17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wybrać fotel/krzesło obrotowe do biurka?

Udostępnij:
Fotel do biura
Dobór odpowiedniego fotela do biura lub gabinetu jest bardzo ważny, ponieważ jak wynika z badań człowiek w trakcie dnia spędza w pozycji siedzącej ok. 10 godzin, co daje ponad 36 tysięcy godzin rocznie, i niemal 130 tysięcy w trakcie całego życia zawodowego! Warto więc zadbać o wybór fotela, który będzie wspierał prawidłowo, dobrą dla zdrowia postawę.
 

Wybór fotela ma wpływ na Twoje zdrowie

Źle dobrany fotel może wywoływać wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia, wśród których najczęściej wymienia się:
 
  • bóle głowy
  • problemy z koncentracją
  • bóle karku i barków
  • bóle kręgosłupa
  • bóle pleców
  • bóle w okolicach miednicy
  • bóle ud, kolan i łydek
 
Wiele osób w trakcie wybierania fotela biurowego kieruje się kryterium cenowym. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ krzesła, które są bardzo tanie zazwyczaj nie są ergonomicznie zaprojektowane. Innym często powielanym błędem jest kupowanie krzesła ze względu na jego wygląd. Pamiętajmy, że krzesło ma być dopasowane do nas, a nie do naszego wnętrza.
 

Idealny fotel/krzesło obrotowe do biurka:

  • Pneumatyczna regulacja wysokości – prawie każdy fotel biurowy posiada regulację wysokości, należy więc tylko zwrócić uwagę czy jej zakres jest dla Ciebie odpowiedni. Taki zakres można łatwo określić, mierząc odległość od podłogi do wnętrza swojego stanu kolanowego. Krzesło powinno być ustawione na taką wysokość, aby stopy mogły swobodnie spoczywać na podłodze.
  • Regulacja głębokości siedziska – najlepszym wyborem są fotele posiadające możliwość dostosowania głębokości siedziska w zależności od długości nóg siedzącego. Osoby średniego wzrostu nie mają zazwyczaj problemu z doborem fotela, problem pojawia się gdy jesteśmy dużo wyżsi lub dużo niżsi – w takim wypadku możliwość regulacji siedziska jest konieczna, ponieważ tylko dzięki niej możemy umożliwić równomierne podparcie mięśni, a co za tym idzie prawidłowy przepływ krwi. Poprzez odblokowanie blokady nachylenia krzesło będzie się swobodnie ruszało do tyłu i przodu co także wpływa na komfort siedzenia.
  • Regulacja oparcia – dobry fotel to taki, w którym oparcie można regulować w trzech płaszczyznach: wysokość, głębokość i kąt nachylenia. Wysokość oparcia musi być regulowana, aby zapewnić plecom odpowiednie wsparcie. Jest to bardzo istotne, ponieważ 70% chorób związanych jest z nieprawidłowościami występującymi w okolicach kręgosłupa. Niedopasowane do krzywizny kręgosłupa przedmioty i urządzenia codziennego użytku skutkują wadami postawy i wieloma schorzeniami (m.in. skolioza, kifoza, lordoza).
  • Regulacja podłokietników – wbrew pozorom i one odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej pozycji ciała. Podłokietniki znacznie ułatwiają prace na komputerze, a także pozwalają na zminimalizowanie uczucia zmęczenia rąk i ramion oraz zaburzenia krążenia w kończynach górnych. Prawidłowo ustawione podłokietniki powinny w przybliżeniu stanowić kąt prosty do reszty ciała.
  • Regulacja zagłówka – prawidłowo wyregulowany zagłówek umożliwia nam dobre podparcie odcinka szyjnego, jest to bardzo ważne nie tylko podczas pracy, ale także podczas przerw na odpoczynek, ponieważ mięśnie szyjne mogą się wtedy rozluźnić i odpocząć.
  • Twardość fotela – wbrew pozorom i ona odgrywa ważną rolę, ponieważ zbyt miękkie krzesło wywołuje uczucie senności, natomiast zbyt twarde wywołują ból. Bardzo dobrym rozwiązaniem są stosowane coraz częściej materiały z elastycznej siateczki, która zapewnia właściwą cyrkulację powietrza oraz idealnie dopasowuje się do kształtu ciała podczas pracy w biurze.
 
Mamy nadzieję, że nasz tekst ułatwi Wam zadanie, jakim jest zakup fotela do biura. Jeśli urządzacie biuro i szukacie również innych wskazówek, zajrzyjcie do naszych pozostałych porad, gdzie przygotowaliśmy dla Was inspiracje i rady.