiany tapicerki jest jednak identyczny w obu przypadkach:
-
Należy zdemontować dotychczasową tapicerkę. W tym celu należy odkręcić siedzisko i oparcie. Tapicerka z pewnością będzie przybita zszywkami – można podważyć je śrubokrętem lub specjalnym narzędziem do usuwania zszywek tapicerskich. Gdy zostaną one usunięte, z łatwością można będzie zdjąć materiał obicia bez jego rozcinania, a także wyjąć gąbkę. To przydatna opcja, gdy wymienić chcemy wyłącznie jeden z elementów obicia (na przykład gąbkę) bez niszczenia całości. Jeśli wymiana ma być bardziej radykalna, można rozciąć tkaninę, wyjąć gąbkę, a dopiero potem odczepić zszywki, ale ostatecznie będzie z tym podobna ilość pracy.
-
Warto ocenić stan gąbki – szczególnie w siedzisku. Jeśli jest to stosunkowo nowy mebel, a gąbka nie kruszy się i nie jest uszkodzona, można ją zachować i wymienić wyłącznie tkaninę obiciową, co pozwoli na poczynienie oszczędności oraz spowoduje, że nie trzeba będzie docinać nowej gąbki na wymiar. Gdy krzesło jest niewygodne, gąbka zniszczona lub stara, warto zakupić nową gąbkę tapicerską, którą trzeba będzie dociąć na wymiar. Docinając gąbkę na siedzisko, należy uciąć ją z nadmiarem, by nieco wystawała poza element podtrzymujący – dzięki temu krawędzie nie będą wyczuwalne podczas siedzenia, a krzesło będzie wydawało się bardziej miękkie i wygodne.
-
Ocenić należy także stan elementu, który podpiera siedzisko lub oparcie – zazwyczaj jest to sklejka lub innego rodzaju płyta drewnopochodna. Gdy jest bez zarzutu, wystarczy oczyścić ją z resztek materiału i zszywek oraz wykorzystać ponownie. Jeśli jest połamana lub wyszczerbiona, warto zakupić nową – także trzeba ją będzie dociąć na wymiar.
Po rozmontowaniu elementów tapicerowanych w krześle i po wykonaniu oceny ich stanu, można będzie przystąpić do wymiany tapicerki. Gąbkę (wykorzystaną ponownie lub nową) należy nakleić na elementy podtrzymujące ze sklejki lub innego materiału. W tym celu można posłużyć się specjalnym klejem tapicerskim lub uniwersalnym do drewna. Gdy całość zwiąże, nadchodzi czas na tapicerowanie:
-
Materiał tapicerski warto kupić z lekkim zapasem, a szczególnie wówczas, gdy gąbka będzie wymieniana na grubszą niż domyślnie zastosowana.
-
Tkaninę warto ułożyć na gładkiej i czystej powierzchni prawą stroną do dołu. Na jej lewą stronę przykłada się gąbkę wraz z siedziskiem krzesła. Tkaninę należy naciągnąć równo, a następnie przytwierdzić zszywkami tapicerskimi od spodu (do podstawy krzesła). Nadmiar materiału można odciąć lub równo zawinąć i także zaczepić zszywkami.
-
Jeśli nowa tkanina tapicerska jest wzorzysta, a szczególnie we wzory geometryczne, należy upewnić się, że jest równo ułożona, a następnie kilkakrotnie weryfikować jej położenie względem gąbki, by nie okazało się, że została przytwierdzona krzywo – będzie to bardzo widoczne.
W powyższy sposób uzyskamy krzesło w nowej tapicerce, która będzie wykończona na gładko. Gdy zależy nam na jej efektownym pikowaniu, trzeba poświęcić na to przedsięwzięcie odrobinę więcej czasu, ale warto, bo pikowanie jest bardzo eleganckim akcentem, który pasuje do wielu różnorodnych aranżacji.
Krzesła pikowane – do jakich wnętrz pasują?
Zanim wykonasz pikowanie na posiadanych krzesłach, zastanów się, czy będą pasowały do istniejącego lub zaplanowanego wystroju wnętrza. Meble pikowane są bowiem eleganckie, ale też dość charakterystyczne. Z całą pewnością sprawdzą się w aranżacjach:
-
Glamour – pikowane krzesła, fotele i ławeczki są kwintesencją estetyki glamour, a szczególnie, gdy tapicerka jest lekko połyskująca lub aksamitna. Jeśli planujesz umeblować właśnie takie wnętrze, pikowanie krzeseł jest doskonałym pomysłem.
-
Skandynawskich – w wielu skandynawskich aranżacjach pojawiają się krzesła tapicerowane z pikowaniem, a szczególnie drewniane z tapicerowanym siedziskiem. Są one zazwyczaj utrzymane w dość neutralnej kolorystyce. W skandynawskich wnętrzach świetnie sprawdzą się drewniane krzesła z białą, szarą lub granatową tapicerką, ale inne kolory i subtelne wzory geometryczne też będą dobrym wyborem.
-
Prowansalskich i angielskich – romantyczne wnętrza w tym stylu również bywają aranżowane przy użyciu krzeseł tapicerowanych z pikowaniem. Jest ono jednak zazwyczaj bardzo subtelne, a tkaniny miewają jasny, pastelowy lub pudrowy odcień, a czasami bywają wzorzyste w desenie kwiatowe lub ornamentowe.
-
Retro – estetyka retro świetnie idzie w parze z pikowanymi krzesłami oraz fotelami. W tym wypadku sprawdzą się zarówno stonowane kolory tkanin, jak i materiały aksamitne, a także w kontrastowe paski i inne wzory.
Oczywiście pikowane krzesła mogą pasować także do wielu innych trendów, jak choćby do nowoczesnego, w stylu eko lub etno – to kwestia do indywidualnej oceny.
Kolekcja Moreno, Meble Krysiak
Jak zrobić pikowanie na materiale?
Pikowane krzesła i inne meble tapicerowane przygotowywane są w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, które dysponują odpowiednim zapleczem technologicznym, które pozwala na szybkie pikowanie różnorodnych powierzchni. Brak podobnego wyposażenia nie jest jednak przeszkodą – by wykonać pikowanie na krześle, wystarczą gwoździe tapicerskie i młotek albo tapicerskie guziki.
Najłatwiejszym do wykonania pikowaniem jest to przy użyciu gwoździ tapicerskich. Montuje się je dopiero na gotowym siedzisku – należy rozmieścić je według uznania i przybić przy pomocy młotka. Taki gwóźdź przebija gąbkę i przytwierdza się do podstawy siedziska, dzięki czemu w miejscu jego montażu powstaje efektowne wgniecenie. Gwoździe tapicerskie bywają srebrne lub złote, mogą zostać również obszyte materiałem. Zanim jednak zamówimy gwoździe tapicerskie, warto upewnić się jaka będzie ich długość i czy nie będą za krótkie – może się tak zdarzyć, jeśli zastosowano grubszą gąbkę w siedzisku i wówczas taki element nie będzie się trzymał na swoim miejscu.
Alternatywą dla gwoździ tapicerskich są guziki do tapicerowania. Montuje się je również na gotowym siedzisku, ale przed jego przytwierdzeniem do krzesła – w podstawie siedzenia należy wywiercić otwory, przez które zostanie przeprowadzona igła z grubszą nitką. Przy pomocy igły i nitki należy przebić się przez gąbkę i tkaninę oraz przewlec nitkę przez oczko guzika i z powrotem. Należy bardzo mocno docisnąć guzik oraz naciągnąć nitkę od spodu, by uzyskać efekt pikowania.
Bez względu na to, jaki sposób pikowania wybierzemy, dość istotne jest również to, by wybrać odpowiedni wzór pikowania i starać się tak rozlokować guziki lub gwoździe tapicerskie, by efekt był równomierny i estetyczny.
Krzesło pikowane – jaki wzór pikowania wybrać?
Przeglądając ofertę mebli z pikowaną tapicerką można z łatwością dostrzec, jak wiele różnych wzorów można uzyskać tą techniką. Który wybrać?
-
Pojedyncze pikowanie na środku tapicerki – bardzo subtelne rozwiązanie. Stosuje się wówczas jeden większy guzik tapicerski na samym środku siedzenia lub oparcia.
-
Kratka – wszystkie elementy pikowania są ułożone w liniach prostych w pionie i poziomie, dzięki czemu tworzą wzór kratki.
-
Romby – podobnie, jak w przypadku kratki, elementy pikowania są ułożone w liniach prostych w poziomie, a w pionie jedną linię tworzy co drugi rząd. W efekcie takiego rozmieszczenia elementów pikowanych, na tapicerce pojawia się wzór rombów.