Pokrowce na krzesła – zalety i wady
Krzesło o nieciekawej estetyce, z podniszczoną tapicerką lub z lekkimi uszkodzeniami może zostać łatwo odmienione i to wcale nie za sprawą wymiany tapicerki lub przemalowania siedziska, ale za sprawą pokrowca. Ten element jest w stanie wiele ukryć, ale też podkreślić szyk i elegancję wystroju. Pokrowce na krzesła nie bez powodu są tak często stosowane w hotelowych restauracjach, w salach bankietowych i weselnych i w wielu innych sytuacjach.
Jakie są zalety pokrowców na krzesła?
-
To tani sposób na odmianę aranżacji – pokrowiec może mieć niemal dowolny kolor i wzór, dzięki czemu do pomieszczenia wprowadzony zostanie wyraźny akcent kolorystyczny.
-
To sposób na odświeżenie wyglądu krzesła – nieładne siedzisko, poprzecierana tapicerka lub niemodny deseń na oparciu – to wszystko zniknie, gdy na krześle zostanie zastosowany pokrowiec.
-
To sposób na wprowadzenie elegancji i szyku do aranżacji – krzesła w ładnych pokrowcach wyglądają stylowo i elegancko.
-
To sposób na ochronę tapicerki przed zabrudzeniem – plamy z pokrowca będzie można o wiele łatwiej sprać niż z tapicerki.
Jakie są wady pokrowców na krzesła?
-
Pokrowiec zbiera kurz, brudzi się i plami, a szczególnie wówczas, gdy sięga aż do podłogi.
-
Pokrowce nie są tanie, gdy trzeba je kupić, a ich wykonanie może być kłopotliwe, gdy nie ma się odpowiednich umiejętności.
-
Pokrowiec sprawia, że krzesło wydaje się większe, przez co pomieszczenie może się wydawać przytłoczone.
Zastosowanie pokrowców na krzesła to świetne posunięcie w wielu sytuacjach. Oczywiście nie jest ono wolne od wad i nie do każdego pomieszczenia będą pasowały krzesła w pokrowcach, ale ogólnie to jest to ciekawa koncepcja, którą warto wziąć pod uwagę.
Jak uszyć proste pokrowce na krzesła?
Szycie pokrowców na krzesła wymaga choćby podstawowych umiejętności krawieckich, a także posiadania maszyny do szycia. Do wykonania pokrowca na krzesło trzeba również skompletować:
-
Wybraną tkaninę – najlepiej grubszą i o gęstym splocie. Nie powinna być to tkanina zbyt elastyczna i podatna na zaciągnięcia. Wzór i kolorystyka może zostać dopasowana do innych tekstyliów, jakie znajdują się we wnętrzu. Ilość tkaniny zależy od rozmiaru krzesła, ale można przyjąć, że w większości przypadków sprawdzi się 2 metry bieżące z belki o szerokości 160 cm.
-
Ostre nożyczki krawieckie, szpilki, nici o dopasowanym do tkaniny kolorze.
-
Maszyna do szycia.
Dysponując powyższym zestawem, można przystąpić do działania. By uszyć pokrowiec na krzesło, należy:
-
Wyciąć z tkaniny trzy pasy. Pierwszy na przód pokrowca – powinien być on o szerokości siedziska i oparcia, a o długości równej głębokości siedziska i wysokości oparcia z niewielkim zapasem. Drugi pas na tył pokrowca – jego szerokość będzie taka, jak na przód krzesła, a długość powinna równać się wysokości krzesła od podłogi do najwyższego punktu oparcia również z małym zapasem. Trzeci pas na dół pokrowca – jego szerokość powinna wynosić tyle, co wysokość krzesła od podłogi do siedziska, a długość powinna być równa obwodowi dolnej części krzesła z niewielkim zapasem. Jeśli pokrowiec ma mieć luźniejszy styl lub plisy dekoracyjne, należy zastosować naddatek tkaniny na szerokościach.
-
Szycie pokrowca należy zacząć od zszycia jego przodu i tyłu ze sobą. Najpierw materiał należy ułożyć na krześle i upiąć szpilkami, upewniając się, że został prawidłowo dopasowany. Kolejny krok to zszycie górnej krawędzi pokrowca. Potem przyjdzie czas na zszycie ze sobą boków pokrowca aż do punktu, w którym oparcie łączy się z siedzeniem.
-
Gdy górna część pokrowca jest zszyta, należy ponownie założyć materiał na krzesło, by upiąć do niego także dolne elementy, a następnie pozszywać.
-
Z pozostałej tkaniny warto dociąć również szarfy, którymi można będzie dekoracyjnie przewiązać pokrowiec na oparciu.
To najprostszy z możliwych pokrowców na krzesło, ale uszyć można również pokrowiec z gumką, z dekoracyjnymi plisami i kokardami i wiele innych – wszystko w zależności od posiadanych umiejętności krawieckich i od tego, co pasuje do wybranej aranżacji.
Kolekcja Krzesła Tapicerowane Jadik
Do jakich wnętrz pasują krzesła w pokrowcach?
Krzesło w pokrowcu wygląda elegancko i wytwornie, ale to nie oznacza bynajmniej, że będzie pasowało do każdej aranżacji. W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?
-
W aranżacjach romantycznych – pokrowiec na krześle doskonale prezentuje się we wnętrzach romantycznych, w których zastosowano wiele innych tekstyliów o zbliżonych kolorach. W takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie pokrowiec z dekoracyjną kokardą.
-
We wnętrzach Shabby Chic – często są one umeblowane i wyposażone w elementy, które wykonano samodzielnie. Pokrowce na krzesła świetnie pasują do tej estetyki i to zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym.
-
W aranżacjach prowansalskich – klimatyczne wnętrza w stylu prowansalskim mogą zyskać na elegancji, gdy wprowadzi się do nich krzesła w eleganckich pokrowcach.
-
We wnętrzach angielskich – wytworne wnętrza angielskie są również znakomitym tłem dla krzeseł w estetycznych pokrowcach.
-
W aranżacjach klasycznych – styl klasyczny doskonale współgra z eleganckimi krzesłami w pokrowcach.
Oczywiście to tylko kilka spośród wybranych stylów, do których pasować będą krzesła w pokrowcach. Meble udekorowane w ten sposób można jednak wprowadzić także do wielu innych aranżacji – na zasadzie interesującego kontrastu. Wszystko zależy od wystroju i fantazji domowników.
Jak zrobić pokrowiec na krzesło bez szycia?
Brak odpowiednich narzędzi krawieckich lub umiejętności manualnych powoduje, że wiele osób szuka sposobu na wykonanie pokrowca na krzesło bez szycia. Typowy pokrowiec musi jednak zostać uszyty, ale krzesło można przykryć także wykorzystując:
-
Długie bieżniki – ich szerokość powinna być równa szerokości krzesła, a długość pozwalać na przykrycie siedziska i oparcia oraz oparcia z drugiej strony. Do boków bieżnika, który przykrywa oparcie, należy doczepić tasiemki, dzięki czemu można będzie związać je na kokardki po założeniu na krzesło.
-
Futrzaną narzutę – na krzesło można zarzucić futrzaną narzutę o nieregularnym kształcie, by w ten sposób odmienić jego wygląd lub ukryć drobne mankamenty.
-
Koc – również może być elementem, którym przykryjemy całe siedzenie i oparcie lub tylko jego fragment. Opcja ta sprawdza się jednak w odniesieniu do pojedynczego krzesła, a nie do całego ich kompletu.
Jeśli dysponujesz zestawem krzeseł, z których jedno jest uszkodzone lub poplamione na tyle, że nie udało się go doczyścić, możesz wypróbować którąś z powyższych opcji. Jeśli jednak wszystkie krzesła wymagają okrycia, zastosuj klasyczne pokrowce albo jedno z rozwiązań alternatywnych.
Co zamiast pokrowców na krzesła?
Pokrowce na krzesła mają swoich zwolenników i mocne strony, ale nie zawsze i nie wszędzie się sprawdzą. Jeśli z jakiegoś względu zastosowanie pokrowców nie wchodzi w grę, można wziąć pod uwagę także poniższe propozycje:
-
Poduszki na siedzisko – jeśli pokrowiec na krzesło miał przysłonić jego siedzisko, to można uzyskać ten sam efekt w nieco łatwiejszy sposób, a mianowicie wykorzystując specjalne poduszki na krzesła. Niektóre są okrągłe, inne kwadratowe lub o trapezowym kształcie – należy dopasować adekwatny model do konkretnego kształtu siedzenia. Poduszka nie tylko przysłoni siedzisko, ale też sprawi, że będzie ono wygodniejsze. Jest to opcja dedykowana do stosowania na krzesłach bez tapicerki.
-
Poduszki na siedzisko i oparcie – by krzesło zyskało na wygodzie użytkowania, a także na estetyce, można zastosować na nim poduszki na siedzeniu i na oparciu. Opcja ta jest polecana w odniesieniu do krzeseł bez tapicerki.
-
Nowa tapicerka – jeśli rolą pokrowca miało być przysłonięcie nieestetycznej tapicerki, warto rozważyć jej wymianę. Często okazuje się to dość proste, a zapewnia znakomity efekt wizualny. Podczas wymiany tapicerki można zmienić nie tylko tkaninę wykończeniową, ale też jej wypełnienie, jeśli siedzisko lub oparcie zostały już mocno wygniecione.
-
Przemalowanie krzeseł – niemodny kolor krzeseł można ukryć pod pokrowcem, ale można też wziąć pod uwagę odnowienie mebli i ich przemalowanie.
-
Dekoracje krzeseł – jeśli pokrowiec miał jedynie dodać krzesłom elegancji, a nie przykrywać ich ewentualne mankamenty, podobny efekt można również uzyskać stosując innego rodzaju dekoracje, jak wstążki, kokardy, taśmy z zawieszkami z tyłu oparcia i tym podobne elementy.
Zastosowanie pokrowca nie jest jedynym sposobem na to, by odmienić wygląd krzesła, a wręcz przeciwnie – jest tylko jedną z wielu opcji do wyboru.