17 567 mebli od 72 producentów
22 000 opinii klientów
Internetowy Salon. Internetowe Ceny.

Jak wybrać dobry fotel do komputera?

Odpowiedni wybór fotela do komputera, również tego do domowego biura, jest bardzo ważny. Biorąc pod uwagę fakt, iż długie siedzenie przed komputerem może niekorzystnie wpływać na zdrowie, należy zadbać o odpowiednią pozycję ciała również podczas pracy w Home Office. Jaki fotel do komputera będzie najlepszy?  Dlaczego warto dobrze przemyśleć jego wybór? Jakie powinien mieć cechy? Które fotele do komputera są godne polecenia? Przedstawimy Wam różne modele, również te, które wyślemy do Was w 48 godzin!

Udostępnij:

Fotel do komputera – dlaczego jest tak ważny?

Wygodny, a przede wszystkim ergonomiczny fotel to podstawa domowego biura. Od tego, jakie cechy posiada ten mebel, w dużej mierze zależy nie tylko wygoda, ale również nasze zdrowie. Fotel, który jest źle dopasowany do sylwetki, może wywołać szereg dolegliwości, takich jak bóle głowy, karku, pleców (w tym kręgosłupa), miednicy, kolan, łydek, a nawet ud. Siedzenie w niewłaściwej pozycji przed długi czas przed komputerem często powoduje kłopoty z koncentracją, problemy z krążeniem krwi, a dodając do tego liczne schorzenia, także i zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, czy mniejszą efektywność pracy. Przed zakupem fotela do komputera warto przeanalizować jego konkretne cechy, ponieważ kierując się wyłącznie ceną łatwo trafić na model, którego nie można dopasować do indywidualnych preferencji.

Jaki fotel do komputera będzie najlepszy?

Fotele do komputera mają przeróżne konstrukcje – od prostych, bez możliwości regulacji, po wyspecjalizowane i wyposażone w wiele praktycznych funkcji. Jeśli przeznaczamy dużą ilość czasu na siedzenie przy biurku, warto zainwestować w te lepsze wersje, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych, pojawiających się nawet po wielu latach niewłaściwego użytkowania mebla. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotela do komputera? Jakie cechy posiada idealny model?

Oparcie. To jeden z najważniejszych elementów fotela. Oparcie odpowiada za podparcie kręgosłupa, a więc jeśli nie jest do niego odpowiednio dostosowane, może wywołać bóle pleców na różnych odcinkach lub prowadzić do rozwoju wad postawy. Do pracy przy komputerze nie poleca się foteli z płaskim oparciem. Kręgosłup posiada naturalne krzywizny (przypomina literę 'S'), dlatego powierzchnia fotela, która do niego przylega, powinna być również odpowiednio wyprofilowana. Dzięki dodatkowemu podparciu, szczególnie w części lędźwiowej, można zmniejszyć nacisk na kręgi oraz utrzymać prawidłową podstawę podczas siedzenia. Dobry fotel do komputera powinien mieć oparcie z regulacją jego wysokości, głębokości, a nawet pochylenia.

Siedzisko. Ta część również odpowiada za utrzymanie prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze. Siedzisko osadzone na właściwym poziomie tworzy dobre podparcie dla mięśni, co pozwala uniknąć dolegliwości bólowych i utrzymać prawidłowe krążenie krwi. Do pracy przy komputerze polecane są szczególnie fotele z możliwością regulacji tego elementu. Najlepiej, gdy w zależności od potrzeb (np. wzrostu) można zmienić wysokość i głębokość siedziska, aby było ono wsparciem przynajmniej w 2/3 długości ud.

Podłokietniki. Są przydatne, ponieważ odciążając mięśnie rąk i ramion, ułatwiają utrzymanie właściwej pozycji podczas siedzenia. Optymalnym ułożeniem są ręce swobodnie oparte na biurku i pod kątem 90 stopni względem klatki piersiowej. Zaawansowane modele foteli posiadają podłokietniki z możliwością regulacji wysokości i odległości między nimi.

Podstawa. Powinna być stabilna – opierać się na konstrukcji przynajmniej kilkuramiennej. W przypadku foteli do komputera jedną z najważniejszych kwestii jest ich regulacja wysokości. To głównie od niej zależy, czy można uzyskać optymalne ustawienie ciała – 90 stopni w zgiętych kolanach, które wpływa na właściwe i przede wszystkim dobre dla zdrowia ułożenie ciała.

Materiał. Ze względu na to, że na fotelu spędza się sporo czasu tkanina, którą wykończono mebel, musi wyróżniać się trwałością, ale także dobrą wentylacją. Przydaje się też elastyczność np. siatki, która dopasowuje się do kształtu każdej sylwetki. Należy unikać też zbyt twardego (wywołującego ból), a jednocześnie zbyt miękkiego (powodującego senność) wypełnienia oparcia i siedziska.

Dodatkowe opcje. Przykładem mogą być mechanizmy, które umożliwiają nie tylko regulację wysokości fotela, ale również blokadę oparcia w najwygodniejszej pozycji, dostosowanie jej siły oporu, czy swobodne kołysanie.

Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który fotel będzie najlepszy do pracy przy komputerze, najistotniejszą cechą w tej kwestii jest możliwość regulacji różnych jego części. To sprawia, że każdy element, począwszy od oparcia i siedziska, aż po podłokietniki czy zagłówki, będzie można dostosować dokładnie do specyfiki naszej sylwetki. Jeśli ciało zyska optymalne podparcie, znacznie łatwiej zadbać o właściwą, zdrową postawę podczas spędzania czasu przy komputerze.

Fotel do komputera w wersji dla dzieci

Wybór dobrego fotela do komputera jest szczególnie ważne w przypadku starszych dzieci i młodzieży. Złe nawyki podczas siedzenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w dorosłym życiu, szczególnie wad kręgosłupa i ogólnej postawy. A dzieci uczęszczające do szkoły spędzają sporo czasu przy biurku, nie tylko korzystając z komputera, ale i ucząc się, czy odrabiając lekcje. Przy zakupie takiego fotela trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek i wzrost naszej pociechy. Ważne są regulacje siedzenia i oparcia. Plecy powinny mieć dobre podparcie, a stopy muszą w pełni opierać się na podłodze, tworząc z kolanami kąt prosty. Gdy dziecko nie dosięga nogami do podłoża, wystarczy zastosować podpórkę. W przypadku młodzieży można czasami wykorzystać już modele przeznaczone dla dorosłych – z wyraźnym profilowaniem oparcia i elastycznym materiałem.

Dobry fotel do komputera – najlepsze propozycje!

W naszym sklepie internetowym znajdziecie szeroki wybór foteli do komputera – od prostych i tańszych, po bardziej ergonomiczne czy specjalistyczne. Wśród nich jest wiele wygodnych modeli, które doskonale sprawdzają się podczas pracy przy biurku. Oto niektóre z nich:

Fotel Ascot

Jego konstrukcja jest prosta, jednak wykończony z zachowaniem ergonomicznego charakteru fotela. Posiada regulowaną wysokość siedziska i delikatnie wyprofilowane oparcie w części lędźwiowej. Fotel został wykonany z elastycznej, przewiewnej siatki, a dodatkowy mechanizm TILT, pozwalający na blokadę w najwygodniejszej pozycji, a także na swobodne bujanie.

Fotel Esta

Dobrze wykończony i wyposażony fotel Esta znakomicie dopasowuje się do każdej sylwetki. Można w nim regulować zarówno wysokość siedziska, jak i podłokietniki. Oparcie jest wykonane z siatki oraz delikatnie wyprofilowane w części lędźwiowej, co pozwala uzyskać dobre wsparcie kręgosłupa. Fotel Esta wyposażono w mechanizm odchylania SYNCHRON, regulujący pozycję oparcia według indywidualnych potrzeb.

Fotel Esta

Fotel Explore

Cechuje się dobrze wyprofilowanym oparciem i siedziskiem. Fotel Explore posiada też dodatkową część wspierającą kręgosłup na wysokości odcinka szyjnego. Możliwość regulacji wysokości siedziska i podłokietników, a także mechanizm TILT PLUS (bujanie się i blokada w wybranej pozycji) ułatwiają idealne dopasowanie mebla do indywidualnych potrzeb. Warto podkreślić, że fotel Explore jest wykonany z siatki, która dobrze przylega do kręgosłupa.

Fotel Explore

Fotel Hasel

Idealny do gabinetu i domowego biura. Fotel Hasel posiada regulowane podłokietniki i wysokość siedziska. Wyróżnia się także profilowanym oparciem z siatki oraz zagłówkiem i siedziskiem wykonanymi z delikatnej ekoskóry. Zastosowana w fotelu funkcja multiblock pozwala na blokadę zarówno siedziska, jak i oparcia w 5 różnych pozycjach.

Fotel Hasel

Fotel Spinelly

To idealny wybór, jeśli potrzebny jest fotel do długiej pracy przy komputerze. Wiele z jego części można regulować np. wysokość i głębokość siedziska, oparcie oraz podłokietniki. Zaletą fotela Spinelly jest doskonale wyprofilowana konstrukcja (oparcie i zagłówek). Na szczególną uwagę zasługuje oparcie – wykonane z elastycznej, przewiewnej siatki oraz wspierane przez dodatkową, tylną nakładkę, inspirowaną budową kręgosłupa. Do wyboru fotelaSpinelly zachęca także nowoczesny mechanizm samoważący oraz duży wybór różnych wariantów kolorystycznych.

 

Jeśli szukasz dobrego fotela do komputera do swojego Home Office, pamiętaj o niezbędnych regulacjach. Dzięki nim łatwiej będzie dopasować mebel do Twoich potrzeb. Jeśli chodzi o zdrowie, nie warto na nim oszczędzać, dlatego jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, najlepiej zainwestuj w naprawdę solidny fotel! Więcej informacji o fotelach obrotowych, znajdziesz w naszym filmie: